Moje doświadczenie
Od roku 2009 współpracuje z Katedrą Logopedii Uniwersytetu Gdańskiego. Jako wykładowca na kierunku wczesnej interwencji i wspomagania rozwoju małego dziecka uczy, jak prowadzić logopedyczną diagnozę i terapię małego pacjenta z obciążonym wywiadem okołoporodowym, u którego występuje objaw zaburzeń karmienia, jedzenia i połykania (dysfagii). Aktualnie współpracuje z Uczelnią Korczaka na której prowadzi zajęcia ze studentami neurologopedii.
Współpracuje z ośrodkami szkolno-wychowawczymi na terenie całej Polski, doskonaląc umiejętności zawodowe logopedów, neurologopedów, pedagogów, psychologów i innych w zakresie identyfikacji zaburzeń żywienia, ryzyka niedożywienia oraz możliwości diagnostyczno-terapeutycznych dysfagii.
W roku 2012 założyła Centrum Szkoleniowe Diagnozy i Terapii Dysfagii (CSDiTD) w Gdańsku Kowalach. W 2015 roku CSDiTD przekształciła w Niepubliczną Placówkę Oświatową Kształcenia Ustawicznego w Zakresie Diagnozy i Terapii Dysfagii. Kształcenie w Placówce odbywa się zarówno w formie stacjonarnej, jak i z wykorzystaniem technik i narzędzi do kształcenia na odległość (e-learning). Od 2015 roku, jako wykładowca/gość uczestniczy w corocznej konferencji dotyczącej rehabilitacji dzieci, organizowanej przez Dom Sue Ryder w Bydgoszczy.
Dr Marta Szmaj prowadzi prywatną praktykę oraz poradnictwo dla rodziców i terapeutów w gabinecie EAT-MED Poradnia Karmienia Dr Marta Szmaj. Dzięki narzędziom informacyjno-komunikacyjnym obejmuje wsparciem rodziców z obszaru całej Polski.
W ramach konsultacji/spotkań ocenia karmienie doustne oraz umiejętność funkcjonalną przyjmowanego produktu spożywczego, względem wieku rozwojowego. Sporządza opis diagnostyczny oraz plan terapeutyczny. Wspiera szczególnie pacjentów, u których podejrzewa ryzyko aspiracji treści pokarmowej do układu oddechowego, tj. pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi, zaburzeniami napięcia mięśniowego, wcześniaków, dzieci z wadami anatomicznymi krtani, rozszczepem podniebienia oraz dzieci, u których występują problemy z połykaniem niewiadomego pochodzenia. Swymi działaniami zapobiega niedożywieniu, informuje o metodach leczenia niedożywienia, wynikającego z zaburzonej sprawności ustno-motorycznej górnego odcinka przewodu pokarmowego. Prowadzi również procedurę przejścia z żywienia poza- lub dojelitowego na całkowite żywienie drogą doustną. Zajęcia odbywają się stacjonarnie w formie turnusów.
Dostarczenie odpowiedniej podaży pokarmu w sposób najbardziej bezpieczny dla pacjenta oraz rozwój funkcjonalnych umiejętności pokarmowych jest jej nadrzędnym celem diagnostyczno-terapeutycznym.
Rodzic po konsultacji diagnostyczno-terapeutycznej otrzymuje kompletną wiedzę na temat:
etapu rozwoju jedzenia swojego dziecka, możliwości żywieniowych w czasie teraźniejszym i przyszłym,
planu terapii.
Ponadto, rodzic wie jakie narzędzia należy zastosować, aby ułatwić i nauczyć sprawnego, odżywczego jedzenia (pobierania, gryzienia, żucia, transportowania i połykania pokarmu). Wie, co i jak ma ćwiczyć, aby powtarzać i utrwalać prawidłowe schematy pokarmowe u dziecka.
Wszystkie działania diagnostyczne i terapeutyczne są przemyślane, dostosowane indywidualnie do dziecka. Rodzic na każdym etapie terapii jest informowany o osiągnięciach dziecka i planach leczniczych na przyszłość. Dr Szmaj dokonuje ewaluacji po każdym okresie pracy po to, aby uniknąć niepowodzeń edukacyjnych i lęków zarówno ze strony dziecka, jak i rodzica. Każda konsultacja z Rodzicem, dzieckiem wykracza poza ramy neurologopedii. Dr Szmaj jest również psychodietetykiem.
