• Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.

Wynik może sugerować obecność jakiejś układowej choroby tkanki łącznej. Proponuję najpierw udać się do reumatologa, gdyż choroby reumatologiczne rozpoznaje się głównie w oparciu o objawy. W razie…

Wartość ANA 1:10000 jest wysoka. Sam wynik badania nie uprawnia jednak do rozpoznania jakiejkolwiek choroby. Konieczna jest diagnostyka reumatologiczna w celu ustalenia rozpoznania i określenia…

W diagnostyce łuszczycowego zapalenia stawów przeciwciała te nie odgrywają istotnej roli. Ich obecność świadczy natomiast o tym, że układ immunologiczny ma tendencję do autoagresji i przy współistnieniu…

W pierwszej kolejności proponuję z wynikami tych badań udać się do reumatologa. Rozpoznanie konkretnej choroby jest możliwe w oparciu o objawy, a nie tylko o same wyniki badań.

Wyniki mogą sugerować układową chorobę tkanki łącznej. Zalecam wizytę u reumatologa w celu ustalenia rozpoznania w oparciu o dominujące objawy kliniczne.

Taki wynik badania może świadczyć o występowaniu układowej choroby tkanki łącznej, jednak sam w sobie nie upoważnia do postawienia jakiejkolwiek diagnozy. Konieczna wizyta u reumatologa.

Wynik sugeruje konieczność pogłębienia diagnostyki w kierunku układowych chorób tkanki łącznej, takich jak między innymi twardzina układowa. Choroby te rozpoznaje się w oparciu o kryteria, które…

Badania mogą sugerować układową chorobę tkanki łącznej, ale same w sobie nie mogą stanowić przyczyny do rozpoznania konkretnego schorzenia. Konkretną diagnozę będzie można postawić dopiero po…

Zmiany skórne musimy zobaczyć na wizycie. Jesli ich nie ma pomocne będą zdjęcia. Same przeciwciała ANA, szczególnie w takim mianie - niskim, nie mają znaczenia klinicznego.

Trudno jest odnieść się do wyniku, nie znając kontekstu w jakim badanie zostało wykonane. Dodam również, że nie ma możliwości rozpoznania ani wykluczenia jakiejkolwiek choroby reumatologicznej…