Przez wypalenie zawodowe rozumie się najostrzejszą formę przemęczenia związanego z pracą zawodową. Poczucie wyczerpania, przeciążenia, obojętność i niechęć do realizowania dotychczasowych zadań, trudność w nawiązywaniu relacji ze współpracownikami czy bliskimi to stany towarzyszące wyczerpaniu. Taki nastrój może trwać przez lata i nasilać się w miarę upływu czasu.
Dla wypalenia zawodowego charakterystyczne są także oznaki somatyczne, takie jak bóle głowy, trudności ze snem, problemy z układem pokarmowym. Syndrom wypalenia zawodowego wywołuje uczucie cierpienia, wewnętrznego rozbicia, bezsilności, braku motywacji i niskiego poczucia własnej wartości. Aktywność zawodowa staje się przykrym obowiązkiem.
Przyczyną wypalenia zawodowego mogą być niekorzystne warunki pracy, stres, presja czasu i zadań. Podatność niektórych osób na ten syndrom może być większa z uwagi na cechy osobowości, np. niską samoocenę, nadwrażliwość, nieumiejętność panowania nad emocjami, perfekcjonizm, czy zbyt wysokie oczekiwania wobec siebie. Co ważne, czynniki subiektywne mogą stać się przedmiotem oddziaływania psychoterapeutycznego, np. psychoterapii psychodynamicznej.
Z lekkimi oznakami wypalenia zawodowego możemy radzić sobie sami, troszcząc się o zachowanie równowagi miedzy życiem prywatnym a zawodowym, rozwijanie swoich pasji, umiejętność relaksowania się, dbałość o sen itp. Jednak jeśli poczucie wyczerpania nadal postępuje, konieczne staje się zwrócenie po profesjonalną pomoc np. psychoterapię psychodynamiczną. Wczesne podjęcie takiej terapii pozwoli uniknąć chronicznej postaci wypalenia, czyli poczucia alienacji, myśli samobójczych, depresji. Pomoc psychoterapeutyczna w zaawansowanym już stadium wypalenia zawodowego może trwać kilka lat.
Najczęściej występujące symptomy wypalenia zawodowego:
Ankieta pomocna w diagnozie wypalenia zawodowego (oprac. na podst. Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10)
Jeśli na co najmniej 8 z 15 pytań odpowiedziałeś twierdząco, oznacza to, że może u ciebie wystąpić syndrom wypalenia zawodowego.
Warto zaznaczyć, że nie ma ścisłych kryteriów mówiących, że konkretna osoba jest już lub jeszcze nie jest wypalona zawodowo. Można jedynie dokonywać oceny natężenia objawów. Syndrom wypalenia zawodowego rozciąga się na kontinuum od pełnego zdrowia do całkowitego stanu wypalenia. Stan ten nie jest medyczną jednostką nozologiczną, choć może stanowić podłoże dla niektórych z nich, np. depresji czy uzależnień. Zatem w przypadku, gdy zagrożenie wypaleniem zawodowym jest realne, skorzystaj z profesjonalnej pomocy. Jednym ze sposobów może być psychoterapia.
Karolina Karolczak – terapeuta, Wrocław
The post Czy grozi Ci wypalenie zawodowe? appeared first on Blog dla pacjentów.
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.