Kawa należy do najczęściej spożywanych napojów na świecie, a jej wpływ na nasze zdrowie jest przedmiotem licznych dyskusji, a nawet kontrowersji. Szacuje się, że codziennie na świecie wypijanych jest 2,25 miliarda filiżanek kawy. Przyjrzyjmy się zatem faktom, które zostały zgromadzone dotychczas w opublikowanych przeglądach systematycznych i metaanalizach dużych populacji ludzi.
Kawa, a cukrzyca
W metaanalizie opublikowanej w 2014 roku, obejmującej ponad milion badanych, w tym ponad 45 tysięcy chorych na cukrzycę typu 2, zaobserwowano, że bez względu na rodzaj wypijanej kawy (kofeinowa lub bezkofeinowa) spożycie sześciu filiżanek kawy dziennie wiąże się z 33% zmniejszeniem ryzyka rozwoju tej choroby. Kawa zapobiega cukrzycy typu 2 poprzez zmniejszenie insulinooporności oraz poprawę metabolizmu glukozy. Uważa się, że korzystny wpływ wywiera zarówno kofeina, jak i polifenole (np. kwas chlorogenowy), witamina B3 oraz składniki mineralne w niej zawarte [1].
Kawa, a choroba Parkinsona
W 2012 roku w Stanach Zjednoczonych naukowcy przeprowadzili badanie, w którym oceniano związek pomiędzy spożyciem kawy, a ryzykiem rozwoju choroby Parkinsona. Autorzy tych badań stwierdzili, że większe spożycie kawy zawierającej kofeinę wiąże się ze zmniejszoną zachorowalnością na tę chorobę i korzystnie wpływa na zdolność do prawidłowego wykonywania różnych czynności u osób cierpiących na chorobę Parkinsona [2].
Kawa, a długość życia
Zespół naukowców z całego świata przeanalizował dane na temat ponad pół miliona ludzi powyżej 35. roku życia z dziesięciu europejskich krajów, aby sprawdzić zależność pomiędzy piciem kawy a umieralnością. Obserwacje uczestników, które dostarczyły danych do badania trwały szesnaście lat. Z obszernego, międzynarodowego badania wynika, że picie trzech filiżanek kawy dziennie wiąże się z mniejszym ryzykiem śmierci z różnych przyczyn, a szczególnie z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego i przewodu pokarmowego. Ta relacja nie różniła się w zależności od kraju. Ponadto u 14 tysięcy uczestników wykonano badania krwi, w których zaobserwowano obniżenie prób wątrobowych, markeru stanu zapalnego (CRP), lipoproteiny (a) oraz hemoglobiny glikowanej, odzwierciedlającej poziomu glukozy we krwi z okresu trzech miesięcy. Do podobnych wniosków dotarli naukowcy z Korei i Stanów zjednoczonych, którzy analizowali dwanaście badań. Picie nawet niewielkich ilości kawy wiązało się ze zmniejszeniem ryzyka zgonu z jakiejkolwiek przyczyny oraz ryzyka zgonu z powodu chorób serca, chorób układu oddechowego, udaru mózgu, wypadków i cukrzycy [3,4].
Kawa, a choroby układu sercowo – naczyniowego
Badanie z udziałem ponad 127 tysięcy ludzi pokazało, że nie ma istotnej zależności pomiędzy częstością występowania incydentów sercowych u osób po zawale serca, a spożywaniem umiarkowanej ilości kawy (kilka filiżanek dziennie). Ponadto zaobserwowano, że ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia jest większe u palących, którzy nawykowo piją kawę w dużych ilościach (powyżej 6 filiżanek dziennie). Z kolei w metaanalizie opublikowanej w 2014 roku, gdzie wzięto pod uwagę trzydzieści sześć badań o łącznej liczbie uczestników wynoszącej blisko 1 300 000 naukowcy doszli do wniosku, że spożycie od trzech do pięciu filiżanek kawy dziennie wiąże się z najniższym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego. Co ciekawe, nawet wyższe spożycie kawy (powyżej 5 filiżanek na dobę) nie było skorelowane z podwyższonym ryzykiem zachorowania na choroby układu krążenia [5, 6, 7].
Kawa, a nadciśnienie tętnicze
Naukowcy przeanalizowali cztery badania – wzięło w nich udział ponad 196 tysięcy uczestników, a u 41 tysięcy z nich zdiagnozowano nadciśnienie tętnicze. Zaobserwowano, że regularne umiarkowane spożycie kawy w ilości 1-2 filiżanek dziennie nie wiąże się z wyższym ryzykiem nadciśnienia tętniczego, a znaczący ochronny wpływ konsumpcji kawy na układ sercowo – naczyniowy stwierdzono dopiero przy wypijaniu przynajmniej 3 filiżanek na dobę [8].
Kawa, a choroby wątroby
Niewątpliwie działanie przeciwnowotworowe kawy wiąże się z aktywnością antyoksydacyjną i wymiataniem wolnych rodników przez związki polifenolowe w niej zawarte. Naukowcy z Włoch zaobserwowali, że spożycie kawy redukuje ryzyko zachorowania na raka wątroby o blisko 40%. Niektóre wyniki wskazują, że u osób wypijających 3 filiżanki kawy dziennie ryzyko to zmniejsza się nawet o ponad połowę. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Hepatology w roku 2014 odnotowano, że u osób spożywających kawę w ilości dwóch lub większej liczby filiżanek kawy na dzień występuje mniejsze ryzyko zgonu z powodu marskości wątroby, nawet o 66%. Co ciekawe, zaobserwowano również redukcję poziomu enzymów wątrobowych u osób spożywających kawę bezkofeinową, dlatego wspomniane korzyści mogą nie być związane z zawartością kofeiny, a innych składników aktywnych zawartych w kawie [9, 10].
Kawa a ciąża
Wysokie spożycie kofeiny może zaburzyć prawidłowy przebieg ciąży i sprzyjać poronieniu oraz niskiej masie urodzeniowej dziecka. Kobieta ciężarna powinna zatem ograniczyć picie kawy, a także mocnej herbaty.[11].
Piśmiennictwo:
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.