Kątowa 2, 32-080 Zabierzów
Kiedy wykonać wodorowy test oddechowy?
Wykonanie wodorowego testu oddechowego jest zalecane, gdy zaobserwujemy objawy, takie jak wzdęcia brzucha, odbijania, ból brzucha, bolesne skurcze w obrębie jamy brzusznej, zaparcia lub biegunki (mogą występować naprzemiennie), zgaga, nudności. W szczególności jeśli zauważymy korelację pomiędzy spożyciem pokarmów bogatych w węglowodany a nasileniem się dolegliwości nadmiernego wzdęcia brzucha. Nie należy lekceważyć też przewlekłych bóli głowy, stawów, mięśni, czy zmęczenia.
Najskuteczniejszą formą diagnozującą obecność problemu są wodorowe testy oddechowe. Jest to metoda istniejąca już od kilkunastu lat, choć długo nie była ona powszechnie dostępna. Zmieniło się to dopiero kilka lat temu. Testy można wykonywać bez skierowania, za niewysoką cenę. Dzięki temu rozpoznawalność nietolerancji pokarmowych znacząco wzrosła.
Na jakiej zasadzie działa test, który w sposób jednoznaczny jest w stanie wskazać, że pacjent cierpi na określoną nietolerancję pokarmową? – Badanie rozpoczyna się od podania określonego preparatu, którego skład i forma zależne są od tego, co chcemy zdiagnozować – tłumaczy lek. Andrzej Hebzda. – Po przyjęciu preparatu pacjent wydycha powietrze do gastrolyzera, a urządzenie ocenia stężenie wodoru w wydychanym powietrzu. Kiedy po przyjęciu preparatu stężenie wodoru w wydychanym powietrzu zwiększa się, jest to znak, że mamy do czynienia z nietolerancją pokarmową – tłumaczy gastroenterolog SafiMedu.
Wodorowy test oddechowy na:
- nietolerancję laktozy,
- nietolerancję fruktozy,
- nietolerancji innych cukrów (ksylitol),
- przerostu flor bakteryjnej (SIBO) w przebiegu Zespołu Jelita Drażliwego.
15/05/2023