Moje doświadczenie

Prof. dr hab. n. med. Jerzy Wydmański jest pracownikiem Centrum Onkologii-Instytutu w Gliwicach. Pełni funkcję zastępcy kierownika Zakładu Radioterapii. Tytuł lekarza medycyny uzyskał na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach w 1991 roku. Specjalizację I i II z radioterapii onkologicznej uzyskał odpowiednio w 1995 i 1998 roku.
W 2001 r. uzyskał tytuł doktora nauk medycznych na podstawie rozprawie doktorskiej pt. „Ocena wartości prognostycznej wskaźników czerwonokrwinkowych w radioterapii chorych na raka krtani”. W 2003 r. objął stanowisko kierownika Pracowni Radioterapii Konwencjonalnej i Śródoperacyjnej. W 2007 r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego i w 2008 roku został powołany na stanowisko docenta i następnie na profesora nadzwyczajnego w Zakładzie Radioterapii Instytutu Onkologii w Gliwicach.
Zainteresowania kliniczne prof. nadzw. Jerzego Wydmańskiego są bardzo szerokie. Wiele uwagi poświęca leczeniu chorych na nowotwory przewodu pokarmowego, raka płuca, piersi, prostaty i czerniaka skóry. Ważnym kierunkiem klinicznym jest stosowanie paliatywnej radioterapii, szczególnie u chorych po wyczerpaniu możliwości chemioterapii. Przemawia za nim unikalne doświadczenie kliniczne, poparte udzielonymi ponad 150000 konsultacji onkologicznych. Ważne jest dla niego by sprostać wyzwaniom i trudnym sytuacją klinicznym.
Do szczególnie interesującej części jego dorobku naukowego należałoby zaliczyć badania dotyczące miejsca i skuteczności radioterapii w leczeniu chorych na raka żołądka, w przypadku którego chirurgia przez długie lata była wiodącą lub jedyną metodą leczenia. Prof. nadzw. Jerzy Wydmański opracował protokół planowania pooperacyjnej i przedoperacyjnej radioterapii raka żołądka. W pierwszej fazie badania dotyczyły tolerancji i skuteczności pooperacyjnej radiochemioterapii. Następnie, badanie II fazy dotyczyło tolerancji i skuteczności przedoperacyjnej radiochemioterapii u chorych na operacyjnego raka żołądka. Wyniki tych badań własnych stały się przedmiotem jego rozprawy habilitacyjnej pt. „Zbadanie skuteczności i tolerancji przedoperacyjnej i pooperacyjnej radiochemioterapii u chorych na raka żołądka”.
W okresie po habilitacji jego zainteresowania kliniczne i naukowe skoncentrowały się na kilku kierunkach badawczych, w tym głównie na kontynuacji badań nad poprawą skuteczności skojarzonego leczenia chorych na raka żołądka.
W ramach grantu NN „Porównanie tolerancji i skuteczności przedoperacyjnej i pooperacyjnej radiochemioterapii u chorych na operacyjnego raka żołądka, ocena możliwości indywidualizacji leczenia w oparciu o markery molekularne” zrealizował badanie kliniczne III fazy. Wstępne wyniki zostały wyróżnione I nagrodą na Kongresie Chirurgii Onkologicznej. Ponadto opracował wraz z zespołem oryginalny schemat leczenia dla chorych na nieoperacyjnego raka żołądka, który charakteryzuje niska toksyczność leczenia oraz miejscowa skuteczność. Praktycznym efektem tych badań było uzupełnienie kryteriów kwalifikacji do tej metody leczenia u chorych z miernym stanie ogólnym, stwarzając im racjonalną szansę wyleczenia. Przed wielu laty włączył się w nurt badań immunologicznych i prowadzi badania nad skojarzeniem immunoterapii i radioterapii.
Prof. nadzw. Jerzy Wydmański jest zafascynowany możliwościami diagnostyki dermatoskopowej, która pozwala na wykrycie wczesnego czerniaka skóry. Jest członkiem zespołu badawczego, który scharakteryzował tzw. „objaw jemioły” we wczesnej diagnostyce dermoskopowej czerniaka. Ta obserwacja została dostrzeżona w środowisku międzynarodowym, które zaliczyło ten objaw jako potencjalny wyróżnik czerniaka in situ.
Jego dorobek naukowy obejmuje około 80 oryginalnych prac opublikowanych w całości w recenzowanych czasopismach naukowych. Uzupełnienie stanowią 162 doniesienia naukowe prezentowane na krajowych i międzynarodowych konferencjach i zjazdach.
Do oryginalnych i znaczących osiągnięć naukowych należałoby zaliczyć:
1. Opracowanie i wdrożenie do praktyki klinicznej przedoperacyjnej radiochemioterapii, która u chorych na raka żołądka dwukrotnie obniża w porównaniu do pooperacyjnej radiochemioterapii ryzyko wznowy miejscowej (12,5% vs 25%).
2. Wykazanie niekorzystnego efektu klinicznego związanego z wydłużeniem czasu radioterapii (OTT) chorych na raka żołądka (wydłużenie OTT o każdy kolejny 1 dzień odpowiada wzrost ryzyka wznowy miejscowej o 1,4%).
3. Opracowanie histoklinicznej Rangowej Skali Ryzyka zgonu (RSR) dla chorych na raka żołądka, według której wyodrębniono 4 grupy rokownicze z 5-letnim przeżyciem całkowitym odpowiednio 67%, 39%, 6% i 0% i sprawdzono wartość prognostyczną zdefinowanych grup rokowniczych dla poszczególnych stopni zaawansowania wg AJCC.
4. Opracowanie i wdrożenie ilościowego modelu oceny ryzyka odczynów popromiennych przyjmujące za wiodące kryterium uszkodzenie funkcji zewnątrzwydzielniczej trzustki.
5. Wdrożenie spektroskopii rezonansu magnetycznego w celu obrazowego monitorowania odczynów popromiennych mózgowia w trakcie i po zakończeniu radioterapii.


