Jesteś po porodzie? Wydawało Ci się, że będzie to wspaniały, radosny okres? Tymczasem czujesz się smutna, zmęczona, nie masz energii, denerwują Cię drobiazgi, z trudem zajmujesz się dzieckiem, na nic więcej nie masz siły?Wszyscy dookoła mówią, że macierzyństwo to najpiękniejszy okres w życiu kobiety, a Tobie wydaje się że to jeden wielki koszmar.
Czy jesteś złą matką? Nic podobnego. Zaburzenia nastroju po porodzie występują bardzo często. U ponad 80% kobiet występuje tzw. przygnębienie poporodowe, określane w piśmiennictwie anglojęzycznym jako postpartum blues. Tak, to nie pomyłka. Jedynie 2 na 10 kobiet na początku okresu połogu są szczęśliwe!
Przyczyną występowania przygnębienia poporodowego są duże zmiany hormonalne występujące w organizmie matki po porodzie, które są zjawiskiem jak najbardziej fizjologicznym.Objawami przygnębienia poporodowego są płaczliwość, smutek, rozdrażnienie, wahania nastroju, rozkojarzenie, zaburzenia koncentracji i pamięci. Młode matki zamiast radości odczuwają smutek, nie mogą się na niczym skupić, zapominają nawet o ważnych sprawach. Przygnębienie poporodowe występuje bezpośrednio po porodzie (w ciągu 1-3 dni), największe nasilenie osiąga w 4- 5 dniu po porodzie (w okresie największych wahań hormonalnych) i w ciągu 2-3 tygodni stopniowo, samoistnie ustępuje.
Jest to najłagodniejsza postać poporodowych zaburzeń nastroju. Kobiety doświadczające przygnębienia poporodowego nie wymagają leczenia farmakologicznego, ewentualnie wsparcia psychologicznego. Jednak u 10-15% kobiet objawy nie ustępują, a wręcz przeciwnie – nasilają się i pojawiają się nowe. Taki stan uznawany jest za depresję poporodową.
Objawy depresji poporodowej nie różnią się istotnie od objawów „zwykłej” depresji. Może pojawić się lęk z uczuciem kołatania serca, uczuciem niepokoju, wewnętrznego drżenia. Kobiety mogą mieć olbrzymie trudności z wykonywaniem podstawowych czynności przy opiece nad dziećmi, mogą też zupełnie sobie nie radzić z opieką nad potomstwem, mogą odczuwać ciągłe zmęczenie, ociężałość, spowolnienie. Stan ten wzbudza lęk, ciągłe natrętne zamartwianie się, poczucie winy za różne niedociągnięcia i zaniedbania.
Kobiety mogą obawiać się, że będą złymi matkami.Może występować stałe uczucie smutku i przygnębienia, znaczne zmniejszenie łaknienia, trudności w podjęciu najprostszych decyzji, znaczne upośledzenie codziennego funkcjonowania. Kobiety mogą nie być w stanie odpowiednio zadbać o dziecko. Mogą wystąpić zaburzenia snu z wybudzaniem się w nocy i skróceniem czasu snu. Samoocena kobiet w związku z tymi objawami bywa bardzo niska, mogą uważać, że nie nadają się do opieki nad dziećmi, że są gorsze od innych matek, (które według nich znakomicie sobie radzą z opieką), że są do niczego.
W skrajnych przypadkach pojawiają się urojenia, czyli fałszywe przekonania, niepodlegające korekcie w wyniku perswazji, które sama kobieta uważa za prawdziwe. Kobiety mogą uważać, że są przyczyną wszystkich nieszczęść, że są nic nie warte, ze są ciężarem dla otoczenia i jedynym rozwiązaniem jest popełnienie samobójstwa, czasem wraz z dzieciobójstwem (tzw. samobójstwo rozszerzone). Takie skrajnie nasilone stany depresyjne są uważane za stany zagrożenia życia i wymagają bezwzględnie hospitalizacji psychiatrycznej.
Myśli samobójcze mogą wystąpić również u kobiet, które nie mają myśli urojeniowych. Również u takich kobiet ryzyko samobójstwa może być duże. Depresja poporodowa może wystąpić bezpośrednio po porodzie, ale może też pojawić się później – nawet po kilku miesiącach, nawet u osób, które nie przeżywały przygnębienia bezpośrednio po porodzie. Depresja poporodowa może być pojedynczym epizodem depresyjnym, ale może też być pierwszym epizodem choroby afektywnej.
Depresja poporodowa zwykle wymaga leczenia farmakologicznego. W leczeniu stosuje się leki przeciwdepresyjne, oraz w skrajnych przypadkach leki przeciwpsychotyczne. Inną metodą leczenia depresji poporodowej jest psychoterapia, jednak jest ona wskazana w stanach o mniejszym nasileniu, w przypadku znacznego nasilenia objawów psychoterapia bywa nieskuteczna. Najlepsze wyniki osiąga się przy skojarzonym leczeniu farmakologicznym i psychoterapii. W leczeniu farmakologicznym zwykle stosuje się leki z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), ale dopuszcza się stosowanie leków z innych grup.Ponieważ większość leków przeciwdepresyjnych przenika do mleka matki, leczenie farmakologiczne depresji może wiązać się z koniecznością zahamowania laktacji i przejścia na karmienie dziecka butelką. Chociaż depresja jest stanem przykrym i przewlekłym, jest też stanem przemijającym. Jednakże nieleczona depresja może trwać wiele miesięcy, a nawet lat.
Jarosław Torbiński – psychiatra, Warszawa
The post Depresja poporodowa kiedy to fizjologia a kiedy już choroba? appeared first on Blog dla pacjentów.
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.