Artykuły 26 października 2015

Wypalenie zawodowe: sprawdź, czy Ci zagraża

Zespół ZnanyLekarz
Zespół ZnanyLekarz

Wypalenie zawodowe (burnout) to odczuwane przez cały czas przemęczenie, które bezpośrednio wiąże się z pracą lub ma w niej swoje źródło. To przemęczenie może objawić się fizycznie – jako ból, napięcia mięśniowe, brak sił, jak i psychicznie – jako ogólne zniechęcenie do podejmowania działań lub podenerwowanie.

Nazwa wypalenie jest bardzo obrazowa i dobrze oddaje charakter problemu. Najpierw lubisz swoją pracę, jesteś zmotywowany, pełen energii, którą łatwo wyobrazić sobie jako płomień. Z czasem motywacja znika, ustępuje miejsca zniechęceniu, a płomień się wypala, nierzadko pozostawiając zgliszcza.

Burnout

Z początku, gdy odkryto syndrom burnout, przypisywano go zawodom, które wiązały się z pomaganiem innym ludziom. Dziś wszyscy jesteśmy nim zagrożeni. Powodem jest coraz bardziej wymagające środowisko pracy, konkurencja na rynku, stres związany z codziennymi obowiązkami i liczne nadgodziny. Wypaleniu sprzyja także rutyna oraz duża odpowiedzialność za ludzi, finanse, wyniki, tabele itp. Zamartwianie się o swoją przyszłość w zawodzie lub na konkretnym stanowisku dostarcza kolejnych bodźców do pojawienia się tego syndromu.

Cierpiący z powodu wypalenia zawodowego przeważnie orientują się w sytuacji dość późno. Nie ma się co dziwić: początkowe etapy to stres i zmęczenie, które łatwo zrzucić na karb pracy jako takiej. Dlatego ważne, by szczerze zastanowić się nad swoją sytuacją i sprawdzić, czy istnieje ryzyko, że wypalenie zawodowe dotknie właśnie Ciebie.

Oto dziesięć prostych pytań, które pomagają oszacować zagrożenie:

  1. Czy wymagania w pracy mnie przytłaczają?
  2. Czy ciąży na mnie szczególna odpowiedzialność?
  3. Czy brak mi kompetencji potrzebnych do wykonywania codziennych obowiązków?
  4. Czy czuję się fizycznie wyczerpany?
  5. Czy czuję się przemęczony?
  6. Czy czuję, że straciłem motywację do pracy?
  7. Czy w ostatnim czasie często miałem wrażenie, że już dłużej tego nie wytrzymam?
  8. Czy czuję opór przed pójściem do pracy?
  9. Czy chciałbym zachorować, żeby tylko nie iść do pracy?
  10. Czy czuję się sfrustrowany lub mam napady złości?

Jeśli na jedno lub więcej pytań odpowiedziałeś tak, to znak, że warto zatroszczyć się o siebie. Pozytywna odpowiedź na trzy ostatnie pytania (lub choć jedno z nich) może oznaczać, że problem wypalenia jest już dość mocno obecny. Twierdzące odpowiedzi na pozostałe pytania mogą wskazywać początki problemu lub istnienie dużego zagrożenia w przyszłości. Istotne by jak najszybciej zacząć działać. Zastanów się, co możesz zrobić w pierwszej kolejności, by zmienić swoją sytuację choć trochę?

Co dalej?

Pewnie najszybciej przychodzi Ci do głowy myśl o zmianie pracy. Nie zawsze jest to możliwe i nie zawsze można to zrobić szybko. Jeśli poprzestaniesz na tym pomyśle, a nie będziesz mógł go zrealizować, problem będzie się pogłębiał. Pomyśl jeszcze raz: co innego niż zmiana pracy, mogę zrobić w najbliższej przyszłości, by poprawić swoją sytuację? Może to być nawet mały krok, który przesunie Cię w stronę rozwiązania problemu. Z nowej perspektywy łatwiej będzie Ci zastanowić się nad kolejnym małym krokiem. Ważne, by zyskać przekonanie, że coś zmienia się na lepsze i odzyskać wpływ na sytuację.

I tak jeśli wymagania w pracy Cię przytłaczają lub brak Ci potrzebnych umiejętności, możesz zdobyć nowe i sprawić, ze praca stanie się łatwiejsza. Może warto poprosić współpracownika o pomoc lub oddelegować część obowiązków? Gdy czujesz się wyczerpany fizycznie, może warto zadbać o zdrowy sen. Przemęczenie psychiczne można łatwo rozbić sportem lub nową pasją. Ciekawe hobby w życiu prywatnym może też zrównoważyć rutynę w życiu zawodowym. Motywacją do pracy może stać się pomysł na wyspecjalizowanie się w czymś lub nauka nowej metody wykonywania zadań. Ważne też jest wsparcie bliskich osób i poczucie, że można się z kimś podzielić swoimi problemami.

Wypróbuj coaching

Dobrą metodą, która sprawdza się w początkowych fazach wypalenia oraz przy jego zapobieganiu jest coaching. W najprostszych słowach praca z coachem polega na poszukiwaniu motywacji i sposobów poprawy swojego życia. Coach prowadzi Cię, pomaga osiągnąć cele i spojrzeć na otoczenie z nowej perspektywy. Odbywa się to poprzez rozmowę oraz ćwiczenia, a uzupełnia to Twoja praca nad sobą i swoimi postanowieniami. Coaching sprzyja też nabywaniu umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz poszukiwaniu satysfakcjonującego hobby czy równowagi między życiem zawodowym a osobistym.

Jestem coachem i trenerem kompetencji interpersonalnych. Z moimi Klientami pracuję m. in. nad zarządzaniem stresem i negatywnymi emocjami oraz nad problemem profilaktyki wypalenia zawodowego. Zapraszam na www.coachforlife.pl

The post Wypalenie zawodowe: sprawdź, czy Ci zagraża appeared first on Blog dla pacjentów.

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.