Dieta to chyba najbardziej popularne słowo ostatnich lat. Wszyscy się odchudzają albo są na diecie. Jednak co tak naprawdę kryje się pod tym słowem?
Niejednej osobie słowo „dieta” zapewne przywodzi na myśl skojarzenia związane z ograniczeniami, spożywaniem bardzo małych posiłków, a być może nawet z niejedzeniem lub głodzeniem się. Jak dietetyk zapewniam jednak, że nic bardziej mylnego. Warto pamiętać, że dawniej słowo „dieta” miało inne znaczenie niż dziś i wyrażało styl życia oraz odpowiedni sposób odżywiania.
Pozbycie się nadmiaru masy ciała z pewnością na początku jest bardzo trudne. Przecież przez lata nadmiar tkanki tłuszczowej nagromadził się w naszym organizmie z „pewnych”, konkretnych powodów.
Co należy zrobić, aby otłuszczony organizm wrócił na „właściwe tory”?
NaN. Nadwaga czy otyłość jest zazwyczaj konsekwencją złych nawyków żywieniowych. Oznacza to, że utrata tkanki tłuszczowej wymaga od danej osoby odpowiednich chęci i motywacji do zmiany tych przyzwyczajeń na prawidłowe. „Prawidłowe” z kolei oznacza przede wszystkim wybór zdrowych, nieprzetworzonych produktów o odpowiednim składzie i wartościach odżywczych. Wysoka motywacja i chęć zmiany to już połowa sukcesu!
NaN. Powiedzmy to jasno: osoba otyła to niestety osoba chora. Nie należy bać się tego stwierdzenia, gdyż nikt z nas nie został stworzony do dźwigania zbyt dużej ilości tłuszczu. Konsekwencją tej sytuacji mogą być chociażby problemy z samopoczuciem, prawidłowym ciśnieniem krwi, odpowiednim trawieniem czy nawet z poruszaniem się. Zatem, aby zdrowo zacząć się odchudzać należy na początek zrobić kompleksowe badania laboratoryjne, w celu sprawdzenia ewentualnych zaburzeń. Następnie z takimi wynikami powinniśmy udać się do osoby, która będzie umiała je prawidłowo zinterpretować, najlepiej do dietetyka bądź lekarza pierwszego kontaktu (trzeba tu jednak zaznaczyć, że specjaliści obu tych profesji powinni ze sobą współpracować, gdyż dysponują zupełnie inną wiedzą i doświadczeniem).
NaN. Kolejnym krokiem powinno być ponowne udanie się do specjalisty, w celu omówienia wyników badań. Wyspecjalizowana osoba doradzi, jak powinna wyglądać dalsza dieta dopasowana do konkretnego organizmu.
Jak zacząć zmieniać nawyki żywieniowe na lepsze?
Kiedy jednak po zrobieniu specjalistycznych badań laboratoryjnych okazuje się, że osoba otyła nie ma żadnych problemów zdrowotnych, a jedynym jej zmartwieniem jest nadmierna masa ciała, przyczyny niewątpliwie należy szukać w nieodpowiednim stylu życia, głównie w nieprawidłowej diecie.
Od czego zacząć zmiany?
1. Zalecam przeanalizowanie swojego codziennego jadłospisu, a najlepiej przestudiowanie etykiet produktów, które spożywamy. Może znajdziemy w nich coś „ciekawego”, o czym dotąd nie mieliśmy pojęcia, że może się tam znaleźć.
Organizm każdego człowieka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiednich składników. Oprócz białek, tłuszczów, węglowodanów niezbędne są również witaminy i składniki mineralne. Tych ostatnich zwykle nie znajdziemy (lub w bardzo małych ilościach) w przetworzonych produktach spożywczych, które aktualnie wiodą prym na sklepowych półkach i w lodówce przeciętnego konsumenta. Mowa tu o żywności gotowej, takiej jak pierogi, krokiety, mrożone pizze, słodyczach i wszelkiego rodzaju przekąskach. A przecież to właśnie te produkty najbardziej kuszą i pozornie ułatwiają nam codzienną walkę z brakiem czasu.
