Leczenie kanałowe zęba jest następstwem głębokiej próchnicy często powikłanej stanem zapalnym miazgi. Polega ono na wyłuszczeniu miazgi komorowej mieszczącej się w części koronowej zęba i miazgi kanałowej mieszczącej się w korzeniach.
Niestety pociąga to za sobą następujące problemy:
1-Zwiększenie kruchości zęba co w konsekwencji prowadzi do złamań i pęknięć w obrębie korony jak i korzenia.
2-Zmianę koloru zęba ,który staje się ciemniejszy,szary a nawet wręcz siny.
3-Możliwość powikłań wczesnych które pojawiają się w trakcie leczenia a mianowicie
a: złamanie narzędzia
b: perforację czyli uszkodzenie korzenia lub jego przebicie
c:brak możliwości dokładnego przeleczenia spowodowane zwapnieniem kanału lub jego krzywizną.
4-Możliwość powikłań późnych pojawiających się po kilku latach a mianowicie a:tworzenie się torbieli przykorzeniowych, ziarniniaków i stanów zapalnych okołowierzchołkowych co jest wskazaniem do ponownego leczenia kanałowego/rewizji/ lub skomplikowanych zabiegów chirurgicznych
5-Wzrost kosztów leczenia. W przypadku zębów jednokorzeniowych cena wzrasta dwukronie.W przypadku zębów trzykorzeniowych cena leczenia wzrasta trzy lub czterkrotnie. Ząb martwy z biegiem czasu kruszy się i należy wykonać na nim koronkę podpartą wkładem stalowym lub włóknem szlanym. Koszt takiego zabiegu wynosi od 1000 do 3000 zł w zależności od rodzaju korony.Zapraszam więc pacjentów na badania profilaktyczne co 6 -10 miesięcy. Częste badania pozwolą wykryć próchnicę w stadium początkowym.Wszystkich zainteresowanych badaniami profilaktycznymi zapraszam do swojego gabinetu.
The post Kanałowe leczenie zęba appeared first on Blog dla pacjentów.
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.