Artykuły 05 lutego 2015

Zatoki – jak leczyć i zapobiegać?

Anna Pasterska laryngolog, laryngolog dziecięcy
Anna Pasterska
laryngolog, laryngolog dziecięcy

Ból, dyskomfort czy problemy z oddychaniem to tylko kilka dolegliwości, które dotykają osoby borykające się z zapaleniem zatok. Naprzeciw pacjentom zmęczonym nieefektywnymi kuracjami wyszli polscy specjaliści z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, którzy jako pierwsi w Europie wynaleźli nowoczesną metodę skutecznego leczenia zapalenia zatok.

Ponad 15% całej populacji cierpi zna przewlekłe zapalenie zatok

Według statystyk, zapalenie zatok to najczęstsza przyczyna wizyt u lekarza pierwszego kontaktu. Problem ten dotyka w szczególności ludność zamieszkującą kraje umiarkowanej strefy klimatycznej, a więc również Polaków. Szacuje się, że co drugi mieszkaniec naszego kraju chorował na ostre zapalenie zatok przynosowych przynajmniej raz w życiu, a ponad 15% całej populacji boryka się z problemem przewlekłego zapalenia zatok, które może się utrzymywać nawet do 3 miesięcy.

Choroba ta wywoływana jest przez bakterie, rzadziej wirusy. Bywa także, że jest ona reakcją organizmu na przebytą infekcję jamy nosowo-gardłowej, jak również problemy natury stomatologicznej. Aby uchronić się przed zapaleniem zatok, warto zwrócić uwagę na nawilżenie powietrza w pomieszczeniach oraz drożność klimatyzacji i filtrów w pomieszczeniach, w których przebywamy. Bywa jednak, że zapalanie zatok jest dolegliwością przewlekłą i mimo podjętej profilaktyki, nie możemy pozbyć się powodujących je bakterii.

Dotychczas najczęściej stosowaną metodą leczenia tej choroby była punkcja przy znieczuleniu miejscowym. Okazuje się, że istnieje skuteczniejsza i bardziej komfortowa metoda walki z nawracającym zapaleniem zatok, którą jako pierwsi w Europie opatentowali nasi rodacy.

Alternatywa dla punkcji?

Innowacyjne leczenie polskich specjalistów polega na wykorzystaniu amerykańskiego urządzenia Hybdrodebider do endoskopowego płukania i usuwania bakterii z zatok przynosowych. Pozwala ono również na dotarcie do trudno dostępnych miejsc, np. dna zatok szczękowych. Badania pokazały, że wykorzystanie tej metody pozwala ograniczyć występowanie bakterii w zatokach o 99%.

Metoda endoskopowego leczenia zapalenia zatok jest bezpieczna dla pacjenta. Stosowanie jej nie powoduje występowania skutków ubocznych, otarć czy naruszenia wrażliwego nabłonka nosa lub zatok. Może byś stosowana dwojako, zarówno w warunkach amublatoryjnych, jak i w trakcie chirurgicznej operacji zatok. Przeprowadzone testy z zastosowaniem nowej metody pokazują, że jest ona skuteczna i pozwala skrócić czas trwania choroby, łagodząc przy tym towarzyszące jej objawy.

O przepis na zdrowe zatoki zapytaliśmy dr Annę Pasterską, poznańską laryngolog.

Dbanie o zdrowe, dobrze funkcjonujące zatoki to unikanie miejsc klimatyzowanych, przegrzanych i niewietrzonych w sposób naturalny (choćby poprzez częste otwieranie okien bądź ich rozszczelnianie). Ponieważ ujścia zatok znajdują się w nosie, ważna jest jego dobra drożność. Szczególnie w okresie zimowym dbajmy o jego dobre nawilżanie i oczyszczanie, choćby poprzez stosowanie kilka razy dziennie  soli morskiej w postaci aerozolu.

Jakie są domowe sposoby leczenia zatok?

Obok nowoczesnych metod leczenia zapalenia zatok, warto korzystać z domowych sposobów doraźnej pomocy i podstawowych zasad higieny oddechu. Bardziej wytrwali pacjenci mogą zdecydować się na wdychanie oparów zgniecionego czosnku lub pokrojonej cebuli. Nie należy jednak zapominać, że całkowite wyleczenie zapalenia zatok, które uchroni przed nawrotem tej uciążliwej choroby, to długotrwały proces, który wymaga konsultacji z lekarzem i cierpliwości pacjenta.

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.