Pytania pacjentów (394)

    Choroba

    I ETAP:
    miałem w poprzednim roku lokalną wysypkę na stopie lewej nogi. Były to pęcherzyki o wielkości do 1mm ulokowane pod skórą, występujące nielicznie na powierzchni około 2 na 2 cm w miejscu gdzie poduszka przy najwięszym palcu łączy się z miękką skórą od strony pięty. Z początku je ignorowałem, one jednak mimo długiego czasu nie znikały. Przekłócie ich powodowało natomiast wypływanie przezroczystego płynu i reakcję skóry w postaci zrogowacenia. W obrębie przebitego pęcherzyka skóra robiła się twarda i można ją było później oderwać w postaci twardego płatka. W pewnym momencie wszystkie pęcherzyki “zdecydowały się” zrogowacieć, co spowodowało powstanie twardej płytki o wielkości 1 na 2 cm, która również utrzymywała się długo. W pewnym momencie nawet pękła w pół tworząc ranę, która nie chciała się zagoić ponieważ wypływał z niej tylko ten płyn. Pewnego dnia zerwałem tę płytkę. Pod nią znajdowała się delikatna różowa skóra, która miała na sobie ślady kilkudziesięciu dziurek prowadzących do głębszych partii skóry, z których to wychodził płyn. Postanowiłem wtedy, że nie będę już tego dotykał. Skóra zagoiła się, a mimo występowania pęcherzyków nie dotykałem ich. Po paru miesiącach okazało się, że jest ich tam co najwyżej parę (!ale wciąż były!). Od tego czasu choroba nie posuwała się dalej.

    II ETAP:
    Pewnego dnia, parę miesięcy po sprawach związanych ze stopą, ku własnemu przerażeniu zauważyłem parę takich podskórnych bąbelków na wewnętrznej stronie kciuka lewej dłoni. W tej sytuacji również na początku podchodziłem do tego pasywnie. Gdy jednak zobaczyłem, że ich ilość nagle się zwiększa, postanowiłem je przebić (ze strachu że obejdą zaraz cały palec). Męczę się z tym kciukiem już długi czas (około 5 miesięcy). Skóra na jego końcówce przechodzi stały cykl jakim jest:
    - odrodzenie skóry - wygląda wtedy jakby była niemalże zdrowa, ale linie papilarne są w miarę słabo zarysowane.
    - pojawienie się pierwszych pęcherzyków. Występują niezależnie od siebie. Jeden w jednym miejscu, drugi np. 5mm dalej.
    - parę dni później robią się coraz większe (nie wychodzą ponad skórę, ale zaczynają uciskać). Pojawia się wokół nich chmara mikrobąbelków 0,1mm.
    - mikrobąbelki stają się większe i wokół nich zaczynają się tworzyć nowe.
    I teraz:
    - jeżeli je przebiję, to widzę, że są podskórnie połączone, bo płyn potrafi przepływać pod skórą kanalikami od jednego do tego pękniętego nawet i 1cm. Cały płyn wylewa się przez jedną dziurkę. Zewnętrzna skóra zaczyna obumierać i twardnieć na kamień a pod nią jest boląca rana, w której potrafi zrobić się stan zapalny (robi się gorąca), albo po zerwaniu tego martwego zewnętrznego płata, obrasta długo i boląco gojącym się strupem.
    - jeżeli ich nie przebiję, zawsze w pewnym momencie prędzej czy później niechcący to pęka i wszystko wylatuje, ale teraz obchodzę się z tym palcem bardzo delikatnie i aktualnie stan jest taki, że cała końcówka palca od spodu zaszła pęcherzykami, które nie zostawiły żadnej wolnej przestrzeni. Skóra na nich wygląda jakby była wysuszona, ale pod nią jest płyn. Ta skóra również pękła mi w jednym miejscu tworząc krwawiącą gorącą ranę.

    Byłem raz u dermatologa. Powiedział, że to grzybica i teraz tak:
    -co ciekawe leki pomogły na stopę. Zniknęły ostatnie bąbelki.
    - maść do palca mimo stosowania przez 4 miesiące, nie podziałała.

