Logo
lek. Maciej Witold Gołąb

Kościan ul. Poznańska 36/3, 64-000 Kościan

Na informacje/zapytania mailowe lub za pośrednictwem wiadomości ZL odpowiadam w trakcie pracy w gabinecie, tj. poniedziałki 15:00 - 19:00; czwartki 15:00 - 21:00. Nie odpowiadam na pytania i kwestie poruszane w formie sms-owej, nie odpowiadam na informacje mailowe w czasie urlopu, w trakcie urlopu nie pracuję.
Wizyta pierwszorazowa w gabinecie trwa 45 minut, wizyta kontrolna (dla Pacjentów objętych już opieką gabinetu) 20 minut. Tyle czasu w kalendarzu jest przeznaczone dla poszczególnych rodzajów wizyt. Pacjenci pierwszorazowi proszeni są o zapisywanie się zgodnie z dostępnymi terminami (uwzględniającymi też czas trwania takiej wizyty). Rejestrując się na wizytę pierwszorazową - diagnostyczną, należy w kalendarzu na samym początku zaznaczyć, że chodzi o taką wizytę (pierwsza wizyta u lekarza). Wyświetlą się wówczas dostępne terminy dla takiej wizyty.
W gabinecie nie przyjmuję osób będących pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych. W przypadku pacjentów pobudzonych zalecam kontakt z najbliższą psychiatryczną izbą przyjęć.
Każdy z Pacjentów lub potencjalnych Pacjentów (osoby zapisujące się na wizytę po raz pierwszy) otrzymuje Informator dla Pacjentów objętych opieką Praktyki Prywatnej. W informatorze tym zawarty jest m.in. sposób w jaki pozostaję w kontakcie z moimi Pacjentami (w sprawach związanych z możliwością podjęcia leczenia lub już rozpoczętym leczeniem).
Przyjmuję w gabinecie wyłącznie osoby pełnoletnie, które samodzielnie płacą za świadczone przeze mnie usługi.

Dowiedz się więcej

13/09/2024

Adresy (2)


Pacjenci prywatni (bez ubezpieczenia)


Konsultacja online (opis) • 300 zł

Konsultacja online (opis) • 200 zł

E-recepta (opis) • 50 zł


Przyjmuję: dorosłych
Specjalista może wypisać e-receptę lub e-zwolnienie lekarskie

Sposób płatności: Przelew na konto

Pacjent dokonuje płatności za e-wizytę na konto podane przez lekarza, nie później jak dwa dni przed planowaną e-wizytą. Dokonanie płatności oznacza obecność pieniędzy na koncie lekarza. Pacjent potwierdzający e-wizytę i nie zgłaszający się na nią, zgłaszający się w niewłaściwym terminie (spóźnienie powyżej 5 minut lub inna pora) nie otrzymuje zwrotu pieniędzy wpłaconych za e-wizytę. W takiej sytuacji płatność za e-poradę oznacza płatność za czas zarezerwowany dla Pacjenta.

Opłata za konsultację trafia bezpośrednio do specjalisty, który jest również odpowiedzialny za ustalenie swojej polityki odwołań i zwrotów.

W przypadku problemów z płatnościami skontaktuj się ze specjalistą.

Pamiętaj, że ZnanyLekarz nie pobiera żadnych dodatkowych opłat za umówienie wizyty i nie przetwarza płatności w imieniu specjalisty.


Pacjentów decydujących się na poradę online proszę o regularne sprawdzanie skrzynki mailowej, aby być ze mną w kontakcie. Proszę również o zwracanie uwagi, na jaką wizytę się Państwo rejestrujecie (różne dni, różne opcje, dla różnych Pacjentów).

Na podany przy rejestracji adres mailowy przychodzić będą po konsultacji online zalecenia lekarskie, kody do recept elektronicznych, ew. potwierdzenia ZUS-ZLA. Równocześnie informuję, że podczas e-porady nie ma możliwości wystawiania żadnych zaświadczeń lekarskich podbitych pieczątką lekarską. Osoby które nie będą pozostawały ze mną w kontakcie mailowym (nie będą odpowiadały na maile) będą skreślane z e-porad.

