• Strona głowna
  • Obniżony nastrój – może to nie depresja a problemy z wątrobą? Część 4 – profilaktyka
Artykuły 22 września 2015

Obniżony nastrój – może to nie depresja a problemy z wątrobą? Część 4 – profilaktyka

Wojciech Zientala psychiatra, lekarz rodzinny, specjalista medycyny estetycznej
Wojciech Zientala
psychiatra, lekarz rodzinny, specjalista medycyny estetycznej

Mówiąc o profilaktyce zakażeń wirusowego zapalenia wątroby (wzw) należy oddzielnie omówić wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz wirusowe zapalenie wątroby typu C.

W przypadku wzw typu B – zakażeniu i zachorowaniu możemy zapobiec poprzez szczepienie ochronne. Pierwszy raz w życiu szczepieniu przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B ulegają noworodki. Jest to szczepienie obowiązkowe i stanowi wiążący standard.

Kolejny raz w życiu obowiązkowemu szczepieniu podlegają osoby, które ze względów na swoją pracę są narażone na ekspozycję wirusa – pracownicy ochrony zdrowia, studenci kierunków medycznych. Poza tym szczepi się pacjentów przed zabiegami chirurgicznymi, jeżeli wcześniej nie byli szczepieni lub mają niski poziom przeciwciał w surowicy krwi.

Znacznie trudniej jest w odniesieniu do wirusowych zapaleń wątroby typu C, ponieważ na świecie nie istnieje aktualnie szczepionka mogąca uchronić nas przed tą chorobą. Co możemy w takiej sytuacji zrobić, aby zapobiec zakażeniu? Otóż, jedyne co nam pozostaje to unikanie sytuacji mogących doprowadzić do zakażenia – używanie jednorazowego sprzętu medycznego, sterylizacja narzędzi, stosowanie prezerwatyw w czasie stosunku seksualnego itp.

Podsumowanie

Dokonując podsumowania wszystkich części artykułu chciałbym podkreślić, iż większość dolegliwości psychicznych w wirusowych zapaleniach wątroby ustępowały w całości po pomyślnie zastosowanej terapii przeciwwirusowej.
Nie dysponujemy w literaturze krajowej dużą ilością publikacji i opracowań dotyczących interdyscyplinarnego tematu, jakim jest pogranicze psychiatrii i chorób zakaźnych. Większa część doniesień i standardów naukowych pochodzą z wyników badań naukowców ze Stanów Zjednoczonych.

W tym miejscu należy podkreślić, że populacja pacjentów w USA i w Polsce w znaczny sposób różni się między sobą pod względem przede wszystkim jakości opieki zdrowotnej, realiów socjalnych i ekonomicznych. Wspólną jednak cechą pacjentów zarówno w Polsce, jak i tych zza Oceanu jest to, że po zakażeniu patogenem, jakość ich życia jest bardzo obniżona.
Po zaobserwowaniu u siebie niecharakterystycznych objawów ze strony psychiki, powinniśmy rozważyć możliwość podejrzenia wirusowego zapalenia wątroby, zwłaszcza jeżeli występują czynniki predysponujące do zakażenia – wówczas należy poinformować o tym lekarza, u którego się konsultujemy.

The post Obniżony nastrój – może to nie depresja a problemy z wątrobą? Część 4 – profilaktyka  appeared first on Blog dla pacjentów.

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.