Artykuły 03 czerwca 2015

Dlaczego należy badać drożności układu limfatycznego?

Zespół ZnanyLekarz
Zespół ZnanyLekarz

Główną funkcją układu limfatycznego jest ochrona organizmu przed zakażeniami. Zbudowany jest z naczyń i przewodów chłonnych, węzłów chłonnych oraz gruczołów. Układ limfatyczny umożliwia przepływ limfy po organizmie, która zbiera substancje toksyczne i odprowadza je do węzłów chłonnych, skąd są transportowane do nerek i usuwane z organizmu.

Układ limfatyczny, odmiennie od układu żylnego, dla którego pompą napędzającą jest serce, transportuje chłonkę dzięki różnicy ciśnień w organizmie na skutek skurczów mięśni szkieletowych. Ten mechanizm transportu nie jest tak skuteczny jak w przypadku układu krwionośnego, w związku z czym na skutek działania różnych czynników łatwo dochodzi do zastoju chłonki w organizmie – innymi słowy do niedrożności kanałów limfatycznych.

Niedrożność kanałów limfatycznych może być spowodowana np. takimi czynnikami jak: niewłaściwe odżywianie (bogata w sól dieta), brak ruchu, zbyt mała ilość dostarczanych do organizmu płynów nadużywanie alkoholu ale również niedostateczna aktywność fizyczna szczególnie siedzący tryb życia.

Jakie objawy mogą sugerować niedrożność układu limfatycznego?

Najczęstszym, wcześnie zauważalnym objawem niedrożności układu limfatycznego są obrzęki, miejscowe zaleganie płynów w organizmie, ale również rozstępy, cellulit, trądzik różowaty.

Jednakże ze względu na to, że niedrożność powoduje zaleganie chłonki i hamowanie napływu świeżej, bogatej w tlen krwi tętniczej, przez co spowalniany jest proces usuwania toksyn z organizmu, może dochodzić do osłabienia funkcjonowania całego układu immunologicznego. To zaś może prowadzić w konsekwencji do narastania poważnych procesów chorobowych, od zakażeń, infekcji bakteryjnych i wirusowych, po choroby nerek i układu krwionośnego, marskość wątroby, zaburzeń hormonalnych, uczuleń (alergie). Ale również w dłuższej perspektywie może prowadzić do przedwczesnego starzenie się skóry i narządów wewnętrznych.

Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka drożności układu limfatycznego?

Diagnoza i zlokalizowanie miejsc zastoju jest punktem wyjścia do podjęcia działań zaradczych
Do nich nalezą:

  • Zabiegi – drenaż limfatyczny (manualny bądź za pomocą terapii energotonowej)
  • Indywidualnie dopasowane zalecenia dietetyczne – np. dieta bogata w białka i potas (chude mięso, twaróg oraz zielone warzywa), woda mineralnej o niskiej zawartości sodu, eliminowanie soli.
  • Bardzo ważna jest także aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenie wpływa pozytywnie na pracę układu krążenia i pobudzają przepływ krwi. Ważne jest unikanie zbyt intensywnego wysiłku fizycznego (ćwiczenia o umiarkowanej intensywności z licznymi przerwami wg. zasady: „ćwicz często, ale po trochu”), istotny jest również dobór ćwiczeń.

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.