E-porada odbywa się zawsze o punktualnie o określonej godzinie (zgodnie z terminem rozpoczęciem wizyty). Pacjent dzwoni do mnie na wybrany komunikator lub telefonicznie.

Mój numer telefonu będzie podany w załączniku do maila który przyślę Pacjentowi (numer będzie aktywny wyłącznie podczas e-porady) – rozmowy telefoniczne klasyczne. W przypadku pierwszorazowej porady online przesłany zostanie numer komunikatora Skype.

Proszę również o to, aby swoje informacje przesyłane do mnie drogą mailową, podpisywali Państwo swoim imieniem i nazwiskiem. Potwierdzania wizyt online (e-porad) są obowiązkowe. Niepotwierdzane wizyty będą odwoływane. Zastrzegam sobie (w poszczególnych przypadkach) możliwość identyfikacji osoby zgłaszającej się na wizytę online (takiej którą uznam za konieczną). Tajemnica lekarska nie przestaje obowiązywać podczas e-porad, proszę zatem aby w korespondencji ze mną pozostawały wyłącznie osoby zgłaszające się na wizyty.

Obowiązuje dokonywanie płatności przed odbyciem e-porady na konto, na dwa dni przed e-poradą (jesteście wówczas Państwo proszeni przez system Znanego Lekarza o potwierdzenie wizyty). Dokonanie płatności oznacza obecność pieniędzy na koncie lekarza. Kwotę płatności za wizytę otrzymacie Państwo w załączniku do maila przysłanego Pacjentowi (jest ona również widoczna przy opisach poszczególnych porad). W załączniku tym znajdować się też będzie numer rachunku bankowego.

Uwaga, osoby które potwierdzą wizytę i przeleją pieniądze, nie otrzymają ich zwrotu wówczas gdy nie połączą się w terminie wyznaczonej e-porady (i wizyta z tego powodu się nie odbędzie). Maksymalny czas spóźnienia w połączeniu to 5 minut. Po tym czasie połączenie nie będzie odbierane. Opłata ta zatem będzie traktowana jako płatność za zarezerwowany czas na e-poradę dla konkretnego Pacjenta i moją gotowość do pracy.

Potwierdzenie wizyty jest równoznaczne z akceptacją powyższych zasad e-porady.

W razie jakichś wątpliwości, próśb, proszę zwracać się do mnie wysyłając wiadomość prywatną.


Przygotuj się 10 minut przed konsultacją. Upewnij się, że Twój telefon lub komputer jest naładowany. W przypadku wideokonsultacji sprawdź połączenie internetowe oraz ustawienia mikrofonu i kamery. Możesz również przygotować swoją dokumentację medyczną (np. wyniki badań).


NIP

7771903525

Adres firmy

Poznańska 36 / 3, Kościan

Praktyka Prywatna Małgorzata i Maciej Gołąb - indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska Maciej Gołąb
Kościan ul. Poznańska 36/3, Kościan


Pacjenci prywatni (bez ubezpieczenia)


Przyjmuję: dorosłych
Gotówka, Karta płatnicza
65 619..... Pokaż numer


NIP

7771903525

Adres firmy

Poznańska 36 / 3, Kościan

Usługi i ceny

Ceny dotyczą wizyt prywatnych.

Popularne usługi

Konsultacja online


E-recepta


Konsultacja diagnostyczna


Konsultacja lekarska

Za ceny i informacje związane z cenami odpowiadają specjaliści lub placówki. ZnanyLekarz nie ma wpływu na ceny i nie odpowiada za ich określanie.

Moje doświadczenie

Urodziłem się w Poznaniu i tam ukończyłem Uniwersytet Medyczny (dawniej Akademię Medyczną) im. Karola Marcinkowskiego na Wydziale Lekarskim. Od 1993 rozpocząłem swoją pracę w Poznaniu jako lekarz w Klinice Opieki Paliatywnej Państwowego Szpitala Klinicznego nr 1 imienia Przemienienia Pańskiego, dawniej imienia Pawłowa (lekarz stażysta). Z Kliniką, po stażu podyplomowym, związany byłem przez kilka lat pracując w hospicjum domowym, poradni leczenia bólu przewlekłego i dyżurach na oddziale. Moim opiekunem i mentorem w tym okresie był profesor Jacek Łuczak.