    Pojawia się pytanie co to jest i czy jest szansa że to nie grzybica skoro lek na stopę pomógł.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Anna Rosińska

    Szanowny Panie

    Przy tak długiej historii choroby nie można się chyba spodziewać satysfakcjonującej odpowiedzi w dwóch zdaniach na pytanie „co to może być”. Przede wszystkim warto wrócić do lekarza który zlecił leki na wizytę konttolną -jest to dla nas lekarzy bardzo ważne - widzimy wówczas efekt leczenia, a jeśli nie jest skuteczne zapisać coś innego lub povrać wycinek bądź wymaz ze zmian. Proponuję więc iderwać sięna chwilę od klawoatury i zamiast dr Google udać się doswojego dermatologa :-)

    Pozdrawiam!

    Dr ARW


    Zacznę od tego że od 15 miesięcy odczuwam szczypanie ,ból w okolicach intymnych .Lekarz nie znalazł żadnej infekcji za to stwierdził,że cierpię na vulvodynie i że nie ma na to lekarstwa . Ja jednak nie mogę tak żyć i chce szukać pomocy, żeby chociaż trochę złagodzić ten dyskomfort jaki towarzyszy mi każdego dnia. Potrzebuję namiarów na lekarzy którzy mogą mi pomóc lub co ja powinnam zrobić aby było lepiej.Bardzo proszę o pomoc.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Anna Rosińska

    Szanowna Pani

    Vulvodynia to rozpoznanie, które stawiamy po wykluczeniu wszystkich prawdopodobnych przyczyn opisywanych przez Panią dolegliwości.
    Zapraszam na wizytę!
    Pozdrawiam!

    Dr ARW


    Mam 11miesiecznego syna. Od 4 tyg zycia jest na nutramigenie przepisanym przez pediatre. Oprocz tego je zupki na misku, buleczki, parowki dla dzieci. nie podaje nic? z nabialu czyli serkow jogurtow itp. czy przed ukonczeniem roczku powinnam sie z nim wybrac do alergologa na badania czy moze sama mam sprobowac cos wprowadzic z nabialem dodam ze nie ma wysypki. ulewanie tez sie skonczylo chociaz przez pare tyg podawalam polrazol na refluks bo nie mogl w ogole spac. czy takiemu dziecku przeprowadza sie badania na skaze? pediatra powiedzial ze jak ukonczy rok nie wypisze mu mleka na znizke i teraz nie wiem co dalej...

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Anna Rosińska

    Szanowna Pani

    Trzeba udać się doalergologa, który oceni jak długo Syn powinien otrzymywać Nutraligen. Po 1-szym roku życia prawie 60% wcześniej uczulonych dzieci nabywa tolerancji na mleko i jego przetwory. Proces trn zachodzi szybciej jeśli organizm dziecka ma kontakt z niewielkimi ilościami przetworzonego białka mleka - w wypiekach, wędlibach, jogurtach czy serkach - dkatego warto stopniowo te produkty odpowiednie dla wieku dziecka wprowadzać.
    Pozdrawiam!

    Dr ARW


    Na moich dłoniach i stopach pojawiła się luszczaca skora. Na dłoniach i stopach robią się niby pęcherze niczym nie wypełnione i że względu że są nieestetyczne zrywam niepotrzebna skórę. Kupiłam najmocniejszą witaminę A w maści jaka była w aptece ale nic nie daje. Nie mogę iść do lekarza bo nie mam ubezpieczenia. Kobieta 19lat

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Anna Rosińska

    Szanowna Pani

    Brak ubezpieczenia uniemożliwia tylkowizytę u lekarza w ramach NFZ, ale jie przeszkadza w placówkach prywatnych. Przeglądając portal ZL na pewno znajdzie Pani wizytę w odpowiednim dla siebie wariancie cenowym. Maść z wit.A to nie jest jakiś „superspecyfik” tylko starej generacji preparat pielęgnacyjny więc nie należy sięspodziewać spektakularnych efektów. Przyczyn opisywanych przez Panią zmian może być kilka. Proszę udać się dermatologa.
    Pozdrawiam!