NaN. Pamiętajmy o piciu wody. Niewiele osób jest świadomych tego, że człowiek tak naprawdę składa się z wody. Czy na świecie woda nie stanowi większego odsetka niż tereny lądowe? Z naszymi organizmami jest tak samo. Nasz mózg składa się w ponad 90% z wody, nasze mięśnie i organy również zawierają jej ponad połowę. Dlaczego więc tak trudno jest nam ją pić? Zamiast tego płynu mamy całą masę dostępnych słodkich napojów o przeróżnej, czasem wręcz przedziwnej i nienaturalnej kolorystyce, które pite w niezliczonych ilościach powodują powiększanie masy ciała. Pijąc wodę, będziesz nie tylko zdrowszy, ale i szczuplejszy.
NaN. Owoce i warzywa to naturalne i najlepsze źródło niezbędnych witamin i składników mineralnych. Ilu z nas spożywa je codziennie do każdego posiłku? Ile osób z nadwagą i otyłością spożywa je w ogóle? Dostępność tych produktów jest coraz większa, a o dziwo zapotrzebowanie na nie coraz mniejsze. Osoby, które chcą schudnąć powinny sięgać po nie częściej. Spożywanie różnorodnych warzyw i owoców przyczynia się do tego, że nie tylko dostarczamy odpowiednią ilość niezbędnych dla naszego zdrowia składników, ale również nasza sylwetka staje się smuklejsza, a organizm zdrowszy.
NaN. Problem braku czasu to problem XXI wieku. Konsekwencją tego w kwestii żywieniowej jest pomijanie najważniejszego posiłku dnia, jakim jest śniadanie. Za to późne objadanie się kiedy organizm, tak jak i my potrzebuje relaksu i odpoczynku jest jednym z najczęstszych błędów. Zatem, żeby ułatwić sobie sprawę – odkłada dostarczoną porcję jedzenia w postaci tkanki tłuszczowej. Co by było, gdyby… gdyby odwrócić tę kolejność, jedząc obfite śniadania i lekkie kolacje? Tkanki tłuszczowej byłoby zdecydowanie mniej, a i organizm poczułby się lepiej i sprawniej.
NaN. Fast-foody i żywność przetworzona, od razu gotowa do spożycia i dodatkowo tania, to kolejny punkt do zmiany w życiu osoby z nadmierną masą ciała. Jedzenie takich produktów niesie ze sobą jedynie nadmiar kalorii, które gromadzą się jako tkanka tłuszczowa, co jest niszczące dla naszego organizmu. Należy zatem wygospodarować więcej czasu, aby pójść do sklepu lub rynek po nieprzetworzone produkty (owoce warzywa, ryby, mięsa, kasze, ziemniaki, oleje) i samodzielnie stworzyć z nich bogaty, odżywczy i smaczny posiłek.
We wszechświecie musi panować równowaga i harmonia. Kiedy warunki te są zaburzone, doprowadza to do negatywnych zmian. Tak samo jest z odżywianiem. Warto wiedzieć, jak odnaleźć w sobie tę równowagę, dlatego dobrze jest zwrócić się o pomoc do specjalisty.
Zmiana nawyków żywieniowych to ważna i podstawowa zasada, którą należy wprowadzić podczas odchudzania. Nie można w tym wszystkim zapominać jednak o codziennej aktywności fizycznej. Organizm człowieka nie lubi się nudzić, zatem po całodniowym siedzeniem przed komputerem w pracy, powinno się dostarczyć mu zupełnie odmiennych doznań w postaci ruchu. Na początek wystarczy niewiele, a efekty będą widoczne od razu.
Do każdego sukcesu dochodzi się stopniowo, ale gdy już się do niego dojdzie – satysfakcji nie da się zmierzyć żadną miarą. Warto zadbać o siebie by móc poczuć to uczucie, bo przecież zwycięstwo smakuje najlepiej.
The post Jak zdrowo schudnąć? appeared first on Blog dla pacjentów.
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.