Od 1994 roku zacząłem pracować w szpitalu, z którym do dnia dzisiejszego jestem związany (z kilkuletnią przerwą) – Wielkopolskim Centrum Neuropsychiatrycznym w Kościanie (wcześniej Wojewódzkim Szpitalu Neuropsychiatrycznym). W latach 2004 - 2008 pracowałem w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym w Śremie jako kierownik działu medycznego i pełnomocnik do spraw zarządzania jakością oraz w Wojewódzkim Szpitalu Neuropsychiatrii w Krośnicach, gdzie prowadziłem oddział ogólnopsychiatryczny żeński. Obecnie prowadzę oddział ogólnopsychiatryczny męski Wielkopolskiego Centrum Neuropsychiatrycznego w Kościanie.

Podczas pracy na różnych oddziałach uzyskałem pierwszy a potem drugi stopień specjalizacji w zakresie psychiatrii. Kierownikiem obu stopni mojej specjalizacji był dr Leszek Bielecki. Dzięki pracy na Oddziale Leczenia Uzależnień i w Poradni Terapii Uzależnień i Współuzależnienia miałem okazję szkolić się początkowo w Studium Pomocy Psychologicznej a później Studium Terapii Uzależnień i Współuzależnienia. Szkolenia te, przygotowujące do profesjonalnego zajmowania się terapią uzależnień i współuzależnienia, organizowane były przez Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w Warszawie. Posiadam certyfikat specjalisty psychoterapii uzależnień. Ważnymi moimi mentorami na tej drodze byli profesor Jerzy Mellibruda, mgr Wanda Sztander-Trabert, mgr Jacek Skrobot, dr Marek Glapiński oraz mgr Bogdan Ratajczak. Pracę terapeutyczną w tym zakresie wykorzystuję w swojej prywatnej praktyce i organizowanych warsztatach.

Jestem również członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i działam w dwóch jego sekcjach: Sekcji Naukowej Suicydologii i Sekcji Naukowej Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji. Dzięki aktywności w tej drugiej sekcji uzyskałem certyfikat specjalisty terapii środowiskowej i certyfikat terapeuty środowiskowego. Z moją pracą w zakresie psychiatrii środowiskowej jest też związana przynależność do Polskiego Towarzystwa na rzecz Psychologicznego i Społecznego Podejścia do Psychoz. Przez kilka lat prowadziłem Zespół Leczenia Środowiskowego w Kościanie i Oddział Dzienny Rehabilitacyjny w Śremie (typowe placówki nastawione na pomoc środowiskową pacjentom i ich rodzinom). W pracy środowiskowej moim ważnym mentorem był profesor Andrzej Cechnicki z Zakładu Psychiatrii Środowiskowej Katedry Psychiatrii UJCM oraz dr Ewa Rudzka-Jasińska z Centrum Psychiatrii w Katowicach im. dr Krzysztofa Czumy.

Odbywałem szereg szkoleń, warsztatów, treningów mających doskonalić mój warsztat służący pomaganiu innym, również w zakresie tzw. pracy własnej (w tym terapia indywidualna w paradygmacie Gestalt). Poza doszkalaniem się zgodnym z wymogami ustawy o zawodzie lekarza, szkoliłem się w zakresie terapii systemowej, psychodramy, podejścia psychoanalitycznego, behawioralnego (w tym podejść tzw. „trzeciej fali”, głównie ACT). Jestem terapeutą ACT, członkiem Association for Contextual Behavioral Science oraz ACBS Polska. Dzięki Fundacji Polski Instytut Otwartego Dialogu ukończyłem szkolenie w zakresie tego podejścia. Dzięki podejściu Otwartego Dialogu poznałem wielu ekspertów przez doświadczenie i przekonałem się o tym, że tylko osoba w kryzysie psychotycznym posiada najlepszy dostęp, i w sposób wyłączny, do swoich doświadczeń.

