Nadwaga i otyłość stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, coraz więcej osób zmaga się z jej konsekwencjami. Przyczyną jej występowania jest nieadekwatna ilość i jakość spożywanej żywności – dostarczanie zbyt dużych ilości cukrów prostych i tłuszczów oraz niska aktywność fizyczna. Zjawisko to jest wynikiem dodatniego bilansu energetycznego, który pojawia się gdy ilość przyjmowanych kalorii z pożywieniem jest wyższa niż ilość energi wydatkowanej. W wyniku czego nadmiar przyjętych kalorii odkładany jest w postaci zbędnej tkanki tłuszczowej.
Czy mam nadwagę, otyłość?
Współczynnik masy ciała – BMI, określa czy masa ciała jest odpowiadnia do wzrostu. Aby go obliczyć należy masę ciała (kg) podzielić przez kwadrat wzrostu (m2).
Jak interpretować wynik?
18-24,9 – masa ciała prawidłowa
25- 29,9 – nadwaga
powyżej 30 – otyłość
Uwaga: Wskaźnik BMI może nie być wiarygodny w przypadku kobiet ciężarnych i sportowców.
Otyłość brzuszna (andoridalna), zwana również typem jabłko jest szczególnie groźna. Odkładająca się tkana tłuszczowa w jamie brzusznej sprzyja powstawaniu poważnych zaburzeń metabolicznych. Przyczynia się do rozwoju choroby wieńcowej serca, cukrzycy typu 2 czy nadciśnienia tętniczego. Stwarza ryzyko wysąpienia udaru mózgu czy zawału serca.
Jak okreslić typ otyłości?
Używając centymetra krawieckiego można w prosty sposób określic typ otyłości. Pomiaru należy dokonać centymetrem na wysokości pępka (tj. w połowie odległości między końcem żeber a kością biodrową).
Wynik:
Na otyłość brzuszną u kobiet wskazuje wynik od 88 cm, natomiast u mężczyzn od 94 cm.
Innym sposobem rekomendowanym przez WHO – Światową Organizację Zdrowia jest wyliczenie wskaźnika WHR. Aby go określić należy oprócz obwodu talii, zmierzyć również obwód bioder, pomiaru należy dokonać w największej wypukłości. Wskaźnik ten służy do określenia typu sylwetki.
Wynik:
Z otyłość brzuszną (typu jabłko) mamy do czynienia, gdy WHR jest większy lub równy 0,8 u kobiet lub 1,0 u mężczyzn.
Otyłość pośladkowo-udową (typu gruszka) mamy do czynienia gdy WHR jest niższy niż 0,8 u kobiet lub 1,0 u mężczyzn.
The post Niebezpieczna otyłość brzuszna appeared first on Blog dla pacjentów.
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.