Zarówno kawa, jak i herbata zawierają kofeinę, która jest diuretykiem (jego działanie polega na zwiększeniu wydalanej wody z organizmu) średniej mocy. Kofeina zwiększa przepływ krwi przez nerki i przez to działa moczopędnie. Działanie to jest nieswoiste, tzn. wydalany jest mocz o prawidłowym składzie, proporcjonalnie do wielkości diurezy. Wzrost wydalania jonów, takich jak wapń, potas czy magnez jest proporcjonalny do wzrostu wydalonego moczu. Przy umiarkowanym piciu kawy, tj.: 2. filiżanek dziennie, nie zauważa się wpływu na gospodarkę jonową, ani na budowę tkanki kostnej. Pijąc napoje zawierające kofeinę, nie musimy bać się o prawidłowe uwapnienie kości.
Badania nad kofeiną wykazały, że przyjmowanie płynów zawierających kofeinę nie powoduje odwodnienia. Ponadto, nie stwierdzono jej negatywnego wpływu na wydolność podczas wysiłku, wręcz przeciwnie sprawność zwiększa się. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że spożywanie napojów bogatych w kofeinę, podczas spoczynku może przyczynić się do zwiększenia efektu moczopędnego. Wypijanie 3 – 4 filiżanek kawy dziennie (zażywanie około 300. mg kofeiny) nie wywołuje większych strat wody wydalanej wraz z moczem.
Wniosek: obecnie kofeinę traktuje się jako środek bezpieczny, nie powodujący szkód dla organizmu oraz nie mający wpływu na odwodnienie i zaburzenie wydolności w sporcie. Systematyczne przyjmowanie kofeiny zawartej w kawie i herbacie przyczynia się do wytworzenia tolerancji na jej działanie, dlatego też uzyskanie tego samego efektu pobudzającego wymaga zażywania coraz większych dawek przy jednoczesnym zmniejszaniu się skutku moczopędnego.
The post Kawa i herbata to napoje, które nawadniają czy odwadniają? appeared first on Blog dla pacjentów.
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.