Artykuły 29 sierpnia 2015

Chrapiesz? – zbadaj się! Możesz być chory na bezdech.

Artur Kwaśniewski alergolog, internista
Artur Kwaśniewski
alergolog, internista

Czym jest chrapanie?

Chrapanie jest dźwiękiem wdechowym, złożonym zjawiskiem spowodowanym interakcją różnych grup mięśniowych (języka, podniebienia miękkiego i gardła). Pojawia się podczas snu. Występuje u około 24% kobiet i 40% mężczyzn. Chrapanie może być izolowane- pierwotne lub może towarzyszyć obturacyjnemu bezdechowi w czasie snu.

Czy chrapanie jest problemem?

Tak, przyczynia się do złego snu, wybudzania w nocy, często jest odpowiedzialne za przewlekły kaszel. Osoby chrapiące często odczuwają ogólne zmęczenie, suchość w jamie ustnej i gardle, senność w ciągu dnia oraz poranne bóle głowy. Wielokrotnie rozwijają się u nich zaburzenia ze strony układu nerwowego, takie jak kłopoty z koncentracją i pamięcią, osłabienie popędu seksualnego czy depresja, a co najważniejsze, chrapanie jest objawem ciężkiej, niebezpiecznej choroby, jaką jest obturacyjny bezdech podczas snu.

Bezdech jest to zatrzymanie oddechu powyżej 10. sekund.

Może być on pochodzenia:

> centralnego (mózgowego)

> obwodowego – bezdech obturacyjny

Sam pojedynczy bezdech nie jest groźny, dopiero gdy ilość bezdechów wraz z incydentami spłycenia oddychania (spowolnienie przepływu powietrza, dłuższe niż 10 sekund, któremu towarzyszy obniżenie wysycenia krwi tętniczej o co najmniej 4%) przekracza wskaźnik 5 na godzinę, wówczas mówimy o chorobie – zespole obturacyjnego bezdechu podczas snu. Obecnie na ten zespół choruje około 1 – 2% kobiet i 6 – 8% mężczyzn. Dotychczasowe obserwacje potwierdzają związek zaburzeń oddychania z ostrymi schorzeniami, takimi jak: udar mózgu, zawał serca, nagłą śmierć podczas snu, jak i przewlekłymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego: nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca. Inne udowodnione powikłania to cukrzyca, zaburzenia endokrynne, niewydolność oddychania, poliglobulia oraz wzrost ryzyka wypadków komunikacyjnych w związku z zasypianiem kierowców za kierownicą.

Kto zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń snu?

Ośrodki dysponujące odpowiednim sprzętem diagnostycznym zajmują się diagnostyką różnych zaburzeń snu, takich jak: obturacyjne bezdechy nocne, bezsenność, zaburzenia ruchowe kończyn.

Nowością jest jeden z najlepszych i najnowocześniejszych rejestratorów zaburzeń snu u pacjenta – rejestrator, który przeprowadza pełny i kompleksowy zapis pracy mózgu, ruchów gałek ocznych oraz parametrów, takich jak EKG, saturacja, przepływ powietrza oraz ruchy klatki piersiowej, brzucha i kończyn. Tym rejestratorem jest POLISOMNOGRAF HD GRAEL.

Co może ten nowy aparat?

POLISOMNOGRAF HD GRAEL – jeden z najlepszych i najnowocześniejszych rejestratorów zaburzeń snu, a szczególnie chrapania i bezdechów.

Jest to jeden z najlepszych polisomnografów na rynku. Aparat ten wykonuje pełny zapis EEG czynności mózgu, następnie rejestruje ten zapis w nocy, dodatkowo ocenia ruchy gałek ocznych w czasie snu oraz parametry oddychania typowe dla badań poligraficznych (wcześniej często określanych jako POLYMESAM). Po nocy rejestrator analizuje Stan głębokości snu oraz określa ilość przebudzeń mikroprzebudzeń) na jedną godzinę. Dodatkowo otrzymujemy informację na temat struktury snu pacjenta, jakie fazy snu były obecne, czy to był sen płytki czy głęboki. Ten aparat oczywiście diagnozuje zespół obturacyjnego bezdechu nocnego, ale również mówi o strukturze snu pacjenta. Do tej pory diagnozowaliśmy tylko pacjentów z chrapaniem lub bezdechami w nocy, nadmierną sennością w czasie dnia, obecnie badamy również strukturę snu, czyli robimy badania pacjentom z bezsennością oraz pacjentom z zaburzeniami uchowymi podczas snu, jak np. w zespole niespokojnych nóg.

Jakie metody leczenia chrapania i bezdechów dostępne są w specjalistycznych szpitalach?

Jeżeli jedynym problemem pacjenta jest izolowane chrapanie to w naszym ośrodku kierujemy pacjenta na zabieg termoablacji podniebienia miękkiego – jest to prosty zabieg metodą CELON, wykonywany przez doświadczonego laryngologa. Zabieg jest bezbolesny, krótki (trwa około 20 minut) i skuteczny w 80%. Pacjenci, u których chrapanie jest objawem ciężkiej choroby, jakim jest zespół obturacyjnego bezdechu, podczas snu poddawani są próbnemu leczeniu wspomagającemu oddychanie w czasie snu – wypożyczają do domu aparat typu AUTO-PAP a następnie są kwalifikowani do stałego leczenia wspomagającego aparatem tzw. cPAP lub autoPAP. Nie zalecamy naszym pacjentom leczenia zabiegowego laryngologicznego w leczeniu zespołu OBS, uważamy, że leczeniem z wyboru jest stosowanie wspomaganego oddychania.

The post Chrapiesz? – zbadaj się! Możesz być chory na bezdech. appeared first on Blog dla pacjentów.

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.