Życie z osobą w depresji nie jest łatwe. Z jednej strony istnieje ryzyko, że przebywanie z kimś, kto często ma nie najlepszy nastrój może negatywnie wpłynąć na nasze postrzeganie świata, nasze emocje, może także „ściągnąć nas w dół”. Z drugiej strony, jeśli jest to osoba nam bliska, którą znamy i kochamy, chcielibyśmy jakoś ją wesprzeć, ale nie zawsze wiemy jak.
W Internecie można znaleźć podpowiedzi, czego nie robić w przypadku depresji, np. że nie należy mówić: „weź się w garść, przecież nic takiego złego się w Twoim życiu nie dzieje”. W ten sposób możemy jeszcze bardziej obniżyć nastrój osoby chorej i negatywnie wpłynąć na poczucie jej wartości.
Wyjście z depresji nie jest bowiem tylko kwestią wyboru i „wzięcia się w garść”. Ma też przyczyny związane z wydzielaniem neuroprzekaźników, a według jednego z badań jest związane ze swego rodzaju stanem zapalnym w mózgu.
Jak więc pomagać mądrze? I czy w ogóle da się to zrobić?
Pomoc w takich przypadkach zależy od tego, jak głęboka jest depresja, także od naszej odporności psychicznej oraz umiejętności zachowywania pozytywnego nastawienia, pomimo negatywnych słów i uczuć doświadczanych od innych. Na pewno warto poszukać specjalisty – psychologa lub psychoterapeuty, zwłaszcza jeśli bliska osoba wydaje się być pogrążona w głębokiej depresji. O tym stanie może świadczyć trudność w mobilizacji do czegokolwiek, bezsenność albo sytuacja odwrotna – kiedy taka osoba nie sypia w nocy, jeśli znacząco zmienił się jej apetyt, ma problemy z koncentracją, pojawiają się myśli o śmierci. Nastrój jest cały czas mocno obniżony i stan ten trwa dłużej niż 2 tygodnie.
Poniżej kilka sposobów na poprawę nastroju osoby w depresji, które możesz wykorzystać. Pamiętaj jednak, żeby robić to z wyczuciem i łagodnością, przygotuj się na to, że będziesz odnosił wrażenie, że podane sposoby nie działają. Prawdopodobnie osoba w depresji nie powie Ci tego, jednak Twoje wsparcie będzie dla niej bardzo ważne w tych trudnych chwilach.
1. Bądź przy niej
Nie odwracaj się od niej tylko dlatego, że jest w gorszym nastroju, a Ty nie wiesz, co zrobić. Już sama świadomość, że jednak ktoś jest przy niej i potrafi wytrwać, może pozytywnie wpłynąć na jej poczucie wartości. Pokazuj, że w nią wierzysz.
2. Znaj swoje granice i zadbaj również o siebie
Jeśli czujesz, że zarażasz się negatywnym myśleniem i nastrojem albo jesteś po prostu zmęczony, zadbaj o swój poziom zadowolenia z życia. Można kogoś wspierać, tylko jeśli samemu ma się energię i siłę.
3. Zwracaj jej uwagę na pozytywne elementy rzeczywistości
Mózg w depresji działa wybiórczo – wybiera informacje, które są negatywne, a wiadomości neutralne interpretuje w sposób pejoratywny. Przełamuj więc schemat negatywnego myślenia o samym sobie, ludziach i świecie. Postaraj się o konkrety – niewiele da, jeśli powiesz: „zobacz, jaki świat jest piękny”, bo osoba chora najpewniej temu zaprzeczy albo będzie to jednym z argumentów w jej niekończącym się dialogu wewnętrznym [„jestem do niczego (skoro nie widzę jaki świat jest piękny”)]. Zwracaj uwagę na dobre, pojedyncze rzeczy, które się zdarzyły i na to, co udało jej się osiągnąć, nawet jeśli to drobiazgi.
4. Nie mów „będzie lepiej”, ale pomóż jej pomarzyć, jakby chciała, żeby było
Uświadomi jej to własne potrzeby oraz pokaże, że są one dla Ciebie ważne. Pomoże na chwilę wyrwać się z depresyjnych wątpliwości (ruminacji) . Być może da jej to również trochę siły, żeby coś zmienić.
5. Zachęć (ale nie zmuszaj) do podjęcia psychoterapii
Omów z nią potencjalne korzyści z terapii i straty z jej niepodjęcia. Zastanówcie się, czego się obawia. Zaproponuj, że pomożesz jej znaleźć terapeutę, umówisz wizytę i odwieziesz na pierwsze spotkanie – osoby w depresji mają często problem z podjęciem decyzji i działania. Najlepiej oczywiście, aby była to jej własna wola, więc nie rób tego za jej plecami – każdy lubi mieć wybór.
6. Zabierz ją do kina, teatru, na spacer
Osobie w depresji przyda się ruch i aktywizacja. Propozycja wyjścia na rower albo wspólnego biegu może jednak wywołać niechęć i duży opór, ponieważ jednym z objawów tej choroby jest poczucie zmęczenia i braku energii. Zacznijcie więc od małych rzeczy, takich jak spacer lub kino. Nawet jeśli Twoja propozycja spotka się z odmową, oderwiesz tę osobę na chwilę od przykrych spraw oraz pogrążania się w coraz głębszą niemoc i smutek. Zapytaj ją, co przed chorobą sprawiało jej radość i spróbujcie to zrobić razem. Nie zmuszaj jej jednak do niczego. Czasem osoba w depresji po prostu potrzebuje odpoczynku.
7. Rozśmieszaj ją
W łagodnej depresji poczucie humoru może zdziałać cuda. Ale rób to z umiarem i wyczuciem, w taki sposób, żeby jej nie urazić – poczucie własnej wartości w depresji bywa bardzo kruche.
Natalia Fedan – ZnanyLekarz.pl
The post Jak pomóc osobie w depresji? appeared first on Blog dla pacjentów.
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.