Właściwe postępowanie u pacjentów z wieloletnią, szczególne niewyrównaną cukrzycą może uchronić ich przed rozwojem owrzodzeń stóp, tzw. „Stopy Cukrzycowej”.
Zasady profilaktyki zespołu stopy cukrzycowej – zalecenia
obuwie powinno być dobierane starannie: miękka naturalna skóra, z szerokim przodem, najlepiej wiązane (nie za mocno) lub na rzepy, obcasy płaskie, podeszwa twarda.
Długość: wnętrze obuwia o 1/2-1-2 numer większa od długości stopy
Szerokość: równa szerokości stopy w miejscu stawów śródstopno-paliczkowych
Wysokość buta powinna zapewnić przestrzeń dla palców
Nowe buty należy nosić najpierw w domu przez krótki czas, okresy (15 – 20 minut), tak by dopasowały się do kształtu stopy. Zalecane jest kupowanie obuwia rekomendowanego pacjentom z cukrzycą.
Jeśli stopy są zdeformowane – buty powinno się zrobić na zamówienie, dostosowane do istniejących zniekształceń.
Stosowanie indywidualnie dobranych , wymienianych co 2 – 3 miesiące wkładek profilaktycznych do butów
Dopasowanie obuwia należy oceniać w pozycji stojącej, najlepiej pod koniec dnia. Można odrysować kształt stopy na kartonie i wyciętą formę włożyć do buta oceniając ewentualne zagięcia
Nigdy nie należy zakłądać obuwia, które kiedykolwiek wcześniej spowodowało powstanie nawet niewielkiego zaczerwienienia , odciśnięcia lub odcisku
Przed założeniem powinno się sprawdzić wnętrze buta dłonią, czy nie ma w środku ciał obcych, czy nie wystaje szew, czy nie zagięła się wkładka (uwaga na polineuropatię w obrębie dłoni)
Po przyjściu do domu należy zmienić obuwie na miękkie kapcie z zakrytym przodem, chroniącym palce przed urazem,
Latem na działkach, w ogrodach należy chodzić w pełnych, ale przewiewnych butach chroniących zarówno piętę, jak i palce
Samokontrola i dobre wyrównanie cukrzycy i innych chorób towarzyszących (m.in. hiperlipidemia,nadciśnienie tętnicze, hiperurykemia itp.)
Zaprzestanie palenia papierosów i picia alkoholu
Codzienna aktywność fizyczna, spacer co najmniej pół godziny, kilkukrotnie w ciągu dnia ćwiczenia stóp (z użyciem niewielkiej siły) (zgnanie, prostowanie palców stóp; zginanie, prostowanie i kółeczka wykonywane całą stopą). Ćwiczenia poprawiają krążenie i wzmacniają mięśnie nóg.
5.Stosowanie wkładek odciążających dobranych przez wykwalifikowany personel
6.Codzienne oglądanie stóp
Używać drobnoziarnistego pumeksu lub tarki do ścierania zgrubiałego naskórka (nie powinna być metalowa)
Bezwzględnie zakazane działania u pacjentów z cukrzycą
Istotne jest również zwrócenie uwagi na objawy alarmowe, które powinny skłonić chorego do jak najszybszego kontaktu z lekarzem.
Objawy alarmowe
The post Profilaktyka zespołu stopy cukrzycowej appeared first on Blog dla pacjentów.
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.