Otrzymane nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia naukowe:

1. W 2002 r. otrzymał dyplom uznania „za wzorową pracę zawodową, aktywność naukową i zaangażowanie w realizację kontraktu z radioterapii”.
2. W 2004 r. został wyróżniony Nagrodą Dyrektora za „najlepszą pracę wykonaną całkowicie w Centrum Onkologii”.
3. W 2008 r. otrzymał Zespołową Nagrodę im. Hilarego Koprowskiego przyznaną przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne za najlepszą polską pracę naukową w dziedzinie onkologii.
4. W 2011 r. został wyróżniony I nagrodą na XVII Zjeździe Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej za badania nad skutecznością przedoperacyjnej radiochemioterapii.

Prof. nadzw. Jerzy Wydmański jest wykładowcą na licznych kursach zawodowych oraz specjalistycznych i zjazdach naukowych zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Ponadto jest promotorem kilku doktoratów. Przez cały okres pracy zawodowej bardzo aktywnie prowadził działalność kliniczną zarówno w Instytucie Onkologii jako również poza nim. Pełnił funkcję konsultanta onkologicznego w 6 szpitalach oraz 5 poradniach onkologicznych (4 poradnie założył) głównie w Zagłębiu Dąbrowskim. Za tą działalność w 2002 roku został wyróżniony przez Polski Komitet Zwalczania Raka medalem pamiątkowym. Prof. nadzw. Jerzy Wydmański jest autorem koncepcji i organizatorem Ośrodków Wczesnej Diagnostyki i Leczenia Nowotworów, w nich upatruje szansy na istotna poprawę wyników leczenia nowotworów w Polsce.

Prof. nadzw. Jerzy Wydmański utworzył i prowadzi Towarzystwo Młodych Naukowców, które propaguje wśród młodzieży gimnazjalnej i licealnej zdobycze współczesnej nauki w formie wykładów popularno-naukowych prowadzonych przez samodzielnych pracowników naukowych. Ponadto jest inicjatorem konkursu pianistycznego dla dzieci „Wiosna z fortepianem” i współorganizatorem wraz ze Szkołą Muzyczną w Sosnowcu. Odbyło się już 12 edycji tego konkursu. Jego zainteresowania sportowe dotyczą piłki nożnej. Gra na pozycji bramkarza w klubie FC Silesia (raz został wybrany bramkarzem kolejki – czy się chwali). Stale doskonali swoje umiejętności na treningach w klubie Czarni Sosnowiec. Mówi o sobie żartem, że jest „najlepszym bramkarzem wśród onkologów i najlepszym onkologiem wśród bramkarzy”.
więcej

Adresy (3)


Pacjenci prywatni (bez ubezpieczenia)


Gotówka
501 49..... Pokaż numer


NIP

6441039750

Adres firmy

Aleja Zwycięstwa 25/3, Sosnowiec
NZOZ Ośrodek Wczesnej Diagnostyki i Leczenia Nowotworów


Pacjenci prywatni (bez ubezpieczenia)


Konsultacja onkologiczna • 600 zł

Konsultacja online • 600 zł


Przyjmuję: dorosłych
502 05..... Pokaż numer
32 206..... Pokaż numer

Sposób płatności: Karta płatnicza, Blik

Zapłacisz podczas umawiania konsultacji online. Czekamy na Twoją płatność 30 minut – jeśli w tym czasie nie zostanie zrealizowana, będziemy musieli odwołać Twoją rezerwację.

