Pytania pacjentów (791)
Ostatnio miałam kolejny rezonans magnetyczny ponieważ na pierwszym wyszło ze mam powiększona przysadkę mózgową. Kolejny rezonans miałam celowany na przysadkę z kontrastem i bez kontrastu, odebrałam wyniki i za bardzo nie wiem czy się martwić. W badaniu wyszło :
Badanie MR wykazuje w obrębie niepowiekszonego i niepoglebionego siodła tureckiego obecność miernie powiększonego gruczołu przysadki i wysokości przedniego płata w linii środkowej do 10 mm szypułka przysadki niepogrubiona i nieprzemieszczona. Skrzyżowanie wzrokowe w położeniu anatomicznym - nie jest uciśnięcie ( pomiędzy górna powierzchnia przysadki a dolna powierzchnia skrzyżowania wzrokowego widoczna jest wąska warstwa płynu mózgowo- rdzeniowego grubości do 2 mm)
Zatoki jamiste obustronnie wolne.
W sekwencji dynamicznej i SE po podaniu środka kontrastowego - nie stwierdza się obecności mikrogruczolaka.
U podstawy przysadki w linii środkowej w jej centralnej oraz tylnej części - przestrzeń płytowa szerokości 8 mm długości 7 mm i wysokości 5 mm- torbiel kieszonki Ratkhego.
Wnioski: torbiel kieszonki Ratkhego, skrzyżowanie wzrokowe nie jest uciśniete.
Bardzo proszę o jakieś informacje na temat mojego opisu ponieważ nie wiem czy szybko kontaktować się z lekarzem jeśli tak to mam ość do neurologa czy neurochirurga.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Raczej neurochirurg.
Nie leczy się i nie interpretuje samego wyniku badania MRI.
Lekarz rozpoznanie stawia na podstawie znajomości objawów występujących u pacjenta oraz wyniku badania pacjenta.
Bardzo ważny jest wywiad chorobowy; charakterystyka objawów; kolejność występowania, lokalizacja, charakter, czas trwania, czynniki prowokujące, objawy towarzyszące itp itd… Ważny jest wiek pacjenta, inne choroby, przebyte choroby, przyjmowane leki itd.
Wraz z małżonka uczęszczały na zajęcia z psychologiem w poradni malezenskiej i tam dowiedziałem się ze moje problemy ( z pamięcią ,zapamiaetywaniem ale takrze i odtwarzaniem zdarzeń , koncentracja , trudnością z doborem słów a co z tym idzie problemem z konwersacja I myśle ze tego jest więcej .... / lekarz neurolog ma szanse mi pomoc a może chociaż zdiagnozo2ac co się ze mną dzieje ? Te problemy narastają ... ale czasem tez czuje się dużo bystrzejszy niż zwykle .... da się to jakoś wyrównać? Pozdrawiam
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Zaburzenia funkcji poznawczych, w tym zaburzenia pamięci mogą mieć wiele przyczyn.
Mogą to być choroby somatyczne np niedoczynność tarczycy, niedobór wit B12 itd.
Problemy z pamięcią mogą też być spowodowane stresem, depresją.
Wreszcie może to być rzeczywiście choroba ośrodkowego układu nerwowego.
Postępowanie i leczenie jest inne w zależności od przyczyny.
Mam 36lat i nie dawno trafiłam do szpitala z podejrzeniem udaru ,tomografia komputerowa wyszła ok a rezonans magnetyczny takze wyszedł w granicach normy. Od tego czasu nie potrafię normalnie żyć. Dodam jeszcze że codziennie biore cavinton forte i acard 75. Proszę bardzo o odpowiedź czy mam sie czym martwić , lekarz neurolog powiedział ze objawy byly na tle emocjonalnym.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Bywa, że stres, emocje, depresja, nerwica mogą powodować objawy naśladujące inne choroby.
W tym wypadku powinna Pani udać się na konsultacje psychiatryczną. Zwłaszcza, ze chyba jest problem skoro nie może Pani normalnie funkcjonować.
To specjalista- lekarz po dokładnym przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego będzie mógł postawić diagnozę i dobrać odpowiednie postępowanie. Oceni też nasilenie objawów i zdecyduje, jeśli będzie taka potrzeba, o zastosowaniu farmakoterapii, psychoterapii lub obu metod łącznie.
Przedwczoraj (03.08) uderzyłam się głową o ścianę regipsową. Miejsce uderzenia to tył głowy, bardziej z lewej strony. Nie straciłam przytomności ani nie zrobiło mi się słabo. Nie mam guza, siniaka też nie. Jedynie mój chłopak wyczuł lekką opuchliznę (ja nic takiego nie wyczuwam). Nie boli podczas dotyku. Moja głowa po prostu "odbiła się" od ściany. Żadnych objawów nie mam poza ogólnym lekkim bólem po lewej stronie. Ból trochę bardziej się nasila jeśli spuszczę głowę w dół. Poza tym wzrok - ok, koncentracja w porządku, zaburzeń mowy brak, żadnego uczucia zmęczenia czy mdłości. Czy mam się czym niepokoić czy raczej wszystko jest w porządku, a ból jest czymś normalnym po uderzeniu? Jestem panikara pod względem zdrowia i bardzo się martwię. W moim mieście nie ma dobrego neurologa do którego mogłabym pójść.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Z reguły uraz głowy bez utraty przytomności nie skutkuje poważnymi następstwami w mózgu ( krwawienie), zwłaszcza jeśli nie występują żadne objawy.
