Moje doświadczenie

Po ukończeniu studiów na kierunku lekarskim w Poznaniu (rocznik 1988) , wróciłam do rodzinnego miasta- Bydgoszczy i rozpoczęłam kształcenie specjalizacyjne z otolaryngologii, uzyskując I i II stopień specjalizacji (z wyróżnieniem). Jednocześnie moje zainteresowania naukami społecznym zaowocowały drugą specjalizacją z organizacji ochrony zdrowia (inaczej: medycyny społecznej, zdrowia publicznego). Jako trzecią specjalizację, pogłębiającą wiedzę z laryngologii, ukończyłam audiologię i foniatrię - egzaminem zdanym najlepiej w sesji.

Praktykę laryngologiczną łączyłam od początku z aktywnością kliniczną i poradnianą. Przez 12 lat jako kierownik Poradni Laryngologiczno- Konsultacyjnej sprawowałam opiekę laryngologiczną nad dziećmi hospitalizowanymi na oddziałach Niemowlęcych i Dzieci Starszych w Szpitalu Miejskim w Bydgoszczy.
Zawsze interesował mnie wpływ psychiki na przebieg różnych schorzeń, w tym laryngologicznych. Doświadczenie w tym zakresie nabywałam konsultując przez 14 lat pacjentów Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu.
Dużą wagę przywiązuję do leczenia jak najmniej inwazyjnego- staram się łączyć metody naturalne z najnowszymi osiągnięciami medycyny- doceniam fizykoterapię i balneologię. Leczenie zapalenie zatok jest tego najlepszym przykładem.

Od 1989 roku pracowałam w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. A. Jurasza w Bydgoszczy- tam diagnozowałam i leczyłam chorych, którzy wymagają laryngologicznego pobytu szpitalnego; tam także nadal uczę studentów i pracuję naukowo.
W roku 1993 uzyskałam stopień doktora nauk medycznych na podstawie rozprawy o specjalistycznym badaniu zawrotów głowy („Badanie wartości diagnostycznej zjawiska wyrównania i odwrotnego wyrównania przedsionkowego”). Za tę pracę otrzymałam najbardziej prestiżową nagrodę im. Profesora Jana Miodońskiego przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Otorynolaryngologów- Chirurgów Głowy i Szyi.
W roku 2006 otrzymałam stopień doktora habilitowanego nauk medycznych. Moja praca habilitacyjna dotyczyła znaczenia diagnostycznego pewnego specyficznego typu oczopląsu zwanego powszechnie "oczopląsem kolejowym" (tytuł pracy: „Badanie wpływu percepcji plamkowej na kształtowanie się pionowego oczopląsu optokinetycznego” ).
W roku 2010 zostałam mianowana na stanowisko profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Od 2008 roku pełniłam funkcję Kierownikiem Zakładu Patofizjologii Narządu Słuchu i Układu Równowagi a obecnie także Pododdziału Audiologii i Foniatrii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im A. Jurasza w Bydgoszczy.
W latach 2016-2019 sprawowałam funkcję Dziekana Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Wcześniej przez 4 lata będąc Prodziekanem.

Od 1 października 2019 roku pełnię funkcję Ordynatora Oddziału Otolaryngologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

Jestem autorką i współautorką łącznie 303 prac, w tym podręcznika do specjalizacji w laryngologii. Uczestniczyłam w 112 konferencjach naukowych, w tym licznych międzynarodowych.
W Polsce jako pierwsza wdrożyłam do badań zawrotów -Videonystagmografię (VNG)- podałam jej normy, opis, zastosowanie. Jest to nieinwazyjne badanie różnego typu oczopląsów, obecnie powszechnie stosowane, obok elektronystagmografii (ENG), na całym świecie.
Z kolei pionierskie w Polsce zastosowanie masażu pulsacyjnego do leczenia choroby Meniere'a i szumów usznych zawdzięczam współpracy i wymianie doświadczeń z Profesorem Kaufmanem Arenbergiem z USA

Współredagowałam międzynarodowe czasopismo „Neurootology Newsletter” o chorobach ucha. Jestem recenzentem czasopism „Clinics” oraz „The Network of Healthcare”, periodyku Polskiego Towarzystwa Audiologii i Foniatrii „Otorynolaryngologia- przegląd kliniczny”, czasopisma „Medycyna Po Dyplomie”, a także konsultantem naukowym dla czasopisma“Medycyna Praktyczna”.
Należę do Rady Naukowej specjalistycznego czasopisma neurologów i otolaryngologów ”Vertigoprofil” oraz kwartalnika „ Nowa Audiofonologia” .

