Otoskleroza - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi
Otoskleroza - informacje o chorobie
Leczenie
Polega na wspieraniu słuchu za pomocą protez lub wykonaniu zabiegu chirurgicznego (stapedektomii). Podaje się również związki fluoru (bisfosfoniany).
Diagnoza
Konieczne jest wykonanie otoskopii (wziernikowanie) kanału słuchowego zewnętrznego i błony bębenkowej. Pacjent poddawany jest również próbom stroikowym, w celu określenia, czy zaburzenia słuchu spowodowane są zaburzeniami przewodnictwa dźwięku czy uszkodzeniem nerwu. Wykonuje się również badanie audiometryczne. Niekiedy na podstawie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego udaje się uwidocznić tzw. ogniska oto sklerotyczne.
łac. otosclerosis, ang. otosclerosis
Choroba dotykająca kosteczki ucha środkowego (młoteczka, kowadełka, strzemiączka). Polega na tworzeniu się dodatkowej tkanki kostnej powodującej zrastanie poszczególnych części ucha środkowego, co ogranicza przenoszenie bodźców dźwiękowych do ucha wewnętrznego. Zmiany te prowadzą do stopniowej utraty słuchu. Choroba ma charakter genetyczny, częściej dotyka kobiety między 15 a 30 r. ż. Może się pogłębiać w czasie ciąży.
Nie rezygnuj ze zdrowia
Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.
Pokaż specjalistów Jak to działa?Eksperci - otoskleroza
Otoskleroza - pytania dotyczące tej choroby
Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 1 pytań dotyczących usługi: Otoskleroza
Otoskleroza - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?
Otoskleroza specjaliści
Schorzenia
Popularne specjalizacje
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.