Kształciłem się w zakresie Logoterapii w Institute of Biofeedback and Noo-psychosomatic (Lublin). Jest to polska wersja propagowana przez profesora Kazimierza Popielskiego logoterapii V.E.Frankla. Posiadam certyfikat ukończenia kursu z Logoterapii akredytowanego przez Międzynarodowe Towarzystwo Logoterapii i Analizy Egzystencjalnej Instytutu V.E.Frankla w Wiedniu. Miałem okazję osobiście poznać profesora Kazimierza Popielskiego, a przez same arkana logoterapii prowadziła mnie dr Lilia Suchocka. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Logoterapii i Noo-Psychosomatyki.

W gabinecie zajmuję się głównie diagnozowaniem oraz terapią chorób związanych z lękiem (tzw. „nerwicowych”), zaburzeniami nastroju, bezsennością, zaburzeniami w których występują objawy psychozy (schizofrenia, zaburzenia z urojeniami, choroba dwubiegunowa), chorób przebiegających z zaburzeniami pamięci (otępiennymi). Mam największe doświadczenie w pomaganiu osobom uzależnionym, cierpiącym na zaburzenia nastroju (w tym dwubiegunowe) oraz znajdujących się w kryzysach psychotycznych. W tych przypadkach pracuję również z osobami pozostającymi z nimi w relacjach.

W opisie problemu z którym zwraca się do mnie Pacjent lub rodzina, najważniejsza jest dla mnie ich własna opowieść, wolna od medycznych, psychologicznych, filozoficznych określeń. Proste jest zawsze bliższe prawdy.

Podejmując decyzje dotyczące rodzaju proponowanego leczenia opieram się zawsze na Praktyce Opartej na Wartościach, w tym zakresie współpracuję z Pracownią Filozofii Zdrowia Psychicznego w Katedrze Nauk Społecznych i Humanistycznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Równocześnie staram się ograniczać kontakty z firmami farmaceutycznymi. Uważam że zdrowie Pacjentów i prawa rynku, same w sobie, stanowią istotny konflikt interesów. Konflikt ten staram się rozwiązywać samodzielnie, uaktualniając swoją wiedzę i umiejętności. Prowadzę gabinet wolny od jakiejkolwiek reklamy firm farmaceutycznych. O tym jak ważna jest samodzielna i krytyczna ocena wyników badań naukowych oraz przekazu marketingowego przekonałem się słuchając i w końcu poznając osobiście dr Tomasza Witkowskiego. Ważnym doświadczeniem w tym zakresie stanowią dla mnie rekomendacje Polskiego Instytutu Evidence Based Medicine.

Zajmuję się leczeniem pacjentów dorosłych, nie mam dostatecznego doświadczenia w pracy z dziećmi i młodzieżą. W zakresie leczenia uzależnień nie zajmuję się programami redukcji szkód, nauką kontrolowanego używania środków psychoaktywnych, terapią awersyjną. Dla mnie celem terapii uzależnień jest proces zdrowienia (rozwoju) rozumiany jako trzeźwienie.

Do gabinetu można rejestrować się wyłącznie drogą elektroniczną na portalu www.znanylekarz.pl - wizyty lekarskie pierwszorazowe i kontrolne.

Na sesje terapeutyczne umawiam się wyłącznie po przeprowadzeniu osobistego badania w gabinecie (czyli po wcześniejszej wizycie lekarskiej - pierwszorazowej i diagnostycznej). Z tego wynika, że Pacjenci chcący podjąć psychoterapię muszą się zapisać na poradę lekarską pierwszorazową – diagnostyczną. W pracy psychoterapeutycznej mam największe doświadczenie z osobami uzależnionymi (które w sposób nałogowy regulują swoje życie emocjonalne), współuzależnionymi, DDA, pracuję również psychoterapeutycznie z pacjentami z objawami psychotycznymi (pacjenci z doświadczeniami kryzysów psychotycznych). Obecnie w swojej pracy psychoterapeutyczniej ograniczam się praktycznie wyłącznie do tej ostatniej grupy pacjentów. W swojej pracy korzystam głównie z nurtu egzystencjalnego (głównie logoterapii) oraz analitycznego. We wstępnej, podstawowej fazie terapii uzależnienia korzystam głównie z paradygmatu behawioralno-poznawczego. Jeżeli praca dotyczy rodziny (lub innej grupy) z osobą z zaburzeniami psychotycznymi pracuję w nurcie Otwartego Dialogu z drugim moderatorem (taka forma pracy wymaga pierwszej konsultacji w warunkach domowych i trzeba na taką wizytę się umówić). W swojej pracy skupiam się głównie na budowie przymierza terapeutycznego, które uważam za podstawowy czynnik leczący. Swoją pracę poddaję regularnej superwizji. Moją pracę psychoterapeutyczą superwizują: superwizor psychoterapii uzależnień oraz superwizorzy w paradygmatach: analitycznym i egzystencjalnym. Przed ew. podjęciem psychoterapii warto się wcześniej upewnić, czy są aktualnie wolne terminy i jest możliwość przyjęcia kolejnej osoby do procesu psychoterapeutycznego. Zwykle nie prowadzę więcej niż trzech Pacjentów w procesie psychoterapeutycznym równocześnie.