Wspólne prace badawcze prowadziłam z VNG Laboratory w Marsylii pod kierunkiem Prof. E. Ulmera, co zaowocowało, między innymi, wspomnianym wcześniej pierwszym w Polsce opracowaniem metodyki i norm videonystagmografii - obecnie standardowej metody obiektywnego badania odruchów gałek ocznych u pacjentów z zawrotami i zaburzeniami równowagi.
Wymiana doświadczeń z Prof. A. Kumarem z University of Illinois stała się przyczynkiem do praktycznego wykorzystania efektów mojej pracy doktorskiej na temat zjawisk zachodzących w uchu i mózgowiu w przypadku zawrotów.
W zakresie otoneurologii dziecięcej współpracowałam z Prof. G. Austem- kierownikiem Beratungsstelle Fur Horbehinderte w Berlinie. Na doświadczeniach praktycznych stamtąd wyniesionych opierają się moje prace badawcze na temat badania narządu przedsionkowego u dzieci, a nasze wspólne obserwacje wielokrotnie prezentowaliśmy podczas sesji dyskusyjnych tzw. "Okrągłego stołu" z naukowcami z całego świata.
Obserwacje poczynione na zaproszenie Prof. K. Arenberga dotyczące możliwości pulsacyjnego masażu błędnika w chorobie Meniere’a zaowocowały moim autorskim wzbogaceniem tej metody o stosowaną równocześnie ozonoterapię z zastosowaniem aparatury własnej. Jest to bezbolesna, ciśnieniowa stymulacja okienka łączącego ucho środkowe z wewnętrznym, poruszająca płyny w błędniku.
Zaawansowane prace doświadczalne prowadzone ze specjalistami medycyny kosmicznej: Prof. E. Nagy (Leader of Vestibular and Psychological Space Research Groups) i Prof. G. Bencze (Central Military Hospital) z Semmelweis University w Budapeszcie przedstawiliśmy na 27 International Congress of Neurootological and Equilibriometric Society. Finalnym uwieńczeniem naszej wymiany poglądów i dyskusji metodologicznych w projekcie ”Badania nad kształtowaniem się reakcji wzrokowo-okoruchowych podczas zastosowania zróżnicowanej stymulacji wzrokowej”, (1999-2004) stała się moja monografia habilitacyjna.
W roku 2015 zostałam zaproszona jako ekspert do współuczestnictwa w pracach na temat szumów usznych w europejskim programie COST o akronimie „TINNET".
W międzynarodowym projekcie " TEPONE" szkolącym lekarzy larynologów i neurologów z całej Europy pełnię rolę oficera nadzorującego i organizującego szkolenia kliniczne na terenie Polski w ośrodku bydgoskim.
W roku 2016 zostałam koordynatorem krajowym międzynarodowego projektu z siedzibą w USA, dotyczącego nowatorskiej terapii choroby Meniere'a ( projekt "Otonomy") .
Moje zainteresowania foniatryczne znalazły zastosowanie w czasie współtworzenia, osobistego realizowania oraz koordynowania zespołową pracą w ośrodku bydgoskim krajowego projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pt " Opracowanie i wdrożenie diagnostyki i leczenia raka krtani w Polsce na podstawie badań wieloośrodkowych".

Wśród osiągnięć, które już znajdują praktyczne zastosowanie w codziennej praktyce lekarskiej są wyniki mojej czteroletniej pracy eksperymentalnej nad unowocześnieniem diagnostyki i rehabilitacji zawrotów, zaburzeń równowagi oraz szumów usznych prowadzone w ramach Narodowego Programu "Innosense" czyli badania różnych narządów zmysłów. Zastosowanie w tych dolegliwościach pola rezonansu magnetycznego (MRI) oraz przezczaszkowej stymulacji magnetycznej za pomocą cewki bezdotykowej zbliżanej do ucha są moimi autorskimi odkryciami, po raz pierwszy opublikowanymi w literaturze światowej, w tym w podręczniku amerykańskim oraz przedstawianymi na konferencjach.

Kocham swój zawód, praktycznie od dziecka, bo medycyna była ciągłym tematem rozmów przy rodzinnym stole (moi rodzice to również lekarze). Pasja ta przeniosła się również na moje dzieci - synowie odbywają szkolenie specjalizacyjne w neurochirurgii i laryngologii; córka w tym roku uzyskała dyplom lekarza na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Mąż- neurochirurg- zmarł w 1999 roku.

Kocham uczyć się wciąż od nowa i na nowo, kocham przekazywać wiedzę (najwierniejszymi słuchaczami są zawsze... pacjenci!). To wszystko razem stanowi dla mnie sens medycyny.
więcej

Adresy (2)


Pacjenci prywatni (bez ubezpieczenia)


Przyjmuję: dorosłych, dzieci w każdym wieku
Karta płatnicza, Gotówka
59 714..... Pokaż numer


NIP

8393246190

Adres firmy

Bolesława Leśmiana 7E/9, Przewłoka
W tym gabinecie nie można umawiać wizyt przez internet

Pacjenci prywatni (bez ubezpieczenia)


59 714..... Pokaż numer


NIP

8393246190

Adres firmy

Bolesława Leśmiana 7E/9, Przewłoka

Usługi i ceny

Ceny dotyczą wizyt prywatnych.

