Pytania pacjentów (221)

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Agata Gierlotka

    Witam
    Chrypka, kaszel i krwioplucie są bardzo poważnymi objawami i mogą świadczyć o rozwoju poważnej choroby. Wskazane jest pilne badanie laryngologiczne i RTG klatki piersiowej celem wykluczenia procesu... Więcej


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Agata Gierlotka

    Witam
    Trudno bez badania stwierdzić przyczynę i źródło infekcji. Takie zaostrzenie przewlekłego stanu zapalnego może zdyskwalifikować Pana z operacji przegrody nosa.
    Skrzywiona przegroda powoduje, że... Więcej


    Mam pytanie mam zatkane ucho i chciałam żeby pani to zobaczył czy sie da odetkać to .Michalina .ile będzie kosztowalo wizyta bo mam mało pieniędzy .

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Agata Gierlotka

    Wizyta w Geomedical kosztuje 200zł. Płukanie uszu jest w cenie.


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Agata Gierlotka

    Sterydy donosowe działąją tylko w nosie i nie mają aktywności poza nosem. Są lekami do przewleklego stosowania. Działają p/alergicznie, p/zapalnie i p/obrzękowo. Jeżeli po 3miesięcznej kuracji donosowym... Więcej


    Mam 33 lata. Od kilku lat borykam się z anginami ropnymi. Objawy – gorączka do 38 stopni, brak kataru, brak kaszlu, ból gardła, ból głowy, nalot na migdałkach, łamanie w kościach. Jakoś w 2014 roku miałam robioną kryptolizę. Przed zabiegiem mój stan był krytyczny – angina za anginą – 2 razy w miesiącu. Po kryptolizie anginy ustały. Infekcje kończyły się na zwykłym przeziębieniu – dość częstym bo raz w miesiącu, ale bez antybiotyku . Po półtora roku pojawiła się pierwsza angina. Później problemy z krtanią – zapalenia. Po upływie mniej więcej pół roku od wystąpienia pierwszej anginy - zaczęły się znowu pojawiać kolejne anginy, coraz częściej aż do 1 raza w miesiącu - od września 2017 do tej pory co miesiąc. Badania wykazały - wymaz – że mam paciorkowca grupy B. Czy usunięcie migdałków zakończy powracające anginy? Czy może pogorszyć mój stan zdrowia?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Agata Gierlotka

    Witam

    Angina to choroba tkanki chłonnej gardła czyli migdałków. Zapalenie gardła dotyczy błony śluzowej gardła.
    Po usunięciu migdałków typowe anginy już nie występują. Tak schorowane migdałki nie pełnią już żadnej funkcji ochronnej - są jednak źródłem infekcji.

    Pozdrawiam
    Agata Gierlotka


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Agata Gierlotka


    Witam
    Refluksowe zapalenie krtani i gardła jest przewlekłym stanem zapalnym. Przewlekły stan zapalny gardła i krtani jest stanem przedrakowym. Oznacza to, że jest większa szansa na rozwój raka, ale wcale... Więcej


    Czy przy zapaleniu ucha środkowego można robić płukanie ucha czy nie, bo mi lekarz robiła płukanie ucha, a jeśli nie można to wtedy co? Do dzisiejszego dnia mam zatkane ucho - 16 lutego będzie już 2 miesiące. Proszę o odpowiedź.
    Dziękuję.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Agata Gierlotka

    Witam
    Płukanie ucha dotyczy ucha zewnętrznego. Czasami trzeba je wypłukać z woskowiny by stwierdzić, że jest zapalenie ucha środkowego.

    Po zapaleniu ucha środkowego w jamie bębenkowej potrafi się utrzymać płyn w uchu nawet do 6 tygodni co daje niedosłuch.
    Proponuje badanie słuchu wraz z audiometrią impedancyjną i konsultację u laryngologa celem endoskopii nosa (oceni ujście trąbki słuchowej).

    Pozdrawiam. AG


    Moje pytanie dotyczy ucha. Niedawno odebrałam wynik z tomografii a na wizytę u laryngologa trzeba długo czekać a ja się niepokoje bo stwierdzono.. komórki wyrostka sutkowatego kości skroniowej lewej wypełnione zmianami przerostowy Sieńko wymi śluzówki pogrubiała Błona bębenkowa masy miękkotkankowe wypełniają znaczną część jamy bębenkowej w tym zachyłek nad bębenkowy obejmując kosteczki słuchowe kosteczki słuchowe prawidłowo wykształcone bez cech destrukcji Czy ktoś może mi coś o tym powiedzieć??? Czy to nowotwór?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Agata Gierlotka

    Witam

    Zdecydowana większość takich zmian to przewlekłe zmiany zapalne. Jednak nowotwory ucha i kości skroniowej także się zdarzają.
    Nowotwór zwykle przebiega z destrukcją kosteczek słuchowych i porażeniem nerwu twarzowego co objawia się porażeniem połowy twarzy.
    Ostateczna diagnoza po badaniu laryngologicznym. Pozdrawiam. AG


    Od 3 miesięcy boli mnie po prawej stronie gardło, puchnie po zjedzeniu czegokolwiek z tego powodu nie mogę zażywać żadnych leków ,bardzo mnie to stresuje, byłam już u gastrologa,2 laryngologów i psychiatrę i nic nie pomaga. Nadmieniam ,że pojawiły się tez częste odbijania i brak apetytu. Błagam o pomoc. Czy na terenie Chorzowa jest laryngolog z kamerką żeby zobaczyć co się tam dzieje.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Agata Gierlotka

    Witam

    Przyczyn może być wiele. Nie rozmiem na podstawie pytania co ulega obrzękowi? gardło? szyja? język?
    Jeżeli poprzedni laryngolodzy nie dopatrzyli się przyczyny to proponowałabym poszerzyć diagnostykę o USG szyi.


    Geomedical w Katowicach ma nową dobrą endoskopię z kamerą.

    Pozdrawiam
    AG


    Witam,
    Czy to badanie TK wskazuje do zabiegu FESS?
    Badanie TK głowy bez wzmocnienia kontrastowego z dnia 18.08.2017
    Badanie 1-fazowe wykonane algorytmie do oceny zatok przynosowych w warstwach 5mm i 1mm oraz rekonstrukcjach wielopłaszczyznowych.
    Przyścienne zgrubienie śluzówki w zatoce czołowej, zatokach szczękowych, klinowych i sitowiu.
    upośledzenie drożności ujścia lewej zatoki czołowej oraz obu zatok klinowych.
    Dodatkowe ujście prawej zatoki szczękowej.
    Niewielkie skrzywienie przegrody nosa.
    Słabiej rozwinięte małżowiny nosowe po str. prawej.
    Poza tym zatoki oboczne nosa wykształcone i powietrzne prawidłowo.
    Zwapnienia w tętnicach mózgowych.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Agata Gierlotka

    Witam.
    Do zabiegu kwalifikuje się na podstawie dolegliwości pacjenta bo to jego chcemy wyleczyć, a nie wynik TK.
    Tomografia przed FESSem jest konieczna by uniknąć powikłań operacji, a także zaplanować zakres zabiegu.

    Pozdrawiam. AG


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.