Dla osób które nie mają rozpoznanych zaburzeń zdrowia psychicznego, chcących generować zmiany w swoim życiu, najlepszym ku temu miejscem i czasem jest przestrzeń coachingu.
Coaching jest sztuką ułatwienia drugiej osobie uczenia się, rozwoju, działania i osiągania dobrostanu. Coaching podnosi samoświadomość i pozwala wskazać dostępne możliwości. Dzięki niemu ludzie odnajdują własne rozwiązania, rozwijają umiejętności oraz zmieniają nastawienie i zachowania.
W coachingu zakłada się, że to klient jest źródłem wszystkich zasobów potrzebnych do tego aby mógł znaleźć dobre rozwiązanie, zatem rolą coacha nie jest dawanie rad. Coach natomiast sprawia, że klient zaczyna korzystać z własnych zasobów (najczęściej poprzez stawianie pytań lub generowanie doświadczeń prowadzi klienta w obszary, których ten nigdy wcześniej nie rozważał). Tematy zarówno sesji coachingowych jak i całego procesu coachingu wybiera zawsze klient. W swojej relacji która się tworzy podczas coachingu coach i klient są równi sobie, są nieoceniającymi siebie partnerami. Celem coachingu jest zawsze zmiana i działanie, dlatego jedynym warunkiem który musi spełnić klient przed podjęciem coachingu jest chęć zmiany.
Coaching nie jest zwykłym poradnictwem, nie jest też terapią.

Szkoliłem kluczowe kompetencje coacha według standardów ICF (International Coach Federation) w Instytucie Mukoid. Moją mentorką podczas tego szkolenia była dr Ewa Mukoid. Osoby chętne do pracy w duchu coachingowym zapraszam do kontaktu prywatnego (wiadomości prywatne, opcja kontaktu udostępniania przez portal).

Jeżeli klient jest zainteresowany, przed rozpoczęciem procesu coachingowego, przeprowadzam badanie odporności psychicznej kwestionariuszem z rodziny MTQ (Mental Thoughness Questionnaire). Posiadam certyfikację w używaniu tego narzędzia nadaną przez AQR International. Jest ona wysoko skorelowana z efektywnością własną, satysfakcją życia i z pracy, realistycznym postrzeganiem siebie, panowaniem nad lękiem, optymizmem, wytrzymałością fizyczną. Przekłada się na zwinność i zdolność przechodzenia przez zmiany, adaptacji do nowych okoliczności. Wpływa na nasz dobrostan, zdrowie psychiczne i poczucie szczęścia. W pracy osoby odporne poznamy po ich wytrwałości w dążeniu do celu, ambicji, wywiązywaniu się ze zobowiązań, dobry relacjach, stabilności emocjonalnej. To osoby lubiące działanie i utrzymujące wysoką motywację. Bywa tak, że omówienie wyników kwestionariusza na sesji staje się podstawą dalszego procesu i wyznacza kierunki pracy.

Klientów zainteresowanych coachingiem zapraszam do kontaktu ze mną poprzez prywatne wiadomości.

W swoim gabinecie pracuję w sposób planowy. Nie udzielam porad w gabinecie w trybie nagłym czy pilnym. Taki sposób pracy gabinetu umożliwia rozłożenie jego czasu pracy tak, aby zaspokoić potrzeby wszystkich rejestrujących się osób. Uważam, że do spotkania dwóch osób niezbędne są dwie rzeczy: przestrzeń i czas.

