Rzeżączka - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Rzeżączka - informacje o chorobie

Leczenie


  Terapia ma charakter farmakologiczny i polega na podawaniu domięśniowo penicyliny. W przypadku odporności bakterii na ten lek, podaje się jednorazowe dawki cefalosporyn trzeciej generacji (cefiksym,  ceftriakson) lub chinolonów (ciprofloksacyna,  ofloksacyna,  lewofloksacyna).  U noworodków w ramach profilaktyki wykonuje się zabieg Credégo, polegający na zakropleniu oczu 1% roztworem azotanu srebra.

Diagnoza


 

Badania mikroskopowe pobranego materiału (np. wydzieliny z pochwy) okazują się nie zawsze skuteczne. Dlatego dodatkowo prowadzi się hodowlę bakterii w preparacie z pobranej wydzieliny. Nowe techniki pozwalają również  badać wymazy pod kątem obecności genów bakterii (skuteczność bliska 100%).



  łac.  gonorrhoea



 

Choroba zakaźna wywoływana przez bakterię Neisseria gonorrhoeae (dwoinki rzeżączki). Do zakażenia dochodzi przede wszystkim drogą płciową, podczas stosunków seksualnych, możliwe jest również zakażenie poprzez kontakt z przedmiotami należącymi do osoby chorej (ręcznik, pościel). U noworodków może dojść do zakażenia od chorej matki podczas porodu, co prowadzi ...więcej
do gonokokowego zapalenia spojówek i w rezultacie trwałego uszkodzenia wzroku. mniej

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - rzeżączka

Halina Gadomska

Halina Gadomska

Ginekolog

Warszawa

Barbara Kumornicka-Nestorowicz

Barbara Kumornicka-Nestorowicz

Dermatolog

Lublin

Aleksandra Krokocka

Aleksandra Krokocka

Ginekolog

Łódź

Joanna Grześkiewicz

Joanna Grześkiewicz

Ginekolog

Warszawa

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Rzeżączka - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.