Czym są koronawirusy?

Koronawirusy zostały zidentyfikowane w połowie lat 60. XX wieku. Wiadomo, że infekują ludzi i niektóre zwierzęta (w tym ptaki i ssaki). Atakują przede wszystkim komórki nabłonkowe dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Obecnie wiemy, że siedem koronawirusów może zarazić ludzi.

Czym jest nowy koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2 to nowy szczep, który został zidentyfikowany po raz pierwszy w Wuhan w Chinach w grudniu 2019 r. SARS-CoV-2 powoduje chorobę wirusową COVID-19 – w marcu 2020 r. określoną przez WHO jako pandemia. To oznacza, że obecnie dotyka całego świata. Zobacz statystyki, aby zapoznać się z sytuację globalną, jak i tą w Twoim kraju.

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź: Ministerstwo Zdrowia, Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ang.), Światowa Organizacja Zdrowia (ang.)

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.

Dzień dobry,
nadmierna dezynfekcja spowodowała znaczne wysuszenie naskórka i jego pękanie. W tej sytuacji pojawienie się grzybicy jest mało prawdopodobne. Proszę do momentu diagnozy u…

W leczeniu psychiatrycznym bardzo istotną rolę mają regularne wizyty u lekarza. To z reguły "coś więcej" niż przepisanie leków. Leki przeciwdepresyjne nie obniżają odporności, natomiast…

Po zakończonym okresie izolacji przyjmuje się, iż pacjent nie jest już zakaźny. W opisanym przypadku od końca izolacji do odwiedzin upłynie dodatkowe 10 dni. Bezpiecznie można odwiedzić dziadka.

Opisane powyżej objawy nie są charakterystyczne dla COVID-19, mogą świadczyć na przykład o infekcji przeziębieniowej. Rozstrzygający będzie wynik testu PCR.

Po zakończeniu izolacji pacjenta przyjmuje się, iż nie jest on już zakaźny dla innych osób. Izolacja trwa 10 dni od dnia zlecenia testu, chyba że opiekujący się pacjentem lekarz POZ zdecyduje…

Opisane przez Panią objawy sugerują raczej bakteryjne zapalenie zatok, które skutecznie leczy się antybiotykiem. COVID-19 charakteryzuje się innymi objawami.

Kaszel może się utrzymywać do 3 miesięcy. Mam nadzieję że zrobiła Pani chociaż zwykłe RTG klp.. Przy dłużej trwających objawach, a tym bardziej duszności, bólach w klp pomyślałbym o TK klp HRCT

Objawy wyżej przedstawione mogę wskazywać na kilka różnych dolegliwości/schorzeń. Należy pogłębić wywiad i skontaktować się lekarzem.

Jeżeli poza kaszlem nie występują inne objawy (jak np. duszność) to wystarczy badanie fizykalne w gabinecie lekarskim, zmianę leczenia. Do rozważenia zlecenie wymazu w kierunku Sars-CoV2 bez…