Pytania pacjentów (39)

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Adam Świątek

    Sugeruję zgłosić się z tą sprawą do lekarza lub fizjoterapeuty mającego ukończone szkolenie w zakresie terapii manualnej, potwierdzone stosownym dyplomem. W dużym skrócie - terapia manualna to przede wszystkim... Więcej


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Adam Świątek

    Z tego co Pani napisała wnioskuję, że problem jest bardziej złożony.
    Sugeruję zgłosić się osobiście do lekarza specjalisty rehabilitacji, który po przeanalizowania dotychczasowych wyników i Pani stanu... Więcej


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Adam Świątek

    Nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Być może to nic groźnego, jeśli jednak są inne, nieopisane powyżej objawy, lub jeśli stan się pogarsza - warto odwiedzić ortopedę lub specjalistę rehabilitacji... Więcej


    Dzień dobry,
    ponad dwa miesiące temu przeszłam operację usunięcia kawałka dysku, który wyslizgnął się w odcinku lędźwiowym. Mam 30 lat i niedługo wracam do pracy. Czy siedzenie przy biurku, na piłce do ćwiczeń, jest wskazane przy takiej niedoskonałości?

    Pozdrawiam i dziękuję!

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Adam Świątek

    Owszem, siedzenie na piłce ma wiele plusów. Proszę tylko pamiętać, by na tej jednej czynności profilaktycznej nie poprzestać - operacja "wysuniętego" dysku to tylko część dłuższego procesu zwanego rehabilitacją :)
    Zachęcam do wizyty w poradni rehabilitacji, uzyska Pan/i więcej informacji adekwatnych do aktualnego stanu zdrowia


    Moja tesciowa obecnie w wieku 80 lat cierpi na problemy z stawami kolanowymi związanymi z wytarciem chrząstki stawowej. Nie rusza sie z powodu bolesnych stawòw, a to ma wpływ na pojawianie się innych chorób. Czy istnieją jakieś sposoby odtworzenia tkanki stawowej kolan poprzez np. wstrzykiwanie bądz jakiś w miarę prosty zabieg, ktòry by ją uruchomił ( oczywiscie mòwię o zabiegach płatnych )W jej sytuacji zdrowotnej operacja nie wchodzi w grę z uwagi na problemy kardiologiczne. Będę bardzo wdzięczny za poradę.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Adam Świątek

    Opisywane zmiany nie powstały z dnia na dzień, więc i leczenia, kolokwialnie mówiąc, nie "ogarnie się" jednym prostym zabiegiem w jeden dzień. Wstrzykiwanie leków dostawowo jest jedną z wielu metod leczniczych, które można by w Pańskiej Teściowej zastosować, jednak by miały one szanse zadziałać - musi być zachowana choć cienka warstwa chrząstki stawowej. Zachęcam, aby Teściowa udała się do lekarza rehabilitacji z wynikami dotychczasowych badań, tylko po osobistym zbadaniu i ocenie ogólnego stanu zdrowia będzie można udzielić jakichś konkretniejszych wskazówek.


    Lekarz okulista stwierdził u mnie obkurczanie się ciała szklistego (mam 55 lat). Lekarz powiedział mi, że gdyby się pokazała jakaś przesłona oka (całkowita lub częściowa) natychmiast powinnam pojechać do okulisty do szpitala.Mam ograniczyć aktywność fizyczną. Co mogę, a czego nie powinnam robić? Do tej pory chodziłam na jogę, na basen (pływałam na plecach), jeździłam na rowerze. Czy mogę pracować w ogródku. Czego definitywnie nie powinnam robić? Pół roku wcześniej miałam stwierdzone ścieńczenie siatkówki.
    pozdrawiam,
    Hanna

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Adam Świątek

    Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Każda czynność powodująca chwilowy nawet wzrost ciśnienia może być niebezpieczna - począwszy od tak prozaicznych czynności jak korzystanie z toalety.
    Co do ogródka - o ile spokojne grabienie liści czy prowadzenie kosiarki z napędem wiążą się z ryzykiem niskim do umiarkowanego, to już kopanie szpadlem czy pielenie grządek stwarzają duże ryzyko. Podobnie wspomniany przez Panią rower - spokojna jazda po terenie płaskim w niezbyt upalny dzień szczególnie zaszkodzić nie powinna, ale już upał czy teren pagórkowaty może stwarzać większe ryzyko.
    Po szczegółowe i wiążące wskazówki odsyłam do kolegów Okulistów.


    Cierpię na ból brzucha, prawdopodobnie naderwałem mięśnie proste. Ból nasila się w trakcie biegu, a nawet kichania. Chciałbym dowiedzieć się jakie są zalecenia w takim przypadku i jak szybko wyleczyć ta kontuzję.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Adam Świątek

    Po stylu domyślam się, że jest Pan/i osobą młodą i aktywną fizycznie, a dolegliwości pojawiły się w związku z aktywnością sportową lub zawodową.
    Sugeruję bez zbędnej zwłoki udać się na wizytę do specjalisty Ortopedy celem wykonania USG bolącej okolicy - dobra diagnoza to podstawa dalszego leczenia takiego urazu.
    Do tego czasu proszę unikać czynności powodujących ból.


    Jak często można wykonywać rezonans tej samej części ciała -stawu kolanowego -bez szkodliwości dla zdrowia? Czy nie jest niebezpieczne wykonanie tego badania po raz drugi po urazie (podejrzenie pęknięcia łąkotki, naderwania więzadła i pęknięcia chrząstki) 1,5miesiąca od pierwszego badania (3T), wcześniej przed urazem była wykonywana CT. Jakie mogą być konsekwencje tak częstego badania?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Adam Świątek

    Badania obrazowe należy wykonać wtedy, kiedy spodziewamy się że ich wynik wniesie coś istotnego do procesu leczenia. Badanie rezonansem jest stosunkowo bezpieczne i nawet powtórzone po krótkim czasie nie powinno spowodować negatywnych skutków zdrowotnych, ale zawsze należy się zastanowić czy jest ono na prawdę konieczne.


    mam 55 lat i endoprotezy w obydwu stawach biodrowych.chciałabym zapytać czy mogłabym korzystać zabiegów rehabilitacyjnych na macie wibracyjnej.czy bodziec wibracyjny nie będzie miał negatywnego wpływu na endoprotezy?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Adam Świątek

    Mata wibracyjna nie powinna mieć wpływu na umocowanie endoprotezy. Myślę że śmiało może Pan/i z takiego zabiegu skorzystać.
    Oczywiście zachęcam do odbycia wizyty, dobierze się do tej maty też inne, bardziej ukierunkowane zabiegi lub ćwiczenia.


Popularne pytania

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.