Liszajec zakaźny - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi
Liszajec zakaźny - informacje o chorobie
łac. impetigo contagiosa
Jedno z najczęstszych zakażeń bakteryjnych skóry, występujące głównie u dzieci między 2 a 6 r. ż. Wywołują go gronkowce i (lub) paciorkowce. Jest wysoce zakaźny i pojawia się najczęściej na twarzy (rzadziej na szyi czy rękach). Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z osobą zarażoną lub należącymi do niej rzeczami. Przybiera postać ropnia, który po pęknięciu zmienia się w charakterystyczny gruby żółto-miodowy strup., który w wyniku drapania rozprzestrzenia się. Leszajec może być zakażeniem pierwotnym lub powikłaniem innych chorób skóry.
Diagnoza
Badanie bakteriologiczne ustala przyczynę zakażenia i ułatwia dobranie odpowiedniego leczenia.
Leczenie
W leczeniu miejscowym skuteczne są kremy, maści, aerozole i emulsje antybiotykowe (mupirocyna, bacytracyna, erytromycyna, klindamycyna, neomycyna), stosowane 4-5 razy dziennie oraz środki odkażające (woda utleniona, barwniki). W przypadku bardziej rozległych lub odpornych na miejscowe leczenie zmian stosuje się antybiotyki doustnie. Dodatkowo zaleca się zaostrzenie zasad higieny oraz mechaniczne usuwanie strupów.
Nie rezygnuj ze zdrowia
Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.
Pokaż specjalistów Jak to działa?Eksperci - liszajec zakaźny
Liszajec zakaźny - pytania dotyczące tej choroby
Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 3 pytań dotyczących usługi: Liszajec zakaźny
Liszajec zakaźny - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?
Liszajec zakaźny specjaliści
Popularne specjalizacje
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.