Adres
Pacjenci prywatni (bez ubezpieczenia)
Diagnoza dysfagii
Diagnoza i terapia zaburzeń jedzenia
Diagnoza i terapia zaburzeń karmienia +5 więcej
Diagnoza i terapia zaburzeń połykania
Konsultacja neurologopedyczna zaburzeń karmienia, jedzenia i połykania
Wspomagania umiejętności ssania, połykania, oddychania
Pokaż więcej usługCzy brakuje Ci jakichś informacji w profilu tego specjalisty?
Pokaż innych logopedów w pobliżuUsługi i ceny
Ceny dotyczą wizyt prywatnych.
W jaki sposób ustalane są ceny?
27 opinii pacjentów
Ogólna ocena
Sortuj opinie według
Iza
Pani doktor Szmaj to wybitny specjalista logopedii. Jest rownież bardzo dobrym dietetykiem dziecięcym. To właśnie Pani doktor wykryła podśluzówkowy rozszczep podniebienia u mojego Synka, jako jedyna!!! gdzie widziało go mnóstwo specjalistów. To Pani doktor zmieniła nam dietę podpowiadając zmianę mleka co było strzałem w dziesiątkę i od pierwszego podania mleka refluks zniknął jak ręką odjął! Jedyna w swoim rodzaju i do tego wspaniały i ciepły człowiek! Polecam z całego serca
Martyna
Z całego serca polecamy Panią Martę. Zgłosiliśmy się do Pani doktor z naszą córeczką karmioną od urodzenia przez sondę. W wieku 2,5 roku, po kilku turnusach, udało się córkę rozkarmić i zejść całkowicie z sondy. Kontakt poza turnusami z Panią doktor bez żadnych problemów. Zawsze służyła radą i pomocą jak ćwiczyć oraz udzielała jasnych wskazówek co dalej robić. Stanowczo polecamy.
Michalina
Do Pani dr. Szmaj trafiliśmy z polecenia rodziców dzieci które karmione są jak nasza córka przez gastrostomie Peg. Mamy za sobą dwa turnusy, na których dr. pracowała z różnymi przyrządami logopedycznymi aby przygotować córkę do jedzenia buzia. Dostaliśmy wytyczne jak pracować w domu, na co zwrócić uwagę aby córka mogła w przyszłosci radzić sobie z jedzeniem. Polecam napewno wrócimy bo mało jest takich specjalistów .
Aneta
Pani Marta jest specjalistą z ogromną wiedzą i wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie terapii karmienia. Nie boi się trudnych przypadków. Przyjmuje dzieci w każdym wieku. Pod jej opieką jesteśmy od roku. W kontakcie z rodzicem pacjenta życzliwa i konkretna. Do Pani Marty trafiliśmy, gdy synek miał 5 lat. Zmagał się z wybiórczością pokarmową, zaburzeniami SI, zaburzeniami karmienia, przełykania i gryzienia. Do tej pory synek jadł wyłącznie gładkie papki. W końcu udało się wprowadzić do jego diety kasze, ryż i makaron. Poprawie uległa kondycja języka i zmniejszyła się nadwrażliwość sensoryczna. Korzystaliśmy z kilku wideokonsultacji i trzech turnusów terapeutycznych. Planujemy kontynuować leczenie, gdyż przynosi ono efekty. Polecamy Panią Martę..
Patrycja S.
Lepiej nie mogłyśmy trafić!
Moja Córka z obciążeniem genetycznym niepełnosprawnością ruchowa oraz intelektualną. Z wiotkością krtani krztuszeniem się niechęcią do jedzenia i picia. Karmiona na śpiocha przy bajkach. W wieku 1,5 roku córka trafiła do Pani Marty, jesteśmy już po skończonej terapii jedzenia. Aktualnie córka je wszystko co lubi radzi sobie znakomicie, gryzie, żuje, pije z kubeczka, łączy różne struktury. Ruszyła mowa na turnusach oraz motoryka, córka wypróżnia się codziennie. Jestem pod wrażeniem zaangażowania przede wszystkim, indywidualnego podejścia do dziecka, ogromnej dawki wiedzy jak i opieki która była również między turnusami. Początki nie były łatwe było dużo płaczu jednak byłam tak zdesperowana mamą aby córka nie trafiła na sondę czy PEG że zaufałam terapeucie i była to znakomita decyzja. Wystarczyło albo aż być rodzicem współpracującym, zaangażowanym a dziecko czuło cię coraz lepiej i ładnie szło do przodu po każdym turnusie.
