Artykuły 06 marca 2016

Smartfon, kat dla twojego kręgosłupa

Wojciech Przybyłowicz osteopata
Wojciech Przybyłowicz
osteopata

Gigantyczna ilość urządzeń mobilnych, przede wszystkim telefonów komórkowych, tak zwanych smartfonów, które posiada już niemal każda osoba dorosła oraz większość dzieci w Polsce, to z jednej strony korzyść w postaci możliwości ciągłego bycia on-line, a zatem dostępu do swoich przyjaciół i rodziny, czy też korzystania z zasobów wiedzy, znajdujących się w Internecie.

Niestety, ogromna popularność tego rodzaju urządzeń wiąże się także z zagrożeniami dla zdrowia, ponieważ jednak efekty ich używania nawarstwiają się przez długie lata, a rezultaty bardzo często nie są w żaden sposób łączone z korzystaniem ze smartfonów, w opinii publicznej praktycznie nie istnieje świadomość tego rodzaju problemów.

Tymczasem chyba każda osoba zapytana o to, jaka jest najczęstsza pozycja ciała, kiedy korzystamy ze smartfona by napisać e-maila, surfować w Internecie czy grać w różne gry, bez zastanowienia odpowie, że chodzi o pochylenie górnej części ciała, wraz z głową, w kierunku trzymanego w rękach telefonu, nieważne czy będzie chodziło o korzystanie z niego stojąc, czy też siedząc. Ta pozycja, z pozoru zupełnie niegroźna, może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami ze strony układu kostnego, który utrzymywany w ten sposób w bardzo niefizjologicznej pozycji, może zostać przeciążony i w efekcie po pewnym czasie powodować drętwienia, czy też bóle.

Aby uniknąć problemów, które będą utrzymywały się przez całe życie, należy reagować już wtedy, gdy zauważymy że z naszym układem kostnym zaczyna się dziać coś złego. A zatem powodem do niepokoju powinny być pojawiające się podczas poruszania górną połową ciała odrętwienia, nawet jeśli występują one rzadko i nie trwają długo, a także blokady, kiedy czujemy, że nie możemy wykonać do końca jakiegoś naturalnego ruchu, albo też gdy jego wykonanie sprawia nam większą niż zazwyczaj trudność. Ewidentnym indykatorem problemów będzie oczywiście pojawienie się bólu, który jest ostatnim gwizdkiem by poradzić sobie z problemem, zanim będzie za późno. Jeżeli więc czujemy, że z naszym ciałem jest coś nie tak, odczuwamy problemy w wymienionych miejscach i jesteśmy w stanie powiązać je z naszym trybem życia, w szczególności z częstym korzystaniem ze smartfonów, warto nie zwlekać, tylko od razu poszukać pomocy specjalisty.

Czujesz ból? Co robić?

W przypadku różnego rodzaju problemów ze strony układu kostnego, bardzo dobrym pomysłem będzie skonsultowanie swojego schorzenia ze specjalistą osteopatii, lekarzem albo rehabilitantem. Osteopatia to terapia, podczas której stosowaniem dotyku oraz uciskania, można wykryć nieprawidłowości w ciele pacjenta, które mogą pochodzić między innymi od układu kostnego czy też mięśniowego. W ten sam sposób, nazywany osteopatyczną terapią manualną, leczy się owe dysfunkcje przez proces, który w efekcie ma doprowadzić do uzyskania w ciele pacjenta homeostazy, czyli wewnętrznej równowagi przez zniwelowanie problemów, takich jak na przykład przeciążenia kręgosłupa, spowodowane korzystaniem ze smartfonów w bardzo niewygodnej dla ludzkiego ciała pozycji.

Osteopatia nie jest nową techniką leczenia, w Stanach Zjednoczonych znana jest doskonale od ponad stulecia, w tymże kraju funkcjonują lekarze osteopaci, zaś kolejne prowadzone w renomowanych szpitalach klinicznych badania potwierdzają pozytywne efekty osteopatycznej terapii manualnej w leczeniu różnorodnych schorzeń. Nad Wisłą ten rodzaj leczenia pojawił się dość niedawno, ale dzięki bardzo dobrym efektom pracy naszych specjalistów – osteopatów, jest coraz lepiej znany i ceniony przez te osoby, które skorzystały z możliwości, jakie on oferuje. Co niezmiernie ważne z punktu widzenia pacjentów odczuwających ból, sama terapia jest całkowicie bezbolesna oraz bezpieczna, dotyk i uciskanie terapeuty są działaniami delikatnymi, przez co osteopatia polecana jest bez względu na wiek pacjenta oraz ogólny stan jego zdrowia. Gabinety osteopatyczne dostępne są już dla pacjentów w niemal całej Polsce, bez trudu znajdziemy je w pobliżu naszego miejsca zamieszkania, jeśli mieszkamy w dużym mieście, takim jak na przykład Kraków. Również w większych miastach, dzięki lepszej dostępności specjalistów, można liczyć na prawdziwych profesjonalistów osteopatii, zarówno lekarzy, jak i rehabilitantów, którzy na pewno będą w stanie pomóc nie tylko w dolegliwościach związanych z kręgosłupem, ale również i wielu innych.

Postaw na profilaktykę

Warto także wiedzieć, że z problemami tego rodzaju można poradzić sobie jeszcze lepiej, dzięki profilaktyce. Oczywiście smartfona nie da się zupełnie wyeliminować z naszego życia, jest bowiem przydatny w bardzo wielu sytua6cjach, można natomiast skupić się na takim z niego korzystaniu, którego efekty nie będą dla organizmu aż tak bardzo negatywne. Świetnym pomysłem będzie wykształcenie w sobie nawyku nie pochylania się nad telefonem, ale trzymania go na wysokości twarzy, by głowa nie musiała być skierowana w dół. Jak w wielu innych przypadkach, zapobieganie jest bowiem o wiele łatwiejsze od leczenia.

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.