Moje główne zainteresowania zawodowe to: kryzys psychotyczny, choroba afektywna dwubiegunowa, szeroko pojęta problematyka uzależnień, psychiatria środowiskowa, niefarmakologiczna terapia kryzysów psychotycznych, psychologia archetypowa, coaching, filozofia psychiatrii, kulturowe uwarunkowania/implikacje aktywności psychiatry i psychiatrii.

Porady lekarskie, psychiatryczne, sesje psychoterapeutyczne i coachingu prowadzone są w języku polskim.

Prywatnie jestem niereformowalnym czytelnikiem opowieści i słuchaczem jazzu. Szukam też niepowtarzalnych opowieści i improwizacji na temat życia u swoich Pacjentów, Klientów i u siebie samego.

Wszelkie wątpliwości i pytania, których powyższy opis nie rozjaśnia, można kierować do mnie przez prywatne wiadomości (opcja kontaktu z lekarzem udostępniania przez portal Znanego Lekarza).
więcej

348 opinii pacjentów

Ogólna ocena

Trzymamy rękę na pulsie Sprawdzamy wszystkie opinie. Specjaliści nie mogą płacić za modyfikowanie lub usuwanie opinii. Dowiedz się więcej
M
Lokalizacja: Praktyka Prywatna Małgorzata i Maciej Gołąb - indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska Maciej Gołąb konsultacja diagnostyczna

Bardzo polecam ! Wizyta odbyła się dla mnie w mojej ocenie zgodnie z oczekiwaniami i dużym wsparciem oraz zaangażowaniem w problem. Dziękuję !

lek. Maciej Witold Gołąb

Dziękuję za opinię, pozdrawiam i zdrowia życzę. Maciej Gołąb.

S
Lokalizacja: Praktyka Prywatna Małgorzata i Maciej Gołąb - indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska Maciej Gołąb Konsultacja lekarska

Jak zwykle fachowe i konkretne podejście do problemu polecam bo jestem stałym pacjentem i zawsze mogę liczyć na fachową poradę

lek. Maciej Witold Gołąb

Bardzo dziękuję za opinię, życzę powodzenia. Pozdrawiam. Maciej Gołąb.

A
Lokalizacja: Konsultacja online

Polecam wszystkim, lekarz o dużej empatii i bardzo uważny

R
Lokalizacja: Praktyka Prywatna Małgorzata i Maciej Gołąb - indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska Maciej Gołąb

Dobry lekarz bardzo skrupulatny przyjaźnie nastawiony do pacjenta

lek. Maciej Witold Gołąb

Bardzo dziękuję za opinię i pozdrawiam. Maciej Gołąb.

B
Lokalizacja: Praktyka Prywatna Małgorzata i Maciej Gołąb - indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska Maciej Gołąb

Pan Doktor bardzo zaangażowany, bardzo fachowo wszystko wyjaśnił, bardzo trafna diagnoza i skuteczne leczenie.
Bardzo polecam !

lek. Maciej Witold Gołąb

Bardzo dziękuję za opinię i pozdrawiam serdecznie. Maciej Gołąb.

B
Lokalizacja: Praktyka Prywatna Małgorzata i Maciej Gołąb - indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska Maciej Gołąb

Wszystko na najwyższym poziomie profesjonalizm dobry kontakt z lekarzem dobrze dobrane leki punktualność Polecam .

lek. Maciej Witold Gołąb

Życzę zdrowia i dziękuję za opinię. Pozdrawiam. Maciej Gołąb.

G
Lokalizacja: Praktyka Prywatna Małgorzata i Maciej Gołąb - indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska Maciej Gołąb

Wizyta u Pana Doktora pozwoliła mi zacząć na nowo i pomogła w zrozumieniu swojego problemu. Pan Doktor jest wykształconą i ciepłą osobą oraz w wyczerpujący sposób tłumaczy kwestie z którymi pacjent do Niego przychodzi.

lek. Maciej Witold Gołąb

Dzień dobry, bardzo dziękuję za opinię. Również mam nadzieję, że wspólnie dobrze się zrozumieliśmy. Pozdrawiam i zdrowia życzę. Maciej Gołąb.

