Napięcie mięśni w obrębie szyi i głowy powoduję zmianę ułożenia kręgów szyjnych względem siebie. Dokładniej chodzi o stawy międzywyrostkowe, które wchodzą w skład kręgu. – Nieprawidłowe ustawienie powierzchni stawowych względem siebie może wywołać zaburzenie również w kręgach powyżej oraz w rdzeniu przedłużonym, który znajduje się na samym szczycie. Rdzeń przedłużony to struktura, na której znajdują się jądra odpowiadające za pracę nerwów czaszkowych.
Zaburzenie tej pracy objawia się bólem głowy. Przyczyny powstawania bólu głowy to: przeciążenia lub urazy odcinka szyjnego, stres i zmęczenie. Pacjenci często nie wiedzą skąd pochodzi tego typu ból, dlatego zazwyczaj leczenie ograniczają do zażywania tabletek przeciwbólowych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że problem często znajduję się w odcinku szyjnym i że można to wyleczyć stosując metody manualne. Leczenie bólu głowy polega na przywróceniu prawidłowego ułożenia kręgów względem siebie. Można to osiągnąć poprzez pracę na mięśniach, powięzi oraz kręgach. Pomocne mogą się okazać metody takie jak: terapia punktów spustowych, masaż głęboki lub metoda Mulligana. Każdy z tych sposobów ma przywrócić równowagę w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa.
Kiedy nie możemy dać sobie radę z bólami głowy, warto odwiedzić fizjoterapeutę, aby obejrzał wspomniane partie ciała i rozluźnił nadmiernie napięte mięśnie. Niewykluczone, że pomocny okaże się również masaż. Jednym z jego nadrzędnych celów jest zmniejszenie napięcia emocjonalnego i zredukowanie stresu. Współczesne czasy sprawiają, że coraz więcej osób będzie zgłaszać się ze schorzeniami kręgosłupa, czy, jak w tym przypadku, bólami głowy. Wynika to przede wszystkim z siedzącego trybu życia. Jeżeli spędzamy przed komputerem 6-8 godzin dziennie, to jesteśmy narażeni na problemy zdrowotne. Mogą one się objawić nawet za kilka czy kilkanaście lat. W związku z tym trzeba zadbać o to, aby już teraz zadbać o swoje zdrowie.
Wizyta u fizjoterapeuty bardzo często jest koniecznością w stosunku do której nie ma odwrotu. Możemy jednak wcześniej pomyśleć o ćwiczeniach rozciągających, które w łatwy i przyjemny sposób możemy zorganizować w domu. Wystarczy tylko wolne miejsce i chęci, aby zagospodarować co najmniej pół godziny dziennie na ćwiczenia.
Jeżeli okaże się to niewystarczające, to należy skontaktować się ze specjalistą, takim jak fizjoterapeuta. Rynek takich ofert jest dziś bardzo szeroki, dlatego też jest w czym wybierać. Po postawieniu odpowiedniej diagnozy zastosowane będą działania, które w długofalowej perspektywie mogą przynieść korzystne rezultaty. Wbrew pozorom, bóle głowy to nie zawsze migrena. Bardzo często może być tak, że wiąże się on ze zwyrodnieniami kręgosłupa (w tym stawów szyjnych). Prędzej czy później organizm da nam znać, czy coś dzieje się na tak. Najważniejsze jest to, żebyśmy nie ignorowali wstępnych objawów, które są bardzo istotnymi sygnałami. Dlatego ważna jest kontrola tego, co dzieje się z naszym ciałem. Nie od dziś wiadomo, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, ćwiczyć niż wydawać duże środki na leczenie.
The post Ból głowy – jak sobie z tym radzić? appeared first on Blog dla pacjentów.
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.