• Strona głowna
  • Kontrolowane wyrzuty insuliny, jako znaczący element w walce z cukrzycą
Artykuły 04 września 2015

Kontrolowane wyrzuty insuliny, jako znaczący element w walce z cukrzycą

Sylwester Kłos dietetyk
Sylwester Kłos
dietetyk

Warto zauważyć, że problemem i istotną przyczyną tycia jest hiperinsulinizm. Powyższe stwierdzenie, połączone z kolejną przyczyną otyłości, która polega na łączeniu produktów wysokowęglowodanowych wraz z tymi, które posiadają dużo tłuszczów np.: produkty typu fast food, jest kumulacją zasad prowadzących bezpośrednio do zwiększenia rozmiarów komórek tłuszczowych.

Co należy robić?

Aby temu zapobiec należy kontrolować działanie insuliny oraz rozdzielić w posiłkach wspomniane wcześniej dwie substancje wysokoenergetyczne, a więc tłuszcze oraz węglowodany. Insulina jest hormonem, jednak jej działanie bardzo trudno oddać. Zdecydowana większość osób wie o insulinie bardzo mało, natomiast wiadomości jakimi dysponują nie wpływają pozytywnie na opinię tego hormonu. Zasada działania insuliny jest tematem pomijanym przez ludzi zdrowych. Zazwyczaj na temat insuliny rozmawia się z osobami chorymi na otyłość bądź cukrzycę.

Spożywanie produktów o dużym ładunku oraz indeksie glikemicznym w tym m.in.: rafinowanego cukru oraz ziaren poddanych obróbce powoduje skoki poziomu glukozy we krwi, czego konsekwencją jest wyrzut insuliny, której celem jest wyizolowanie cukru z krwi oraz zastosowanie go jako paliwa energetycznego dla organizmu. Gwałtowny spadek poziomu cukru we krwi doprowadza do uczucia głodu, którego konsekwencją jest przejadane się. Kiedy sytuacja będzie się powtarzać, z biegiem czasu może to doprowadzić do tycia oraz rozwinięcia insulinooporności, czyli cukrzycy typu drugiego. Podsumowując, każde działania powinny być oparte na zminimalizowaniu wydzielania hormonu insuliny.

Inaczej sytuacja wygląda wśród sportowców. Minimalizowanie wydzielania insuliny stanowi w połowie słuszność stosowania tej zasady. Wobec powyższego insulina może być sprzymierzeńcem, bądź najokrutniejszym wrogiem w świecie sportu. Sama insulina uwalniana jest w momencie, kiedy w organizmie dochodzi do wzrostu poziomu cukru we krwi, wywołanego spożywaniem węglowodanów oraz białek. Kiedy wówczas jej działanie zostanie wykorzystane w odpowiednim czasie, stanie się ona ogromnym sprzymierzeńcem.

Z uwagi na fakt, iż insulina jest wysoce anaboliczna, to też przyczynia się ona do zwiększenia tempa syntezy białek, kompensacji glikogenu i transportu aminokwasów oraz węglowodanów do mięśni z ogromną prędkością. Konsekwencją tego jest zwiększenie objętości samego mięśnia oraz umożliwienie mięśniom szybszej regeneracji po wykonanym treningu. Natomiast aktywowanie insuliny w nieodpowiednim momencie będzie największym problemem, ponieważ przyczyni się to do systematycznego zwiększania ilości tkanki tłuszczowej. W tym przypadku hormon ten stanie się wrogiem. Biorąc pod uwagę powyższe, insulina jest więc, jak miecz dwusieczny.

Wniosek:

Zdobycie wiedzy na temat insuliny, zasad jej działania, tego jak prawidłowo nią sterować i utrzymać pod kontrolą na właściwym poziomie, zagwarantuje maksymalny przyrost masy mięśniowej oraz zapewni spalanie tłuszczu.

The post Kontrolowane wyrzuty insuliny, jako znaczący element w walce z cukrzycą appeared first on Blog dla pacjentów.

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.