Artykuły 03 lutego 2016

Astygmatyzm? Bez przesady.

Wojciech Markun okulista
Wojciech Markun
okulista

W codziennej praktyce, bardzo często spotykam się z nadużywaniem przez pacjentów określenia astygmatyzm. Nie demonizujmy jednak, chociaż bez pierwszej litery -a, pozostaje słowo stygmatyzm. Brzmi groźnie, ale nijak nie przystaje do rodzaju wady refrakcji z jaką spotykam się na co dzień.

Lepszym wydaje się określenie – niezborność. Brzmi łagodniej i lepiej oddaje sens nieprawidłowego powstawania obrazu na siatkówce oka, po przejściu przez ośrodki optyczne gałki ocznej.

Istotą tej wady wzroku jest powstanie rozmytego obrazu na siatkówce oka, w wyniku niejednakowego załamania w poszczególnych płaszczyznach – równoległych bądź nierównoległych względem siebie. Prawie zawsze spowodowane jest to nieprawidłowością w budowie rogówki, tj. przedniej, przejrzystej części gałki ocznej, która nie ma powierzchni idealnie kulistej, ale jest spłaszczona w jednej ze swoich płaszczyzn. Dlatego mamy do czynienia z astygmatyzmem regularnym bądź nieregularnym, w zależności od tego, jak układa się owe spłaszczenie.

Jak rozpoznać astygmatyzm?

Astygmatyzm może być poza tym prosty lub odwrócony, w zależności od tego, czy do korekcji użyjemy cylindra plusowego czy minusowego.

W astygmatyzmie plusowym – nadwzrocznym, najczęściej cylinder jest w osi pionowej, natomiast w minusowym – krótkowzrocznym, w osi poziomej. Osie cylindrów użytych do korekcji mogą być też położone ukośnie. Niejednokrotnie niezborność jest mieszana, a to w sytuacji kiedy w dwóch przeciwstawnych płaszczyznach mamy różne znaki – w jednej występuje nadwzroczność, a w drugiej krótkowzroczność.

No tak! Brzmi to dość skomplikowanie, ale jest do wykrycia i określenia w nieskomplikowany sposób, przez doświadczonego specjalistę. Specjalistą nie musi być lekarz okulista, może to być i wykształcony optometrysta, biegły w pracy na coraz doskonalszym sprzęcie. W codziennej praktyce wystarcza do tego autorefraktometr komputerowy bądź autorefraktometr wyposażony w keratometr. Bardziej wyrafinowanym badaniem jest wideokeratografia komputerowa, niezbędna do przeprowadzenia diagnostyki, przed wykonaniem keratoplastyki laserowej, jeśli chcemy się raz na zawsze pozbyć wady, okularów czy też soczewek kontaktowych.

The post Astygmatyzm? Bez przesady. appeared first on Blog dla pacjentów.

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.