Okres letni nie sprzyja młodości, bowiem skóra narażona na promieniowanie UV znacznie szybciej się starzeje. Promieniowanie ultrafioletowe jest głównym czynnikiem powodującym zaburzenia metabolizmu komórek i stres oksydacyjny w komórkach skóry i całego organizmu.
Pod wpływem promieniowania UVA (320-400 nm) i UVB (290-320 nm) w komórkach zachodzi nadmierne wytwarzanie wolnych rodników tlenowych, które uszkadzają struktury komórek, powodują mutacje DNA oraz przyczyniają się do nieprawidłowej syntezy kolagenu – najważniejszego białka skóry.
Promieniowanie UVB powoduje wytępienie na skórze oparzenia słonecznego i rumienia oraz wywołuje proces nowotworzenia. Z kolei promieniowanie UVA odpowiada za fotostarzenie, przebarwienia naskórkowe, procesy alergiczne, a także powstawanie nowotworów skórnych.
Nadmierne wystawianie skóry na promieniowanie UV (kąpiele słoneczne, solaria) prowadzi do niekorzystnych zmian skórnych cechujących się:
– pogłębieniem zmarszczek w wyniku degradacji kolagenu i uszkodzenia włókien elastycznych ,
– nieprawidłowościami pigmentacyjnymi – hipo- i hiperpigmentację będące efektem nierównomiernego rozmieszczenia melanocytów,
– pogrubieniem i nadmierną szorstkością skóry,
– trudnością gojenia ran,
– rogowaceniem słonecznym i łojotokowym.
Warzywa i owoce w walce z wolnymi rodnikami
Istnieje jednak możliwość zapobiegania wolnorodnikowym procesom degradacyjnym w skórze, wywołanym przez UV. Należy spożywać warzywa i owoce bogate w antyoksydanty, czyli substancje, które wykazują zdolność eliminowania wolnych rodników. Najsilniejsze właściwości antyoksydacyjne mają rośliny o dużej zawartości polifenoli oraz witaminy C, beta karotenu oraz witaminy E (witamina młodości).
Spośród owoców leśnych dużą aktywnością antyoksydacyjną cechują się borówki czarne – popularne jagody, które dodatkowo korzystnie wpływają na wzrok. Bardzo silne właściwości przeciwstarzeniowe wykazuje czarna porzeczka, zawierająca ponad 15 różnorodnych polifenoli. Dodatkowo te owoce zawierają bardzo duże ilości witaminy C (175 mg/ 100 g), co stanowi ponad 3 razy więcej niż cytryna. Cennym źródłem tej witaminy są również owoce żurawiny, które dodatkowo zawierają bogate w luteinę i beta-karoten potas, selen.
Korzystnie na skórę, a tym samym na zachowanie opalenizny wpływa beta-karoten, który w dużej ilości występuje w morelach, nektarynach, brzoskwiniach i marchewce. O silnym działaniu antyoksydacyjnym są także owoce cytrusowe: cytryna, grejpfrut, pomarańcza, limonka i mandarynka. Jednakże najwięcej polifenoli znajduje się w ekstrakcie z ich pestek, miąższu i białych części grejpfruta, dlatego w okresie letnim wskazane jest picie soków zrobionych w wyciskarce.
Koktajl na zdrowie
Po urlopie, na którym zażywaliśmy kąpieli słonecznych warto wprowadzić koktajl zwany bombą antyoksydacyjną. W swoim składzie zawiera kiwi, natkę pietruszki i olej słonecznikowy będący doskonałym źródłem witaminy E. Zawarty zaś w zielonych owocach i warzywach kwas foliowy dodatkowo korzystnie wpłynie na regenerację skóry i porost włosów.
Silne działanie antyoksydacyjne wykazuje napar z zielonej herbaty, której niezależnie od pory roku należy wypijać co najmniej 500 ml na dobę.
Należy pamiętać, że nadmiar wszystkiego szkodzi. Zbyt duża ilość owoców w diecie może powodować tycie, ze względu na dużą ilość cukru owocowego – fruktozy. Natomiast nadmierne opalanie przyspiesza proces starzenia się skóry.
The post Antyoksydanty na pomoc opalonej skórze appeared first on Blog dla pacjentów.
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.