A
Lokalizacja: Praktyka Prywatna Małgorzata i Maciej Gołąb - indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska Maciej Gołąb

Wspaniały człowiek, bardzo dobry specjalista. Wizyta odbyła się w przyjemnej atmosferze, wszytsko super wytłumaczone, problem nie został zbagatelizowany choć miałam duże obawy przed wizytą że moj problem nie zostanie poważnie potraktowany, jednak w gabinecie spotkałam się z dużym zrozumieniem i empatią, bardzo to sobie cenie, z całego serca polecam.

lek. Maciej Witold Gołąb

Dzień dobry, bardzo dziękuję za opinię. Życzę pomyślnych zmian w życiu. Pozdrawiam. Maciej Gołąb.

J
Lokalizacja: Praktyka Prywatna Małgorzata i Maciej Gołąb - indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska Maciej Gołąb

Bardzo polecam. Profesjonalne podejście do klienta.

K
Lokalizacja: Konsultacja online

Bardzo dobre podejście do pacjenta, punktualność.

lek. Maciej Witold Gołąb

Bardzo dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam serdecznie. Maciej Gołąb.

Wystąpił błąd, spróbuj jeszcze raz

Odpowiedzi na pytania

271 odpowiedzi udzielonych przez lekarza na pytania pacjentów na ZnanyLekarz.pl

Pytanie dotyczące Psychoterapia

Dzień dobry, moja ciekawość wzięła górę (i w tym kontekście nie pierwszy raz) i "wystalkowałem" swoją Terapeutkę w internecie. Działo się to krokowo, gdzie każdy kolejny krok prowadził mnie dalej i głębiej. Najpierw znalazłem Jej profil na facebooku, co było oczywiście bardzo łatwe i na tym poprzestałem na jakiś czas, ale potem wszedłem na Jej profil jeszcze drugi, trzeci, czwarty i kolejne razy, aż w pewnym momencie zdecydowałem się pójść o krok dalej i przejrzałem Jej znajomych, w poszukiwaniu kto może być Jej mężem i znalazłem profil Jej męża. Na jego profil wszedłem kilka (może kilkanaście) razy, ale zaprzestałem już z tym, bo uznałem, że to nie jest osoba, z mojego życia i jakoś moralność wygrała. Szukałem też Terapeutki na instagramie i pewnego razu znalazłem Jej 2 konta, jedno puste, jedno z niewielką ilością zdjęć artystycznych i modowych. To mnie pociągnęło dalej do znalezienia instagrama Jej męża (wtedy jeszcze wchodziłem na jego facebooka) i tam było więcej "ciekawych" zdjęć, ale z tym już też przestałem. Jak już przestałem szukać nowych rzeczy to miałem nadzieję, że nie wrócę do szukania i niczego nie znajdę, ale na Jej stronie internetowej coś kliknąłem i wyrzuciło mnie na stronę, która nie istnieje (strona z błędem, że dana strona nie istnieje) i było tam pole, które umożliwiało wyszukanie dodanych rzeczy z danego roku i miesiąca, więc poleciałem na sam początek istnienia Jej strony i znalazłem tam link do Jej fanpage'u na facebooku poświęcony psychoterapii, a na nim Jej drugi fanpage poświęcony fotografii, który ma umiarkowanie osobiste materiały, ale na obu fanpage'ach nie było Jej zdjęć (poza jednym z bodajże 2012 roku). Teraz przechodząc do rzeczy chodzi o to, że obawiam się, że to może bardzo źle wpłynąć na moją relację terapeutyczną i chciałbym to z siebie wyrzucić u swojej Terapeutki, ale obawiam się, że jak to powiem, to przerwie terapię. Dodam tylko, że Jej fanpage, instagramy, strona internetowa, nie są prawie w ogóle aktualizowane, głównie są tam rzeczy z przeszłości (jak udało mi się zaobserwować sprzed urodzenia pierwszego dziecka), ale wciąż daje mi to jakiś wgląd w Jej życie, co raczej nie powinno mieć miejsca. Czy myślą Państwo, że Terapeutka może przerwać terapię przez to co zrobiłem? Dodam tylko, że bardzo lubię swoją Terapetukę, uczęszczam do niej na terapię już 2 lata, a wciąż jestem też w niej zauroczony (właściwie od samego początku) i bardzo się obawiam konsekwencji swoich działań.

