Czym są koronawirusy?

Koronawirusy zostały zidentyfikowane w połowie lat 60. XX wieku. Wiadomo, że infekują ludzi i niektóre zwierzęta (w tym ptaki i ssaki). Atakują przede wszystkim komórki nabłonkowe dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Obecnie wiemy, że siedem koronawirusów może zarazić ludzi.

Czym jest nowy koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2 to nowy szczep, który został zidentyfikowany po raz pierwszy w Wuhan w Chinach w grudniu 2019 r. SARS-CoV-2 powoduje chorobę wirusową COVID-19 – w marcu 2020 r. określoną przez WHO jako pandemia. To oznacza, że obecnie dotyka całego świata. Zobacz statystyki, aby zapoznać się z sytuację globalną, jak i tą w Twoim kraju.

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź: Ministerstwo Zdrowia, Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ang.), Światowa Organizacja Zdrowia (ang.)

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.

W przypadku 1. dawki szczepienia przeciw COVID firmy Pfizer często (u ok.80% osób) występuje ból w okolicy wkłucia, inne objawy występują rzadziej. Jednakże brak jakichkolwiek objawów nie jest…

W opisanej sytuacji nie należy zwlekać z wezwaniem pogotowia. Zarówno obniżona <94% saturacja jak i uporczywy kaszel są wskazaniem do przyjęcia do szpitala.

Gorączka utrzymująca się powyżej 3 dni od przyjęcia szczepionki zawsze wymaga konsultacji lekarskiej. Należy poszukiwać innych przyczyn gorączki niż szczepienie.

W opisanym przypadku osoby tej nie można uznać za w pełni zaszczepioną (jeśli przyjęła 1. dawkę preparatu dwudawkowego), więc podlega ona kwarantannie na ogólnych zasadach - do końca izolacji…

Tak, ale tylko jeśli doszło do zakażenia COVID. Sam fakt zaszczepienia nigdy nie da dodatniego wyniku badania RT-PCR (szczepionka nie zawiera wirusa).

Miejscowy stan zapalny (w tym dotyczący zęba) nie stanowi przeciwwskazania do przyjęcia szczepienia przeciw COVID-19.

W opisanym przypadku, jeśli przebieg COVID nie był ciężki (chorowanie w warunkach domowych), można bezpiecznie podać 2. dawkę szczepionki po upływie min. 4 tygodni od pozytywnego wyniku testu.…

Po szczepieniu p/COVID-19 zdarzają się łagodne odczyny w postaci powiększenia okolicznych węzłów chłonnych, jednak w opisanym przypadku należałoby raczej szukać przyczyny obrzęku policzka co…

Szczepienie 2. dawką należy wykonać po min. 4 tygodniach od dodatniego wyniku testu na COVID-19 w przypadku łagodnego przebiegu, lub po 2-3 miesiącach jeśli Mama była hospitalizowana.

Dla każdej z opisanych osób izolacja zakończy się w indywidualnie wyznaczonym terminie, tj. min. 10 dni od dodatniego wyniku testu na COVID-19 danej osoby plus ewentualne przedłużenie jej przez…