Jestem magistrem psychologii o specjalności klinicznej, oraz psychoterapeutką w nurcie systemowym po ukończonym całościowym szkoleniu psychoterapeutycznym – obecnie w trakcie procesu certyfikacji. W swojej pracy kieruję się mottem : “ Terapia ma być skrojona na potrzeby Pacjenta, a nie Pacjent na potrzeby terapii”. W związku z tym korzystam również z innych nurtów terapeutycznych takich jak: psychodynamiczny, poznawczo-behawioralny, humanistyczny.
Jak pracuję:
W swojej pracy oprócz podejścia systemowego integruję także inne nurty terapeutycznych takie jak psychodynamiczny, poznawczo-behawioralny, humanistyczny. Każdego Pacjenta traktuje indywidualnie, a w gabinecie staram się stworzyć atmosferę bezpieczeństwa i wzajemnego zaufania. Dużą uwagę poświęcam analizie trudności zgłaszanej przez Pacjenta, tak, aby jak najlepiej zrozumieć, z jakimi problemami się boryka. Trudności, z którymi przychodzi Pacjent są często objawem czegoś, co nie jest widoczne w pierwszej chwili, dlatego podczas wstępnych konsultacji zbieram dokładny wywiad na temat sytuacji Pacjenta i jego rodziny. W pracy ważne dla mnie jest to, aby zbudować z nim taką relację, aby mógł otwarcie wyrażać to, o czym myśli i co czuje, a nie to, co powinien myśleć i czuć. Psychoterapia to proces , w którym towarzyszę Pacjentowi w poznawaniu obszarów, które są dla niego trudne i nieodkryte. Wiem, że praca, jaką wykonuje Pacjent podczas sesji, a także poza nimi bywa bolesna i może budzić wiele obaw . Jednak wysiłek ten pozwala na uzyskanie poprawy i trwałej zmiany w różnych obszarach funkcjonowania.
Jeśli nigdy nie korzystaliście Państwo z usług psychologa/ psychoterapeuty wyjaśnię jak to wygląda:
- Proces terapeutyczny poprzedza konsultacja psychoterapeutyczna. Jeśli nie wiedzą Państwo czy chcą Państwo uczestniczyć w procesie terapeutycznym czy skorzystać ze wsparcia psychologicznego nie martwicie się. Zapiszcie się proszę na konsultację psychologiczną lub psychoterapeutyczną, a podczas niej określimy Państwa potrzeby i ustalimy plan działania.
- Zazwyczaj proces terapeuytyczny poprzedzają 3-4 konsultacje w trakcie których opowiadają Państwo o swoich trudnościach, które spowodowały zgłoszenie się. Zbieram także szczegółowy wywiad na temat państwa rodziny, Państwa funkcjonowania w społeczeństwie, sposobie postrzegania różnych sytuacji, rozwoju, doświadczeniach życiowych, trudnych przeżyciach. Jest mi to potrzebne, żeby móc zobaczyć świat Państwa oczami i móc lepiej Państwa zrozumieć i skuteczniej pomagać. Często Pacjenci obawiają się tego, że nie wiedzą o czym mają mówić. Proszę Pamiętać, że moim zadaniem jest zadać pytania tak aby uzyskać o Państwu jak najbardziej szczegółowe informacje. Ważne jest to aby Pamiętać o tym, że jeśli Państwo nie będziecie gotowi o czymś opowiedzieć, to nie ma takiego obowiązku. Opowiedzą Państwo kiedy poczują się gotowi.
- Co może być ważne do powiedzenia o czym często nie wspominają Pacjenci, bo nie wiedzą, że jest to ważne: objawy somatyczne - różnego typu bóle bez przyczyny fizjologicznej, problemy żołądkowe itp., “dziwne” myśli które pojawiają się w głowie, wcześniejsze leczenie, diagnozy, przyjmowane leki, używki
- Zazwyczaj na 3 spotkaniu ustalamy cele terapeutyczne czyli to nad czym Pacjent chciałby pracować. Pacjent ustala je sam, ale ja służę pomocą jeśli coś wyda mi się istotne albo warte uzupełnienia. Podpisujemy też, tak zwany kontrakt terapeutyczny - czyli taką umowę między nami, która określa ramy współpracy czyli warunki płatności, terminy itd.
- Później przechodzimy do terapii. Jak to wygląda? Spróbuję przybliżyć to na pierwszych spotkaniach, jednak często aby to dokładnie zrozumieć to trzeba to po prostu przeżyć.
- Jeśli macie Państwo jakieś wątpliwości czy pytania umówcie się na wizytę lub też skontaktujcie mailowo lub telefonicznie.
Katarzyna Balcerzak
W związku z tym, że najczęściej posługuje się w swojej pracy podejściem systemowym i psychodynamicznym opisze poniżej w skrócie czym są te nurty:
Czym jest terapia systemowa?