Dzień dobry, to jest temat do wniesienia na najbliższą sesję z terapeutką. Pozdrawiam. Maciej Gołąb.

lek. Maciej Witold Gołąb

Ostatnio spotkałam się z sytuacją, która skłoniła mnie do refleksji nad zasadnością niektórych zapisów w kontraktach terapeutycznych. Zostałam zobowiązana do pokrywania kosztów sesji niezależnie od okoliczności – nawet w przypadku nagłej choroby. Umowa, którą zaproponował terapeuta, wymuszała na mnie uczestnictwo przez określony czas, przy czym mogę odwołać wizytę jedynie trzy razy w trakcie całego cyklu, bez prawa do kolejnych zwolnień, nawet jeśli sytuacja zdrowotna tego wymaga.

Rozumiem, że terapeuta także potrzebuje stabilności, jednak tak sztywne zasady sprawiają, że mam wrażenie przerzucenia całości ryzyka finansowego na mnie – coś, co powinno być ryzykiem zawodowym terapeuty, wynikającym z charakteru jego pracy. Wielu pacjentów, tak jak ja, trafia na terapię w stanie kryzysu i trudno wtedy otwarcie kwestionować zasady, które narzuca terapeuta. Tym bardziej, że takie zapisy są omawiane dopiero po kilku sesjach, gdy pacjent jest już w relację zaangażowany.

Zastanawiam się, czy to podejście rzeczywiście wspiera "ciągłość terapii". Wydaje mi się, że prawdziwą podstawą takiej ciągłości jest wzajemne zaangażowanie i relacja terapeutyczna, która opiera się na zaufaniu i elastycznym podejściu. Finansowe kary za chorobę nie tylko mogą wprowadzać dodatkowy stres, ale też wywołują poczucie obowiązku wobec terapeuty, a nie wobec własnego zdrowia psychicznego.

Moje wątpliwości potęguje brak regulacji zawodu psychoterapeuty w Polsce. Pacjent nie jest dostatecznie chroniony i staje się stroną obciążoną ryzykiem finansowym, zamiast mieć zapewnione bezpieczne i zrozumiałe warunki współpracy. Zastanawiam się, czy takie podejście jest zgodne z etyką zawodu psychoterapeuty. Czy sztywne zasady, które nie uwzględniają sytuacji losowych, są naprawdę w duchu wsparcia i ochrony pacjenta? Moim zdaniem, warto zastanowić się, czy w ten sposób nie tracimy z oczu głównego celu terapii – wspierania pacjenta, który szuka pomocy i zrozumienia w trudnym dla siebie czasie.

Dzień dobry, sporządzanie kontraktu, umawianie się dwóch dorosłych osób co do zasad/ram kontaktu terapeutycznego jest czymś co funkcjonuje w innych obszarach, ludzie wszędzie się na coś umawiają. Dodatkowo kontrakt terapeutyczny wprowadza do terapii pewne stałe i niezmienne elementy, tzw. setting. Setting jest konieczną ramą odniesienie relacji terapeutycznej. Nie chodzi zatem o ciągłość terapii, karanie za nieobecność, stabilność finansową terapeuty, brak ustawy o zawodzie psychoterapeuty, niewłaściwą ochronę konsumenta/pacjenta/klienta i inne. Setting jest wszystkim tym co stanowi o stałości/niezmienności, w przeciwieństwie do tego wszystkiego co stanowi tkankę życia wnoszoną do poszczególnych sesji: tam jest zmienność, niestałość, płynność i tak dalej. A tak poza wszystkim: fajny kawałek do pracy terapeutycznej na najbliższej sesji. Pozdrawiam. Maciej Gołąb.

lek. Maciej Witold Gołąb
Zobacz wszystkie odpowiedzi

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.

Najczęściej zadawane pytania