Dziękujemy
Zosia S. Z Mamą
Julia
Nie polecam. Zawiodłam się, konsultacja nie była pomocna.
Patrycja Bartkowiak
Pani Doktor Marta Szmaj zdecydowanie kocha to co robi, to pełen profesjonalizm i ogromne zaangażowanie dla dobra dziecka! Podchodzi indiwidualnie do jednostki chorobowej dziecka i skrupulatnie wszystko analizuje, w trakcie turnusu przekazuje wskazówki jak pracować z dzieckiem w domu, jakie pomoce terapeutyczne potrzebne w karmieniu należy zakupić i co równie ważne, Pani Marta ma bardzo dobre podejście do dzieci. Oprócz stacjonarnego turnusu, prowadziłam również z Panią doktor konsultacje online w celu prowadzenia terapii elektrostymulacji buzi, już wtedy odczułam duże zaangażowanie ze strony Pani Marty.
Córka do czasu turnusu była karmiona wyłącznie papkami, obecnie połyka bez problemu papki z owsianką itp…oraz uczy się prawidłowego wzorca gryzienia. W nowym roku jedziemy na kolejny turnus i dalszy etap rozkarmiania.
Ogromnie polecamy, bo warto jest pokonać dużą ilość kilometrów!
Rodzina Adam N.
Doktor Marta Szmaj to najlepsza, najskuteczniejsza i najmądrzejsza specjalistka jaką znam. Wiedza jaką posiada - chylę czoła do samej podłogi. Mądra kobieta i dobra. Uratowała naszego syna i nas tym sposobem. Dzięki Pani Doktor żyjemy w pełni, jak tylko się da i to jest najpiękniejsze.
Rodzice Piotrusia
Nasz syn ze względu na wrodzoną wadę serca od początku miał ogromne trudności z jedzeniem. Po każdym turnusie u Pani Marty widzimy duże postępy. Zaczynaliśmy od stanu, w którym Piotruś nie przyjmował buzią kompletnie niczego, a jakikolwiek płyn w ustach powodował odruchy wymiotne. Obecnie po kilku turnusach nasz syn już radzi sobie ze zmielonymi pokarmami, rano sam prosi o kawałek ogórka albo plaster sera i zje jogurt albo serek wiejski. Pomoc jaką nasz syn uzyskał od Pani Marty jest dla nas nieoceniona. Polecamy.
Mama Mikołaja
Do pani Dr. Szmaj trafiłam tak naprawdę z Internetu, szukając pomocy dla synka. Pozytywne opinie skłoniły mnie do kontaktu i nigdy tego nie będę żałować.Syn jest po rozszczepie krtani i dwóch operacjach.U syna Najmniejszy kawałek, powodował odruch wymiotny.ogrom wizyt u przeróżnych lekarzy, specjalistów a efektów zero.W tej chwili jesteśmy po 4 turnusach u pani Dr. Szmaj i efekty są oszałamiające.Od września syn akceptuje kawałki w jedzeniu, zajada ziemniaki z sosem, zupy rozgniecione tylko widelcem,pożegnaliśmy blender i w końcu czuję, że idziemy ku normalności.Syn ma jeszcze problemy z gryzieniem a raczej jego brakiem, ale kolejny turnus przed nami i wierzę że i z tym sobie poradzimy a na pewno nie poddamy się i będziemy walczyć dalej.Szczerze polecam Panią Dr. Szmaj
Jest to osoba o ogromnej wiedzy, anielskiej cierpliwości i zrozumienia.Każdy problem wyjaśniony bardzo dokładnie, włącznie z zaleceniami do domu.A z naszej strony bardzo dziękujemy za pomoc i do zobaczenia wkrótce
Odpowiedzi na pytania
25 odpowiedzi udzielonych przez lekarza na pytania pacjentów na ZnanyLekarz.pl
Do jakiego lekarza zgłosić się po poradę w sprawie problemu z przełykaniem (możliwe dysfagii) u wcześniaka i ciągłym napinaniem górnych mięśni? Powodem cesarki była zagrażająca zamartwica oraz tachykardia płodu. Na pępowinie węzeł prawdziwy. Noworodek został początkowo zdiagnozowany z niewydolnością oddechową i oddycha za pomocą respiratora. Trzy razy był odłączany od respiratora i po dwóch miesiącach dopiero stwierdzono, że to może nie być problem płuc, a duszenia się własną śliną z powodu porażenia mięśni. Dziecko porusza kończynami i jest sprawne, problemem są spięcia ciała. Noworodek jest karmiony mlekiem matki przez sondę i ma obecnie dwa miesiące, urodził się miesiąc przed terminem. Nie wiemy do kogo zgłosić się o pomoc zwłaszcza, że nie możemy udać się do specjalisty z racji dalszego pobytu dziecka w szpitalu i niemożliwością odłączenia go od respiratora.