Podejście psychoterapii systemowej opiera się na założeniu, że każda osoba funkcjonuje na co dzień w różnych systemach, czy też środowiskach, które wpływają na jej stan psychiczny i emocjonalny. Każdy jest częścią różnych systemów, ma w nich pewną określoną pozycję i odgrywa konkretną rolę. Dotyczy to szczególnie rodziny, a także środowiska pracy czy środowiska szkolnego.
Zgodnie z teorią systemów jakiekolwiek zaburzenie równowagi (komunikacyjne, emocjonalne) w danej grupie osób ma konsekwencje dla wszystkich jej członków. Funkcjonujemy w pewnym systemie zależności i powiązań z innymi ludźmi, dlatego nawet jeden czynnik może przyczynić się do powstania różnych skutków dla każdej osoby w danym systemie.
Czym jest terapia psychodynamiczna?
Psychoterapia psychodynamiczna to jedna z metod psychoterapeutycznych przeznaczona dla osób zmagających się z problemami natury psychicznej. Jej celem jest zidentyfikowanie trudności w życiu pacjenta, których przyczyny często pojawiają się tam, gdzie świadomość przenika się z podświadomością. Osobowością człowieka rządzą dynamiczne siły, które często są ze sobą sprzeczne, co manifestuje się niepożądanymi reakcjami, zachowaniami i schematami myślowymi. Takie konfliktowe dążenia różnych warstw osobowości mogą powodować zaburzenia psychiczne, lęk, depresję, wywołując istotne cierpienie psychiczne. Przyczyn takich problemów psychoterapia psychodynamiczna upatruje między innymi w psychologicznym mechanizmie „wewnętrznego cenzora”.
Nieuświadomione pragnienia i popędy pacjenta, nie mając możliwości zdrowej manifestacji i szukając innej drogi ujścia, przyjmują formę problemów psychologicznych. W tej sytuacji pomocna może być psychoterapia psychodynamiczna, która poprzez spotkania pacjenta z terapeutą dąży do osłabienia wewnętrznej cenzury i wydobycia ukrytych popędów i potrzeb na światło dzienne. Ponieważ terapia psychodynamiczna wymaga głębokiego wglądu w świat wewnętrznych przeżyć pacjenta, istotne jest nawiązanie pełnej zaufania relacji między pacjentem a psychoterapeutą. Zadaniem pacjenta w procesie terapii jest mówić o swoich problemach, a zadaniem terapeuty jest „podążać za pacjentem”, tzn. pomagać mu w odkrywaniu mechanizmów powodujących określone reakcje i zachowania, szczególnie te powodujące problemy i ból/dyskomfort psychiczny. W psychoterapii psychodynamicznej wiedza na temat przyczyn cierpienia może doprowadzić do uwolnienia od lęku i bólu.
Komu w szczególności mogę pomóc:
• Osobom cierpiącym na zaburzenia odżywiania
• Osobom neuroróżnorodnym
• Osobom doświadczającym przemocy i osobom stosującym przemoc
• Osobom odczuwającym lęk, niepokój
• Osobom cierpiącym na depresje
• Osobom doświadczającym trudności w relacjach z innymi
• Osobom przechodzącym przez różne kryzysy życiowe
• Osobom z zaburzeniami osobowości
• Osobom mającym trudności w relacjach z innymi
• Osobom, które doświadczyły straty bliskiej osoby
• Osobom, które nie radzą sobie ze stresem
Pracuję także z Parami i Rodzinami.
Moje doświadczenie:
Obecnie ukończyłam 4-letnie szkoleni w zakresie psychoterapii atestowanego przez Sekcję Naukową Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, realizowane przez MABOR Centrum Psychologiczno-Medyczne oraz Centrum Doradztwa i Szkoleń w Warszawie, które szkoli psychoterapeutów do pracy w nurcie systemowym. Odbyłam liczne szkolenia z zakresu Porozumienia Bez Przemocy , Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, metod terapii pedagogicznych, nowoczesnych metod terapii dziecka i dorosłych. Swoje doświadczenie zdobywałam m.in. pracując w Poradni Zdrowia Psychicznego w Szpitalu Bielańskim, na stażu w Szpitalu Wolskim im. dr Anny Gostyńskiej Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, w Szpitalu Nowowiejskim na XI Oddziale Rehabilitacji Psychiatrycznej, w Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie “Niebieska Linia”, a także w Centrum Edukacji Terapii i Diagnozy TuMiRaj. Posiadam kwalifikacje do prowadzenia Treningów Umiejętności Społecznych.
Od kilku lat jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Sekcji Naukowej Terapii Rodzin. Moja praca jest pod stałym nadzorem certyfikowanego superwizora z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.