Dietetyk jest wykwalifikowanym specjalistą ochrony zdrowia, który posiada szeroką wiedzę w zakresie żywienia człowieka zdrowego i chorego. Poprzez dobór odpowiedniej diety prowadzi profilaktykę chorób dietozależnych oraz jest odpowiedzialny za leczenie żywieniowe w różnych stanach chorobowych.
Obecnie w Polsce kształcenie w zawodzie dietetyka odbywa się na poziomie wyższych studiów zawodowych na kierunku dietetyka:
W latach wcześniejszych kształcenie w tym zawodzie odbywało się na kierunkach: technologia żywności i żywienie człowieka (specjalność żywienie człowieka) oraz zdrowie publiczne (specjalność dietetyka).
Należy mieć na uwadze, że studia podyplomowe, szkoły roczne, a także kursy z zakresu żywienia i dietetyki, psychodietetyki tylko podnoszą kwalifikacje zawodowe, nie nadają jednak tytułu zawodowego dietetyka.
Praca dietetyka
Dietetyk to zawód związany z medycyną, który zajmuje się:
– profilaktyką i leczeniem dietetycznym chorób dietozależnych tj. otyłośći, miażdżycy, zaparć
– rozpoznawaniem, zapobieganiem i współuczestniczeniem w leczeniu otyłości
i niedożywienia, w tym niedożywienia szpitalnego
– oceną stanu odżywienia, sposobu żywienia i zapotrzebowania na składniki odżywcze pacjentów oraz wydawanie stosownych opinii
– planowaniem, nadzorowaniem i wdrażaniem, opartego na podstawach naukowych żywienia indywidualnego, zbiorowego oraz leczniczego w różnych grupach
– stosowaniem żywienia klinicznego z wykorzystaniem diet naturalnych oraz produktów leczniczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego w leczeniu chorób przebiegających z niedożywieniem lub powstających na tle wadliwego żywienia i chorób
– planowaniem i opracowaniem jadłospisów i potraw wchodzących w skład poszczególnych rodzajów diet, zgodnie z obowiązująca klasyfikacją i zasadami żywienia
– prowadzeniem dokumentacji dotyczącej żywienia i stanu odżywienia pacjentów;
– prowadzeniem oświaty zdrowotnej w zakresie zasad prawidłowego żywienia m.in. wśród dzieci, młodzieży, kobiet ciężarnych i karmiących oraz osób w wieku podeszłym
Należy mieć na uwadze, że nieodpowiednio dobrana dieta w danej jednostce chorobowej może bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Niestety sieciówki specjalizujące się w poradnictwie dietetycznym, reklamujące w mass mediach często zatrudniają osoby do pracy, nie mających stosownych uprawnień, czego dowodem jest cytat jednego z ogłoszeń: „wykształcenie wyższe (preferowane kierunki: żywienie i dietetyka, biologia, chemia i pochodne”. Biolog lub chemik udzielający porad dietetycznych to tak, jakby ginekolog leczył zęby, a weterynarz wykonywał operacje powiększenia piersi.
Niestety Sejm nie chce podjąć decyzji w sprawie regulacji zawodu dietetyka, dlatego też panuje duże zamieszanie na rynku dietetyki.
Pacjencie-kliencie wybór należy do Ciebie.
The post Sprawdź uprawnienia swojego dietetyka appeared first on Blog dla pacjentów.
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.