Artykuły 15 grudnia 2017

Dieta ubogoresztkowa – zasady

Mateusz Durbas dietetyk
Mateusz Durbas
dietetyk

W diecie ubogoresztkowej (inaczej bezresztkowej lub niskobłonnikowej) ogranicza się błonnik pokarmowy, który znajduje się w warzywach, owocach, orzechach, pestkach, czy też pełnych ziarnach zbóż. Błonnik pokarmowy (również nazywany włóknem pokarmowym) znajduje się wyłącznie w żywności pochodzenia roślinnego i nie ulega trawieniu przez enzymy w przewodzie pokarmowym człowieka. Włókno pokarmowe pełni ważną rolę w prewencji wielu chorób cywilizacyjnych, m.in.: miażdżycy, nowotworów, otyłości czy cukrzycy typu II.

Dieta ubogoresztkowa o niskiej zawartości błonnika jest najczęściej zalecana w następujących sytuacjach:

  • Stany zapalne, szczególnie żołądka, trzustki, dróg żółciowych i jelit,
  • Stany pooperacyjne, zwłaszcza po operacjach na przewodzie pokarmowym,
  • Zaostrzenia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy,
  • Kolonoskopia (kilka dni przed zabiegiem).

Zwłaszcza osoby zmagające się ze schorzeniami jelit powinny niezwykle uważać na to, co jedzą, gdyż niektóre pokarmy mogą silnie podrażniać jelita, a zatem wywoływać liczne nieprzyjemne objawy np.: bóle brzucha, biegunki, zaparcia i mogą prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia chorego.

W diecie ubogoresztkowej zalecane jest spożywanie produktów ubogich w błonnik, dlatego rekomenduje się w jadłospisie:

  • kisiel, kleiki, biały ryż, białe makarony, gotowane ziemniaki bez skóry, pomidory bez skórki, chude mleko i jego przetwory, masło oraz tłuszcze roślinne podawane na zimno, a także wybrane warzywa w postaci soku, przecieru, bądź puree po ugotowaniu.

Dopuszcza się spożywanie gotowanego chudego mięsa i ryb, a także soków owocowych, miodu, herbaty, kawy zbożowej oraz czystych zup i rosołu.

Należy ograniczyć:

  • produkty spożywcze będące źródłem błonnika, czyli pełnoziarniste pieczywo, gruboziarniste kasze, ciemne makarony, brązowy ryż, większość surowych warzyw i owoców, nasiona roślin strączkowych oraz orzechy, pestki, ziarna.
  • niedozwolone jest również spożywanie tłustych przetworów mlecznych, mięs, wędlin, ryb, produktów smażonych, ostrych przypraw, napojów gazowanych, kawy, czekolady, słodyczy oraz alkoholu.

Wszystkie produkty należy przygotowywać w taki sposób, aby były lekkostrawne i jak najbardziej delikatne dla przewodu pokarmowego. Preferowane metody obróbki termicznej potraw to: gotowanie w wodzie, gotowanie na parze i duszenie. Należy unikać pieczenia, smażenia i grillowania. W diecie bezresztkowej trzeba również stosować potrawy w postaci płynnej, zmiksowanej, np. zupy o konsystencji kremu bez dodatku tłustej śmietany.

Bardzo ważne jest także regularne przyjmowanie płynów, ponieważ nietrudno o zaburzenie równowagi wodno-elektrolitowej. Najbardziej wskazana jest woda mineralna lub źródlana niegazowana, soki owocowe, warzywne, mieszane, słaba herbata i kawa zbożowa.

Celem diety o niskiej zawartości błonnika jest dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych, witamin i składników mineralnych bez podrażnienia jelita grubego. Warto zapamiętać, że stosując dietę ubogoresztkową może dojść do zmniejszonej ilości wypróżnień w tygodniu i małej objętości stolców. W celu uniknięcia zaparć należy dbać o odpowiednią podaż płynów oraz tłuszczów pochodzenia roślinnego podawanych na zimno.

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.