Opłata za konsultację trafia bezpośrednio do specjalisty, który jest również odpowiedzialny za ustalenie swojej polityki odwołań i zwrotów.

W przypadku problemów z płatnościami skontaktuj się z serwisem ZnanyLekarz.

Pamiętaj, że ZnanyLekarz nie pobiera żadnych dodatkowych opłat za umówienie wizyty i nie przetwarza płatności w imieniu specjalisty.


Najpóźniej 30 minut przed wizytą dostaniesz SMS oraz e-mail z linkiem do konsultacji online. Połączysz się z telefonu lub komputera.


Przygotuj się 10 minut przed konsultacją. Upewnij się, że Twój telefon lub komputer jest naładowany. W przypadku wideokonsultacji sprawdź połączenie internetowe oraz ustawienia mikrofonu i kamery. Możesz również przygotować swoją dokumentację medyczną (np. wyniki badań).


NIP

6441039750

Adres firmy

Aleja Zwycięstwa 25/3, Sosnowiec

Pacjenci prywatni (bez ubezpieczenia)


Gotówka, Karta płatnicza
502 05..... Pokaż numer
32 206..... Pokaż numer


NIP

6441039750

Adres firmy

Aleja Zwycięstwa 25/3, Sosnowiec

Usługi i ceny

Ceny dotyczą wizyt prywatnych.

Konsultacja onkologiczna

600 zł

Konsultacja online

600 zł

W jaki sposób ustalane są ceny?

242 opinie pacjentów

Ogólna ocena

Trzymamy rękę na pulsie Sprawdzamy wszystkie opinie. Specjaliści nie mogą płacić za modyfikowanie lub usuwanie opinii. Dowiedz się więcej
B
Weryfikacja wizyty
Lokalizacja: NZOZ Ośrodek Wczesnej Diagnostyki i Leczenia Nowotworów konsultacja onkologiczna

Konsultacja konkretna , rzeczowa., przekazana w spokojny sposób .

I
Weryfikacja wizyty
Lokalizacja: NZOZ Ośrodek Wczesnej Diagnostyki i Leczenia Nowotworów konsultacja onkologiczna

Wszystko w porządku. Profesor szczegółowo przegląda dokumentację, jak również wyjaśnia wątpliwości.

M
Numer telefonu zweryfikowany
Lokalizacja: W innym miejscu Inny

Pan Profesor jest bardzo sympatycznym człowiekiem, cierpliwie odpowiada na zadane pytania i chętnie dzieli się swoją ogromną wiedzą.

K
Weryfikacja wizyty
Lokalizacja: NZOZ Ośrodek Wczesnej Diagnostyki i Leczenia Nowotworów konsultacja onkologiczna

Zgłosiłam się do profesora ponieważ chciałam rozwiać wątpliwości co do zaproponowanego w innym miejscu leczenia. Profesor skrupulatnie zapoznał się z całą moją dokumentacją. Odpowiedzial rzeczowo i bardzo wyjaśniająco na wszystkie moje pytania. Dodatkowo podczas wizyty skontaktował się w mojej sprawie z centrum radioterapii, także dzień później otrzymałam już informację i termin rozpoczęcia leczenia.

J
Weryfikacja wizyty
Lokalizacja: NZOZ Ośrodek Wczesnej Diagnostyki i Leczenia Nowotworów konsultacja onkologiczna

Pacjent przyjechał do profesora 260 km, bardzo wnikliwie analizował wyniki , wysuwał swoje wnioski w sposób zrozumiały objaśnił, wytłumaczył.
My zostaliśmy bez dalszej pomocy medycznej w swoim miejscu zamieszkania i dla profesora nie było problemu skierować do szpitala państwowego gdzie możliwa będzie dalasza diagnostyka , bo sprawy nie można tak zostawić z niewyjaśnioną chorobą. Oprócz czytania wypisów, sam oglądał płytki oraz zbadał pacjenta na stojąco, na leżąco.
Pełne zaangażowanie i spokój profesora daje poczucie, że jest się naprawdę w dobrych rękach, pozdrawiam z życzeniami zdrowia

M
Numer telefonu zweryfikowany
Lokalizacja: W innym miejscu Inny

Byłam dzisiaj u Pana Profesora na pierwszej konsultacjina której otrzymałam pełne szczegółowe wyjaśnienia i instrukcje dotyczące dalszego postępowania. Otrzymałam odpowiedzi na wszystkie pytania. Atmosfera bardzo przyjazna i co warto podkreślić to fakt, iż pani w rejestracji wykazuje się wysoką kulturą osobistą, uprzejmością i empatią.