Wszytko jednak zależy od wieku, innych chorób i przyjmowanych leków ( zmniejszających krzepliwość krwi).
Mózg jest dobrze chroniony przed następstwami urazów- kości , płyn mózgowo-rdzeniowy, opony mózgowe, naczynia.
Dyskopatia l5/s1 z uciskiem na worek oponowy oraz zwezeniem kanalow korzeniowych . Jakie leczenie ?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem bólu.
Aby postawić właściwe rozpoznanie i dobrać odpowiednie leczenie niezbędna jest znajomość charakteru bólu, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja. A podstawą rehabilitacji są odpowiednio dobrane ćwiczenia, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni trzymających kręgosłup, tak aby zmiany w obrębie kręgosłupa nie narastały.
Leczenie może również obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnątrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji.
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne
W 2008roku miałam stwierdzone w rezonansie zmiany demienilizacyjne i podwyższony czynnik IGG w płynie oponowo-mózgowym. Lekarz stwierdził,że to SM i miałam iść do kontroli za 3 miesiące. Minęło 10 lat..nic sie nie działo wielkiego, jednak ostatnio bardzo bolała mnie głowa i postanowiłam udać się do neurologa. Wstepnie lekarz powiedział,że skoro 10 lat nie było objawów to to nie SM. Okazało się jednak,że mam wygóroowane odruch y czterokończynowe, dodatni objaw Hofmana po prawej , (+/-) odruchj Babińskiego po prawej. Pojawiły się też mrowienia twarzy po prawej stronie. Zrobiłam RM jednak na sprzęcie 0,35 T otwartym, ponieważ zepsuł się zamknięty 1,5T tam gdzie byłam. Teraz nie wiem czy ma to odpowiednią wartość diagnostyczną?Czy lepiej powtórzyć rezonans?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Rozpoznanie SM stawia się na podstawie zmian w badaniu MRI, objawów klinicznych oraz badania pacjenta. Rozpoznanie to ma ściśle ustalone kryteria. Nigdy nie można postawić rozpoznania SM na podstawie samego rezonansu.
W MRI zmiany demielinizacyjne ( jest to określenie rodzaju zmian a nie choroby) by świadczyły o SM muszą też spełniać określone kryteria tj rozsiania w czasie i/lub przestrzeni.
W przypadkach niejasnych należy wykonać diagnostykę różnicującą, tj w kierunku chorób które w MRI dają podobny obraz jak SM między innymi może być to zespół Sjogrena, i innych chorób układowych, boreliozy itd...
Zdarza się też, zmiany o typie demielinizacji wykrywa się przypadkowo, co poniekąd związane jest z większa dostępnością badań MRI, nie świadczą one o chorobie i jako takie po prostu sobie są do końca życia ( nazywa to się RIS).
MRI 0,35 T ma ograniczoną wartość diagnostyczną, ważne jest też by badanie było z kontrastem ( w diagnostyce SM).
Przebieg SM jest indywidualny u każdego chorego, od postaci łagodnej do postaci agresywnej.
Od miesiąca mam silny ból pleców od łopatki w dół pleców po lewej stronie kręgosłupa, dostawałam zastrzyki chodziłam na masaże i na zabiegi fizykoterapeutyczne nic nie pomaga nie mogę się ruszać ani nic robić, najgorzej jest w nocy wtedy boli najbardziej, już zaczyna boleć mnie kręgosłup, co mam zrobić do jakiego lekarza się udać,, Co to może być
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Kręgosłup stanowi skomplikowaną w swej budowie oś strukturalno-czynnściową.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem bólu.
Jedna z częstszych przyczyn jest choroba dysku (krążka międzykręgowego). Wysunięcie dysku może być przyczyną bólu ostrego (tzw. “wypadniecie dysku”) lub przewlekłego (zmiany degeneracyjne dysku).
Drugą częstą przyczyną przewlekłego bólu kręgosłupa jest stenoza (zwężenie) kanału kręgowego.
Źródłem bólu kręgosłupa mogą być też choroby pozostałych struktur wchodzących w skład kręgosłupa; zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa (15-25%), stawów krzyżowo-biodrowych (20-30%), oraz tkanki okołokręgosłupowej; ścięgna, więzadła i mięśnie otaczające kręgosłup.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe,
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Odpowiedź nr 2.
Udar to bardzo ogólne pojęcie i ma różne objawy. W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i rokowanie niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe
Na podstawie kilku...
Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Na podstawie kilku ogólnych słów rozpoznanie postawić może jasnowidz albo wróżka.
Przyczyn może być wiele zarówno "choroby ciała" jak i " choroby duszy".
Lekarz rozpoznanie stawia na podstawie znajomości...
Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog lub ortopeda.
Popularne pytania
-
Jak mogą być powody częstego oddawania moczu?
Szanowna Pani, szanowny Panie, Jedną z najczęstszych przyczyn częstego oddawania…