    Dr ARW


    Synek ma 1,5roku dostaje drobna wysypke co to moze byc

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Anna Rosińska

    Szanowna Pani

    „To” może być „wszystko”. Proszę udać się do dermatolofa, bo nikt nie odpowie na Pani pytanie przez internet.
    Pozdrawiam!

    Dr ARW


    Mój 8 letni syn ma często naderwane uszko. Czy może świadczyć to o alergia pokarmowej?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Anna Rosińska

    Witam Panią

    Jeśli jest to jedyny objaw u Synka to slergia pokarmowa jest bardzo mało prawdopodobna. Jest co najmniej kilka potencjalnych przyczyn nawrotowych zmian w opisywanej przez Panią okolicy.
    Warto udać się z Synkiem do dermatologa.
    Pozdrawiam!

    Dr ARW


    czy w Szczecinie znajduje się lekarz, który specjalizuje się w wyleczeniu egzemy ropnej?
    od paru miesięcy zmagam się z tą chorobą, byłam już u 5 dermatologów, stosowałam sterydy, maści robione, spray, maści sterydowe, maści na grzybicę i mogłabym wymieniać i wymieniać, nic niestety nie pomogło
    chciałabym znaleźć kompetentnego lekarza, który zbada mnie w każdym możliwym kierunku by wyeliminować tę chorobę z mojego organizmu...

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Anna Rosińska

    Szanowna Pani lub Szanowny panie

    raczej nie ma takiej choroby jak skóry jak " ropna egzema"; może być egzema z wtórnym nadkażeniem bakteryjnym. Jeśli jednak stosowane standardowo leki nie są skuteczne to trzeba po prostu pobrać wycinek skóry ze zmian do badania histopatologicznego. Coś, co " na oko" wygląda jak egzema może być jeszcze łuszczycą, grzybicą lub chorobą pęcherzową, dlatego konieczna jest dalsza diagnostyka.
    Pozdrawiam!

    dr ARW


    Zauważyłam niepokojąca czerwoną plamę w okolicy odbytu . Nie swędzi , nie piecze . Przypomina liszaj. Co powinnam zrobić? Kupić jakąś maść?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Anna Rosińska

    Szanowna Pani

    Jedyna sensowna odpowiedź na Pani pytanie brzmi: proszę udać się do lekarza. Nie wiem ile Pani ma lat, ale opisywana przez Panią zmiana to może być przysłowiowe „nic”, ale może to być „coś” czyli stan przedrakowy czy rak skóry.

    Pozdrawiam!

    Dr ARW


    Mam 25 lat. Z trądzikiem zmagałam się od około 13 roku życia. Po stosowaniu wielu maści zaczęto leczyć mój trądzik zaskórnikowy Izotekiem. Terapia twała 8 miesięcy. Początkowa dawka 10 mg na dobę, później 20 mg na dobę i pod koniec znowu 10 mg. Po terapii, w styczniu tego roku cera była bez zarzutu, ale szybko zaczęły przetłuszczać się włosy, a ostatnio pojawiają się narazie pojedyncze zaskórniki i krostki. Prosze mi doradzić czy powinnam iść do dematologa i ewentualnie ponowić kurację zanim trądzik się rozwinie? Czy jest to zupełnie normalne i możliwe, że już się nie pogorszy?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Anna Rosińska

    Szanowna Pani

    Aby leczenie izotretinoiną było skuteczne należy przyjąć ściśle określoną dawkę leku, wylicxoną na podstawie Pani masy ciała i dobraną do rodzaju trądziku. Dawki te ustalono na podstawie prawie 40-letnich obserwacji pacjentów i działania izotretinoiny. Myślę, że spożyta przez Panią dawka była niewystarczająca, dlatego jest nawrót zmian. Warto byłoby powtórzyć leczenie izotretinoiną u lekarza mającego doświadczenie w tym zakresie, zgodnie ze wszystkimi zasadami, jeśli zależy Pani na trwałej remisji choroby.
    Pozdrawiam!



    Dr ARW


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.