Artykuły 19 września 2015

Kilka rad, jak pomóc dziecku w rozpoczęciu przedszkola

Gabriela Lewicka-Śliwa psycholog, psychoterapeuta
Gabriela Lewicka-Śliwa
psycholog, psychoterapeuta

Pierwszy dzień w przedszkolu jest ważny nie tylko dla dziecka, ale zwykle także dla rodziców. Kiedy dziecko jest gotowe na rozpoczęcie przedszkola? Jak przygotować się na poranne rozstania? To zwykle pytania kłębiące się w głowach rodziców.

Wasza pociecha zwykle jest gotowa na pójście do przedszkola jeśli:

  • obserwujecie, że potrafi znosić rozłąkę z Wami (np. gdy wychodzi z babcią na spacer, zostaje sama u koleżanki w domu)
  • gdy zwykle chętnie uczestniczy w zabawach z innymi dziećmi
  • gdy radzi sobie z korzystaniem z toalety

Łatwiej będzie także dziecku w przedszkolu, jeśli potrafi skupić się na jednym zadaniu przez kilka/kilkanaście minut i wykonywać polecenia czy prośby dorosłego.

Co można zrobić zanim dziecko pójdzie do przedszkola?

Ponieważ każda zabawa pomaga dziecku w oswajaniu tego, co potem będzie realne, ważne jest, aby dziecko, zanim wybierze się do przedszkola, miało szansę oswoić się z wyobrażeniem o tym miejscu, właśnie podczas spontanicznej zabawy. Pomocne mogą być też różnego rodzaju czytane i oglądane bajki, które pokażą dziecku, co zwykle dzieje się przedszkolu. Oczywiście, jeśli jest taka możliwość, warto zapoznać je z przedszkolem i Paniami nauczycielkami z grupy np. na dniach otwartych czy zajęciach adaptacyjnych. Dziecko będzie miało wtedy szansę by poczuć się bezpieczniej. Warto też pomyśleć czy jeden z rodziców będzie mógł poświęcić dodatkowy czas w pierwszych dniach adaptacji do przedszkola, biorąc np. kilka dni wolnego w pracy.

Jak ułatwić dziecku pierwsze dni w przedszkolu?

Niezależnie od tego, w jaki sposób dziecko przeżywa pierwsze dni w przedszkolu, ważne jest to, aby miało poczucie wsparcia od rodzica, tak by mogło opanować pojawiający się zwykle strach czy niepokój. Są dzieci, które mają ochotę by – mimo takiego strachu i niepokoju – samodzielnie zmierzyć się z nową sytuacją. Dla nich zwykle wystarczy krótkie pożegnanie w szatni/przed salą z rodzicem i informacja, kiedy rodzic będzie (np. po obiedzie).

Dla niektórych wsparciem, którego oczekują może być taki rodzaj obecności rodzica w przedszkolu, by dziecko mogło poczuć się bezpieczniej. Czasem może to być krótka wspólna zabawa rano w sali przedszkolnej, czasem poznanie sali czy kolegów z grupy. Jedno jest pewne: dzięki wsparciu mamy lub taty dziecko zdobędzie świadomość, że rodzic nie zostawi go w przedszkolu, dopóki nie będzie na to gotowe.

Gdy pierwsze dni w przedszkolu mamy już za sobą, zwykle przed rodzicami pojawiają się kolejnej dylematy – jak dziecko ma sobie radzić w relacjach z rówieśnikami, co robić by ułatwić dziecku przystosowanie się do zasad panujących w przedszkolu, co, jeśli zasady w przedszkolu są odmienne do tych stosowanych przez rodziców w domu itp.

Serdecznie zapraszam do lektury kolejnych artykułów.

The post Kilka rad, jak pomóc dziecku w rozpoczęciu przedszkola appeared first on Blog dla pacjentów.

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.