Długa 27, 00-238 Warszawa
*** Marzec miesiącem świadomości ENDOMETRIOZY ***
Endometriozę diagnozuje się bowiem nawet u 1/3 kobiet cierpiących z powodu dolegliwości bólowych miednicy mniejszej i połowy kobiet mających problem z zajściem w ciążę.
Endometrioza to poważna choroba przewlekła, która dotyka kobiety głównie w okresie rozdrodczym. Endometrioza dotyczy 7-15% kobiet. Bardzo ważne, aby nie mylić pojęcia endometriozy z endometrium. Endometrium to tkanka, którą posiada każda zdrowa kobieta. Jest to naturalna błona śluzowa wyścielająca jamę macicy. Jej grubość zależy od wieku i fazy cyklu kobiety, a w okresie miesiączki złuszcza się, co powoduje krwawienie menstruacyjne. Jeśli tkanka endometrium wydostaje się poza jamę macicy, np. do otrzewnej lub jajników, jelit, pęcherza a nawet mózgu, wtedy mamy do czynienia z endometriozą. Tkanka, która wydostała się poza jamę macicy, reaguje na wzrosty hormonów, rośnie, złuszcza się i krwawi.
Objawami, które powinny nas zaniepokoić w związku z podejrzeniem tej choroby to:
- ból ostry, przeszywający podczas zbliżeń ale także w trakcie menstruacji
- ból podczas stosunku w samej jamie brzusznej i okolicy nadłonowej
- ból nabierający na sile
- bolesne owulacje
- bolesne i mocno obfite miesiączki
- najczęstszą przyczyną niepłodności
Ból podczas stosunku płciowego jest częstym objawem endometriozy, ponieważ podczas penetracji dochodzi do pociągania i rozciągania tkanki endometrialnej, szczególnie jeśli wyrosła np. za pochwą lub macicą. W przypadku endometriozy, bolesność może zostać jeszcze dzień lub dwa dni po zbliżeniu. Z kolei przed samą owulacją bolesność, w przypadku tej choroby będzie zmniejszona. Wtedy, ogniska endometrialne będą mniejsze niż w innych dniach cyklu. Suchość pochwy, która często towarzyszy tej przypadłości, też jest mniejsza przed i w trakcie owulacji. Warto szczerze rozmawiać z partnerem i szukać pozycji bezbolesnych – tych gdzie kobieta ma większą kontrolę i może się łatwiej rozluźnić. Endometriozy nie da się uniknąć, ominąć, bo przyczyny jej powstawania nie są do końca znane.
Leczenie tej choroby powinno odbywać się u specjalistów ginekológ. Leczenie powinno zawsze mieć na celu poprawę życia jakości pacjentki. Bardzo istotne jest rozpoznanie choroby podstawowej, stanowiącej punkt wyjścia bólu. W leczeniu wykorzystywana jest farmakoterapia oraz leczenie chirurgiczne, które zawsze powinny być odpowiednio dobrane do etapu oraz przyczyny schorzenia.
Rozpoznanie endometriozy jedynie na podstawie objawów klinicznych jest dość trudne, dlatego zawsze wymaga ona bardzo dokładnej diagnostyki ukierunkowanej na szczegółowy wywiad, badanie fizykalne i dodatkowe badania diagnostyczne – ultrasonografii, rezonansu magnetycznego, laparoskopii.
*** Marzec miesiącem świadomości ENDOMETRIOZY ***
"Konsultacje Ginekologiczna + USG z uwzględnieniem nacieków ENDOMETRIOZY"
550 PLN dla wszystkich pacjentek które odbędą wizytę do 15 kwietnia 2023 (cena regularna 660 PLN)
09/03/2023