Cukrzyca jest plagą społeczeństw uprzemysłowionych końca XX i początku XXI wieku i jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób przewlekłych na świecie. Sumaryczna częstość występowania wszystkich form cukrzycy dotyczy 3 – 7% populacji. Według szacunków w roku 2030 liczba chorych na całym świecie osiągnie wartość około 366 milionów.
Jednym z powszechnych powikłań cukrzycy jest neuropatia cukrzycowa. Według danych, roczna zapadalność na neuropatię u chorych na cukrzycę wynosi około 2%, natomiast częstość występowania neuropatii cukrzycowej wynosi nawet do 90% wszystkich chorych na cukrzycę.
Za najważniejsze czynniki rozwoju neuropatii w przebiegu cukrzycy uważa się czas trwania choroby oraz stopień wyrównania metabolicznego cukrzycy, czyli prawidłowego poziomu cukru we krwi.
Neuropatia cukrzycowa jest schorzeniem o różnym obliczu
Objawy kliniczne zależą od tego, które włókna nerwowe są uszkodzone i jaki jest to rodzaj uszkodzenia. Neuropatia przez długi czas może nie dawać żadnych dolegliwości i ujawnia się w różnie długim czasie od momentu rozpoznania cukrzycy. Około 10% chorych ma nieme klinicznie uszkodzenie włókien nerwowych już w momencie postawienia rozpoznania cukrzycy.
Objawy uszkodzenia nerwów możemy podzielić na:
– osłabienie czucia,
– osłabienie i niedowład kończyn,
– zanik mięśni.
– drętwienie,
– pieczenie,
– ból,
– przeczulica skóry.
Najczęstsze objawy
Objawy mogą być niecharakterystyczne, jak uczucie „chodzenia po wacie”, „dziwne” czucie podłogi, niemożność odwrócenia strony w książce, rozróżnienia monet. Czasem przypominają wiele innych chorób, jak np. skurcze mięśni łydek sugerujące zaburzenia krążenia w kończynach, objawy wskazujące na brak potasu, magnezu itp.
Często pierwszym i dominującym objawem, zmuszającym chorego do szukania pomocy lekarskiej jest przeczulica skóry i ostry, piekący, przeszywający ból. Bólowi towarzyszy kłucie, mrowienie, oziębienie, drętwienie lub pieczenie kończynach. Objawy z reguły ulegają zaostrzeniu nocą. W późniejszym okresie pojawia się niedoczulica skóry.
Najczęstszą postacią neuropatii jest symetryczna polineuropatia czuciowo-ruchowa.
Pierwsze objawy dotyczą kończyn dolnych. Charakterystyczna jest symetria objawów z ubytkiem czucia o typie „rękawiczek i skarpetek”. Dominuje ból i przeczulica, z czasem dołącza się utrata czucia temperatury oraz zmniejszenie czucia lekkiego dotyku i ukłucia igłą. Polineuropatia ta czasem rozpoczyna się nagle, sprowokowana przez stres czy rozpoczęcie prawidłowego leczenia cukrzycy.
Również często występującą neuropatią jest zespół cieśni kanału nadgarstka, który u chorych na cukrzycę występuje 2-7 razy częściej niż u osób zdrowych. Rozpoczyna się bólem i drętwieniem palców rąk, z czasem dołącza się wypadanie przedmiotów z ręki. Często bywa bezobjawowy.
Pamiętać należy o przysparzającej wiele kłopotów w diagnostyce i leczeniu, stanowiącej poważne i częste powikłanie cukrzycy, neuropatii autonomicznej.
Zmiany mogą dotyczyć całego układu autonomicznego. Często występują jako zaburzenie czynności jednego lub więcej narządów:
– układu krążenia, z zaburzeniami rytmu serca i regulacji ciśnienia krwi,
– układu pokarmowego pod postacią biegunek i zaparć,
– moczowo-płciowego jako zaburzenia oddawania moczu, zaburzenia erekcji,
zaburzenia potliwości skóry.
Diagnostyką i leczeniem polineuropatii zajmują się niektórzy neurolodzy.
Rozpoznanie polineuropatii stawia się na podstawie dokładnie zebranego wywiadu i badania przedmiotowego. Badaniem pokazującym czynność nerwów jest badanie przewodnictwa nerwowego ( ENG/EMG).
Leczenie neuropatii jest złożone. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Stosuje się leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.
Nie czekaj, zbadaj się.
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.