Artykuły 15 stycznia 2016

Utrata zdolności płynnej mowy – rola neurologopedy

Dorota Zielińska logopeda
Dorota Zielińska
logopeda

Nagła utrata zdolności płynnej mowy lub jej całkowity brak są niezwykle trudne do zaakceptowania zarówno przez samego pacjenta, jak i jego rodzinę. Zaburzenie powstaje nagle i zwykle jest jednym z objawów poważniejszej choroby neurologicznej, która aktualnie się rozwija.

Dzieje się tak w przypadku początkowej fazy udarowej czy w rzucie choroby, jaką jest stwardnienie rozsiane. Taka dolegliwość może być też powikłaniem, następstwem chorób – Pląsawicy Huntinktona, Choroby Parkinsona lub po wybudzeniu z długotrwałej śpiączki.

Mogą wówczas wystąpić  dwa główne zaburzenia – afazja i dysartria. Oba zaburzenia mają różne postacie w zależności od miejsca uszkodzenia w układzie nerwowym, w mózgu. Oba dezintegrują przestrzeń życiową pacjenta i jego rodziny. Ich system komunikacji werbalnej „rozpada się na kawałki”, jak postrzępiona kartka ze zdjęcia.

Co robić?

Szybka reakcja, zwłaszcza w przypadku udaru mózgu, da lepszy wynik leczenia. Często jego pierwszym objawem są właśnie zaburzenia mowy. Neurologopeda kliniczny jest członkiem zespołu terapeutycznego, który na oddziale wspomaga pacjenta w tych pierwszych, trudnych dniach.

Należy jednak pamiętać, że po powrocie pacjenta do domu ciągłość terapii neurologopedycznej powinna być zachowana, jeśli nadal występują zaburzenia komunikacji. Zaburzenie w realizacji funkcji werbalnej (słownej) i pozawerbalnej (ruchy ciała) jest spowodowane uszkodzeniami w centralnym układzie nerwowym, na skutek czego może zostać zaburzona praca układu oddechowego, fonacyjnego i artykulacyjnego. Objawiać się one mogą porażeniem mięśni twarzy,  zaburzeniami gryzienia, żucia, przełykania czy ślinotokiem.

Rola neurologopedy

Zadaniem neurologopedy jest usprawnienie/nauka tych podstawowych odruchów warunkujących nie tylko mówienie, ale przede wszystkim podstawowe czynności życiowe – samodzielne pobieranie pokarmu czy picie.

W zależności od tego, jak rozległe i głębokie są uszkodzenia w układzie nerwowym u pacjenta, dzięki skondensowanej neurorehabilitacji mogą być przywrócone zaburzone funkcje. Jeśli jednak uszkodzenie jest znaczne, wówczas praca z chorym wymaga dłuższego czasu i dużej cierpliwości. Rokowania są korzystniejsze u młodych osób. U osób w podeszłym wieku jest o wiele trudniej uzyskać dobry efekt. Pomimo tego zawsze należy podejmować próby. Wtedy rehabilitacja ma szerszy wymiar. Jest przede wszystkim chęcią poprawy stanu emocjonalnego rodziny i pacjenta, a to już jest forma dużego wsparcia. Warto więc nawiązać kontakt z dobrym, empatycznym i życzliwym terapeutą, który nie tylko będzie specjalistą, ale stanie się również „przyjacielem domu”.

W przypadku, gdy mamy do czynienia z osobami chorymi logopeda/neurologopeda jest niezbędnym członkiem zespołu terapeutycznego, w którego skład wchodzą zarówno neurolog, laryngolog, psycholog czy rehabilitant. Tylko skumulowane oddziaływanie na ciało daje możliwość uzyskania poprawy w funkcjonowaniu pacjenta. Uzyskaniu jego zdrowia.

The post Utrata zdolności płynnej mowy – rola neurologopedy appeared first on Blog dla pacjentów.

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.