Najpierw konsultacja z logopedą/neurologopedą on ewentualnie pokieruje dalej lub zaplanuje procedurę dianostyczno-terapeutyczną. Jeżeli dziecko jest na respiratorze tu pole do popisu ma logopeda z laryngologiem.
Dzień dobry. Mojej córeczce (rok i dziewięć miesięcy) będzie podcinane wędzidełko. Termin zabiegu to luty 2022 więc za ponad 3 miesiące. Prywatnie można zrobić w listopadzie. Czy w tej sytuacji lepiej zrobić szybciej czy spokojnie zaczekać? Czy później nadrobi się ten czas? Dziecko prawie w ogóle nic nie mówi. Będę wdzięczny za odpowiedź.
Wszystko zależy od przygotowania dziecka do zabiegu. Osoba która kwalifikuje dziecko, zazwyczaj logopeda, pokazuje jak pracować w domu z dzieckiem (jak wykonywać masaże) jeszcze przez zabiegiem! Dobrze przygotowane dziecko do zabiegu to więcej niż połowa sukcesu. Po zabiegu dziecko jest pod stałą opieką logopedy. Zapraszam po szczegółowe informacje do mojej grupy na Fb Wędzidełka diagnoza i plastyka u dzieci
Powodzenia
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.
Najczęściej zadawane pytania
-
Jaki jest zakres porad oferowanych przez Marta Szmaj?Marta Szmaj to logopeda. Na podstawie swojego doświadczenia i wykształcenia Marta Szmaj oferuje usługi takie jak: Diagnoza i terapia zaburzeń karmienia, Diagnoza i terapia zaburzeń połykania, Diagnoza i terapia zaburzeń jedzenia, Konsultacja neurologopedyczna zaburzeń karmienia, jedzenia i połykania, diagnoza dysfagii, Wspomaganie umiejętności gryzienia, żucia i połykania, wspomaganie umiejętności pobierania i połykania płynów, wspomagania umiejętności ssania, połykania, oddychania.
-
Gdzie Marta Szmaj ma swój gabinet?Marta Szmaj przyjmuje pod adresem:
- plac Afrodyty 1/XI Kowale
-
Czy Marta Szmaj przyjmuje online, bez konieczności pojawiania się w placówce?Nie, w tym momencie Marta Szmaj nie oferuje konsultacji online.
-
Jak Marta Szmaj akceptuje płatności po wizycie?Metody płatności, które akceptuje Marta Szmaj to: Gotówka, Przelew na konto.
-
Jak Marta Szmaj umawia wizyty?Pod tym adresem Marta Szmaj nie podaje swojej dostępności. Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu, aby poznać dostępne terminy.
-
W jakich godzinach przyjmuje Marta Szmaj?Marta Szmaj udziela informacji o dostępności przy bezpośrednim kontakcie.
-
Marta Szmaj: co mówią pacjenci?27 osób dodało swoją opinię. Marta Szmaj ma średnią ocen 4.5 (na 5 gwiazdek).
-
Jakie ubezpieczenia akceptuje Marta Szmaj?Marta Szmaj nie przyjmuje w ramach ubezpieczenia, tylko w ramach płatnych wizyt prywatnych. W razie wątpliwości zalecamy kontakt ze specjalistą.
Choroby neurologiczne w Kowalach
Mózgowe porażenie dziecięce w Kowalach
Rozszczep wargi i podniebienia w Kowalach
Upośledzenie umysłowe w Kowalach
Zaburzenia emocjonalne w Kowalach
Zaburzenia koncentracji w Kowalach
Zaburzenia napięcia mięśniowego w Kowalach
Zaburzenia neurologiczne w Kowalach
Zaburzenia połykania w Kowalach
Więcej (14)