W obecnych czasach atrakcyjność fizyczna powszechnie uważana jest za istotną wartość. Masowe media agresywnie propagują rygorystyczne wzorce piękna oraz kult wiecznej młodości i witalności, przez co te wzorce są już głęboko zakorzenione w mentalności społecznej. Dbanie o wygląd dla wielu osób stanowi sposób na budowanie poczucia własnej wartości i komfortu psychicznego. Dlatego właśnie nowej gałęzi medycyny, zajmującej się korygowaniem niedoskonałości wyglądu, udało się zdobyć w ostatnich latach tak dużą popularność.
Medycyna estetyczna zapewnia poprawę wyglądu, jednocześnie będąc formą stosunkowo bezpieczną, nieryzykowną i znacznie mniej inwazyjną niż chirurgia plastyczna, która do tej pory stanowiła jedyny sposób na poprawę niektórych poważniejszych wad urody. Mniej inwazyjny nie oznacza jednak – mniej rzetelny. Medycyną estetyczną zajmują się wyspecjalizowani lekarze medycyny. Każdy świadomy i odpowiedzialny człowiek chętniej wybierze zabieg wykonywany przez wykwalifikowanych lekarzy, niż jakiekolwiek niemedyczne metody podtrzymywania i przywracania młodego, atrakcyjnego wyglądu.
Czym jest medycyna estetyczna?
Ta gałąź medycyny zajmuje się przede wszystkim:
Podstawowym celem medycyny estetycznej jest niwelowanie dyskomfortu związanego z wyglądem zewnętrznym, poprzez jego poprawę – nie tylko wizualną, ale także poprzez realne leczenie przyczyn powstawania defektów oraz ich medycznych efektów. Nie każdy bowiem czynnik, wpływający na niekorzystne zmiany lub deformacje wyglądu, jest naturalnym procesem zachodzącym w ludzkim ciele (jak np. starzenie), niektóre z nich mogą okazać się stanami chorobowymi.
Medycyna estetyczna często bywa mylona z chirurgią plastyczną. Różnica natomiast polega na tym, że ta pierwsza korzysta wyłącznie z zabiegów pozachirurgicznych, krótkotrwałych, bezbolesnych, niewymagających pobytu w szpitalu, wykonywanych ambulatoryjnie. Po takich zabiegach zwykle nie jest potrzebna żadna rekonwalescencja, a efekty widocznie są niemal natychmiast.
Bywa też kojarzona z dermatologią, jednak aby zajmować się medycyną estetyczną, nie jest wymagane posiadanie akurat tej specjalizacji. Podejmować się wykonywania zabiegów estetycznych może lekarz dowolnej specjalności, pod warunkiem, że czynnie dokształca się w tej dziedzinie i posiada niezbędne kwalifikacje.
Medycyna estetyczna – tylko w dojrzałym wieku?
Medycyna estetyczna często jest kojarzona wyłącznie z zapobieganiem i odwracaniem procesu starzenia. To mylne pojęcie. Korzystanie z zasobów medycyny estetycznej nie musi być wcale zależne od wieku i przeznaczone wyłącznie dla osób z widocznymi objawami starzenia. Każdy czas jest tak samo dobry na to, by o siebie zadbać.
Ludzkie ciało jest nieustannie narażone na szkodliwe czynniki, złą dietę, stres, promieniowanie słoneczne i intensywny tryb życia. Wszystko to ma wpływ na jego niszczenie się i utratę zdrowego wyglądu, niezależnie od wieku. Im więc szybciej pacjent postanowi zastosować zabiegi profilaktyczne, tym większa szansa, że nie dojdzie do trwałych defektów i niedoskonałości negatywnie wpływających na jego stan fizyczny i samopoczucie.
Medycyna estetyczna rozwija się prężnie i bardzo szybko, dlatego warto śledzić na bieżąco postępy, jakie nieustannie są w tej dziedzinie czynione. Przede wszystkim jednak należy wybrać lekarza godnego zaufania i profesjonalnego, który nie tylko wykona zabieg, jakiego pacjent sobie życzy, ale także pomoże uzyskać wymarzone efekty zindywidualizowaną metodą, najkorzystniejszą w konkretnym przypadku. Każdy organizm reaguje bowiem inaczej i ma własne uwarunkowania. Medycyna estetyczna natomiast dysponuje coraz szerszym spektrum rozmaitych kuracji, coraz nowocześniejszych i bardziej efektywnych.
Włodzimierz Rosiński – chirurg, lekarz medycyny estetycznej, Poznań
The post Co warto wiedzieć o medycynie estetycznej? appeared first on Blog dla pacjentów.
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.