Konsultacja laryngologiczna

Od 400 zł

W jaki sposób ustalane są ceny?

73 opinie pacjentów

Ogólna ocena

Trzymamy rękę na pulsie Sprawdzamy wszystkie opinie. Specjaliści nie mogą płacić za modyfikowanie lub usuwanie opinii. Dowiedz się więcej
H
Numer telefonu zweryfikowany
Lokalizacja: Rodzinne Centrum Otorynolaryngologii: Przyjazny Laryngolog konsultacja laryngologiczna

Dziękuję za miłą, profesjonalną wizytę. Pani Profesor stwarza atmosferę, w której pacjent czuje się zaopiekowany.

B
Weryfikacja wizyty
Lokalizacja: Rodzinne Centrum Otorynolaryngologii: Przyjazny Laryngolog konsultacja laryngologiczna

Pani profesor z niezwykłą empatią i zaangażowaniem podchodzi do każdego pacjenta. Myślę że wielu sama wizyta uleczyła. Mnie napewno. Bardzo dziękuję za pomoc. Bogusława Cimoszko

F
Weryfikacja wizyty
Lokalizacja: Rodzinne Centrum Otorynolaryngologii: Przyjazny Laryngolog konsultacja laryngologiczna

Pani doktor jest bardzo profesjonalna i empantyczną osobą . Wizyta pełna zaangażowania .Polecam.

K
Numer telefonu zweryfikowany
Lokalizacja: W innym miejscu Inny

Przemiła Pani doktor ma podejść do dzieci i dorosłych z całego serca polecam

K
Weryfikacja wizyty
Lokalizacja: Rodzinne Centrum Otorynolaryngologii: Przyjazny Laryngolog konsultacja laryngologiczna

Bardzo miła Pani doktor dokładnie zbadała i wytłumaczyła mi co się dzieje. Przepisała leki dzięki którym szybko wróciłam do zdrowia.

J
Weryfikacja wizyty
Lokalizacja: Rodzinne Centrum Otorynolaryngologii: Przyjazny Laryngolog konsultacja laryngologiczna

Pani doktor, stwarza bardzo przyjemną atmosferę podczas wizyty, po
diagnozie wszystko bardzo szczegółowo objaśnia. Polecam, po wizytach
u innych laryngologów mam porównanie ,tak więc jeszcze raz POLECAM.

G
Weryfikacja wizyty
Lokalizacja: Rodzinne Centrum Otorynolaryngologii: Przyjazny Laryngolog konsultacja laryngologiczna

Bardzo miła i sympatyczna Pani Doktor. Rozrysowała cały problem na kartce, bardzo dokładnie wytłumaczyła. Empatyczna. Gorąco polecam

prof. dr hab. n. med. Katarzyna Pawlak-Osińska

Szanowny Panie Grzegorzu, to zaszczyt dla lekarza mieć tak miłych, uważnych Pacjentów. Dziękuję!

S
Weryfikacja wizyty
Lokalizacja: Rodzinne Centrum Otorynolaryngologii: Przyjazny Laryngolog konsultacja laryngologiczna

Wizyta na bardzo wysokim poziomie profesjonalizmu. Bardzo miła i przyjazna atmosfera wizyty.

prof. dr hab. n. med. Katarzyna Pawlak-Osińska

Bardzo dziękuję za miłe słowa. Do zobaczenia, tak, jak ustaliliśmy.

F
Weryfikacja wizyty
Lokalizacja: Rodzinne Centrum Otorynolaryngologii: Przyjazny Laryngolog konsultacja laryngologiczna

Pani Profesor szczegolowo i dokladnie omowila problem z jakim sie borykam, postawila konkretny dlugoterminowy plan dzialania, wizyte w milej, spokojnej i luznej atmosferze. Doswiadczenie, charyzma i podejscie do pacjenta - TOP.

prof. dr hab. n. med. Katarzyna Pawlak-Osińska

Dziękuję serdecznie za opinię. Mamy troszkę do uczynienia, aby wróciła pełnia zdrowia. Działamy, i oby zima szybko minęła w dobrym samopoczuciu i oczekiwaniu na kolejny krok w leczeniu. Tak, jak zaplanowaliśmy.

M
Weryfikacja wizyty
Lokalizacja: Rodzinne Centrum Otorynolaryngologii: Przyjazny Laryngolog konsultacja laryngologiczna

Bardzo konkretna wizyta, Pani Profesor wszystko wytłumaczyła, co z czego się wynika i dlaczego są takie objawy. Przyjazne podejście do małego pacjenta, bez stresu. Leczenie zostało ustalone długofalowe i czekamy na efekty.

Wystąpił błąd, spróbuj jeszcze raz

Najczęściej zadawane pytania