Ciąża to piękny i wspaniały okres w życiu każdej kobiety. Wiele kobiet ma wątpliwości na jakie formy aktywności może sobie pozwolić podczas ciąży.
Bardzo duży problem w Polsce stanowią lekarze, który „dla świętego spokoju” dają kobiecie w ciąży L4 traktując ciężarne, jak osoby chore. Należy powiedzieć szczerze, że ciąża to nie choroba a naturalny stan fizjologiczny. Problem polega jednak na tym , że lekarze boją się dawać zezwolenie na ćwiczenia fizyczne w ciąży ze względu na możliwe konsekwencje prawne związane z potencjalną utratą dziecka. Jeżeli nie ma przeciwwskazań do ćwiczeń to należy bez wątpienia w ciąży ćwiczyć, natomiast odbywać się to musi z głową.
Ćwiczenia w ciąży – przeciwwskazania
Należy zwrócić uwagę, że największe ryzyko poronienia u kobiet występuje w pierwszym trymestrze. W tym okresie niewskazane jest rozpoczynanie ćwiczeń, jeżeli kobieta nie była wcześniej aktywna.
Wśród bezwzględnych przeciwwskazań do ćwiczeń w ciąży zaliczamy:
Do przeciwwskazań względnych zaliczamy:
Jakie ćwiczenia w ciąży
Bardzo wiele osób nie wie, jakie dyscypliny i ćwiczenia w ciąży są dla ciężarnych najbardziej odpowiednie. Wśród dyscyplin dozwolonych możemy wyróżnić:
Warto pamiętać, aby podczas ćwiczeń pilatesu lub jogi korzystać z prywatnych mat. Wiąże się to z ryzykiem infekcji grzybiczej stóp. Bardzo ważne jest, aby podczas ćwiczeń nie wykonywać skrajnych pozycji rozciągających, które mogą w przyszłości doprowadzić do bóli kręgosłupa.
Wśród rzeczy, których kobiecie podczas ciąży wykonywać nie wolno zaliczamy:
Dyscypliny i ćwiczenia w ciąży niedozwolone:
Podsumowanie
Ćwiczenia w ciąży przygotowują mięśnie krocza i miednicy do porodu, pozwalają pozbyć się wielu dolegliwości – bólu pleców, zaparć i obrzęków, poprawiają sprawność fizyczną, samopoczucie i kondycję psychiczną kobiety. Ruch wpływa na sen, pracę serca, płuc, stawów i mięśni, poprawia apetyt i trawienie.
The post Ćwiczenia w ciąży appeared first on Blog dla pacjentów.
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.