A
Weryfikacja wizyty
Lokalizacja: NZOZ Ośrodek Wczesnej Diagnostyki i Leczenia Nowotworów konsultacja onkologiczna

Pan profesor bardzo sympatyczny, podnosi na duchu, daje optymizm , wiarę i szansę na wyleczenie. Pomógł, pokierował, bardzo fajny, miły i potrzebny dla ludzi człowiekPan dr profesor Jerzy Wydmański mi pomógł, pomimo szokującej dla mnie diagnozy. Dziękuję z całego serca

M
Weryfikacja wizyty
Lokalizacja: NZOZ Ośrodek Wczesnej Diagnostyki i Leczenia Nowotworów konsultacja onkologiczna

Pierwsza wizyta u Pana profesora, dokładne badanie i analiza wszystkich wyników i objawów kilka lat wstecz, rzeczowe wyjaśnienia i przyspieszenie toku diagnostyki a co za tym idzie leczenia

G
Weryfikacja wizyty
Lokalizacja: NZOZ Ośrodek Wczesnej Diagnostyki i Leczenia Nowotworów konsultacja onkologiczna

Kolejna wizyta u Pana Profesora -profesjonalizm, ogromna wiedza, szczegółowe omówienie leczenia. Mam pełne zaufanie do Pana Profesora- 2 razy zaplanował i osobiście monitorował leczenie męża z sukcesem. Polecam wszystkim niezdecydowanym to doskonały specjalista.

H
Weryfikacja wizyty
Lokalizacja: NZOZ Ośrodek Wczesnej Diagnostyki i Leczenia Nowotworów konsultacja onkologiczna

Pan Profesor jest bardzo dobrym fachowcem i sympatycznym człowiekiem.

Wystąpił błąd, spróbuj jeszcze raz

Odpowiedzi na pytania

14 odpowiedzi udzielonych przez lekarza na pytania pacjentów na ZnanyLekarz.pl

Dzień dobry! Sytuacja jest poważna i nie ma czasu.Osoba choruję na gruczolaka żałądka w stopniu zaawansowanym, jest po 5 cyklach chemioterapii.3 Tygodnie temu trafiła do szpitala na oddział chirurgii onkologicznej celem wycięcia całego guza (całego żałądka).W poniedziałek poddana została laparotomii zwiadowczej.
lekarz stwierdził sródoperacyjnie zaawansowany nieresekcyjny nowtwór złośliwy żołądka,i w planie chemioterapia.Lecz dotychczasowa chemioterapia nie pomogła została źle dobrana, powiększyła nowotwór.Czy są jakieś inne metody leczenia lub inne ośrodki które tak specjalistyczną operację wykonają?Co mam zrobić ?Liczy się czas, proszę o pomoc !!!

Dzień dobry,
Jeżeli nowotwór nie jest rozsiany, to można zastanowić się nad radioterapią lub radiochemioterapią. W trakcie konsylium onkolog kliniczny i onkolog radioterapeuta wybierają optymalny schemat leczenia. Zapewne rozważą również zastosowanie radioterapii.

prof. dr hab. n. med. Jerzy Wydmański

Proszę o pilną pomoc. Po wykonaniu rezonansu u mamy (56 lat) został wykryty guz około 5 cm w przykręgosłupowych tkankach miękkich pogranicza szyjno-piersiowego, z zajęciem prawobocznych elementów kręgu C7 i duża masa przykostną z naciekiem prawego splotu ramiennego i penetracją do otworu górnego klatki piersiowej. Guz otacza prawe nerwy rdzeniowe C7 i C8 i przyległe struktury prawego splotu ramiennego na odcinku około 4 cm zajmując szczelinę mięśni pochyłych. Aktualnie u mamy występuje niedowład prawej dłoni, która jest bardzo twarda i opuchnięta oraz cierpi z powodu bardzo silnego bólu który jest nie do wytrzymania (zażywa Doreta 75mg/650mg i nie pomaga). Nie wykazano penetracji guza do światła kanału kręgowego. Badanie neuropatologiczne wykazało: naciek nowotworu złośliwego mezenchymalnego wrzeciocionowatokomórkowego, z dużą aktywnością mityczną komórek nowotworowych, może sugerować mięsaka typu synovial sarcoma. Czy są tutaj specjaliści którzy wzięli by mamę w opiekę i podjęli się leczenia? Ewentualnie gdzie się udać na leczenie z takim rzadkim przypadkiem nowotworu? Oczywiście mogę umówić się na konsultację online/stacjonarnie i dostarczyć całą dokumentację. Będę wdzięczy za każdy odzew i pomoc.

Dzień dobry,
Optymalnym rozwiązaniem jest wizyta w NIO w Warszawie.

prof. dr hab. n. med. Jerzy Wydmański
Zobacz wszystkie odpowiedzi

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.

Najczęściej zadawane pytania