Artykuły 12 października 2015

Jak dzielić się w związku obowiązkami?

Magdalena Dąbrowska terapeuta
Magdalena Dąbrowska
terapeuta

Badania CBOS wskazują, że prawie połowa dorosłych Polaków (48%) uważa, że najlepszym dla rodziny jest model partnerski, gdzie kobieta i mężczyzna w takim samym stopniu poświęcają się pracy i zadaniom domowym. 27% badanych uważa za najlepszy model to model mieszany, gdzie oboje partnerzy pracują, ale mężczyzna więcej czasu przeznacza na pracę zawodową, kobieta zajmuje się pracą zawodową, prowadzeniem domu i wychowaniem dzieci. Natomiast 22% badanych uważa, iż utrzymaniem rodziny powinien zajmować się mąż/partner, a prowadzeniem domu żona/partnerka, jest to tzw. model tradycyjny.

Tak wyglądają deklaracje, a jaka jest codzienność? Pomimo sporego poparcia dla modelu partnerskiego, faktyczny podział ról w rodzinach najczęściej jest zupełnie inny. Według danych Funndacji MaMa: „tylko 4% mężczyzn robi w domu pranie, 6% sprząta, ponad 30% przyznaje, że w dni powszednie nie robi w domu nic. W dni powszednie 44% ojców spędza z dziećmi mniej niż godzinę dziennie. Jedynie 6% mężczyzn korzysta z urlopu ojcowskiego, a 2% korzysta z urlopu wychowawczego”.

Jak wobec tego podzielić się obowiązkami?

  1. Właściwa komunikacja – rozmawiamy ze sobą!
  2. Mówimy o swoich potrzebach i oczekiwaniach.
  3. Uczymy się prosić o pomoc, ale też i wymagać – nie tylko od męża/partnera, ale i od coraz większych dzieci.
  4. Włączamy do działań wszystkich członków rodziny.
  5. Dajmy szansę mężowi/ partnerowi, ale i dzieciom sprawdzić, że wiele rzeczy zrobią tak samo dobrze, jak my – musimy tylko nie zakładać, że same zrobimy to najlepiej – a później narzekamy, że nikt nam nie pomaga.

Sprawiedliwy podział obowiązków w rodzinie – jak to zrobić?

Każdemu według jego zdolności i możliwości. Jeśli mój mąż lubi i umie gotować, a ja tego nie lubię to on chętnie ugotuje, a ja później posprzątam, bo tego nie lubi mój mąż – prawdę mówiąc ja też nie przepadam za sprzątaniem, ale wolę to niż gotowanie. Wszyscy coś umiemy robić lepiej, a coś wychodzi nam gorzej. Warto o tym porozmawiać tak, aby jak najlepiej wykorzystać nasze umiejętności i podzielić się zadaniami domowymi, w taki sposób, żeby nikt nie czuł się poszkodowany.

Od czego zacząć – od listy zadań

  • wypisać czynności/prace domowe jakie są do wykonania – np. lista w tabeli w dwóch egzemplarzach
  • jedną listę pociąć na paski i rozłożyć na stole, przy którym wszyscy siedzicie
  • najpierw każdy wyciąga po jednym zadaniu, które umie/ lubi robić i tak kolejno, aż na końcu zostaną prawdopodobnie te, których nikt nie lubi i nie chce – ale tymi też należy się sprawiedliwie podzielić
  • na drugiej tabeli zaznaczamy inicjały osoby odpowiedzialnej za konkretne zadania
  • niektóre zadania mogą być wykonywane wspólnie

Na końcu odpowiedzcie sobie na pytania:

  • Czy na zaproponowany podział zadań wszyscy się zgadzają?
  • Gdzie umieścicie listę zadań?
  • Jak wspólnie będziecie egzekwować to, aby każdy wywiązywał się ze swoich obowiązków?
  • Jak będziecie się wspierać i „nagradzać” za dobrą realizację zadań?

The post Jak dzielić się w związku obowiązkami?  appeared first on Blog dla pacjentów.

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.