Pytania pacjentów (394)

    Chciałabym się zdecydować na zabieg makijażu permanentnego brwi, jednak obawiam się, czy jest to dla mnie odpowiednie, ponieważ mam problemy skórne, mam alergię, AZS, miałam już kiedyś egzemę, grzybicę, drożdżycę. Poza tym po operacji mam bliznowca. Czy ten makijaż jest dla mnie? czy powinnam sobie odpuścić? Bardzo proszę o odpowiedź.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Anna Rosińska

    Szanowna Pani

    wymieniając swoje schorzenia odpowiedziała Pani sobie na pytanie czy makijaż permanentny jest dla Pani - odpowiedź oczywiście brzmi NIE. W przebiegu AZS często występują alergia kontaktowa, na substancje chemiczne, a barwniki stosowane w makijażu permanentnym należą do jednych z częściej uczulających pacjentów z AZS (przy czym alergia ta nie jest tak częsta u osób zdrowych). Poza tym barwnik znajdujący się trwale pod skóra może stymulować układ immunologiczny powodując przewlekłe zaostrzenia choroby skóry. Z kolei tendencja do bliznowców może się wiązać z gorszym efektem kosmetycznym zabiegu - jest to jednak przerwanie igłą ciągłości skóry a to może sprzyjać bliznowaceniu.
    Reasumując, makijaż permanentny z medycznego punktu widzenia nie jest dobrą procedurą dla Pani, ale ostateczną decyzję musi Pani podjąć sama.
    Pozdrawiam!


    Jeżeli test skórny wyszedł negatywnie i nie stwierdzono alergii na mąkę (pszenną i żytnią), to czy jest sens robić test alergiczny (z krwi) na gluten? I podobnie z mlekiem: jeżeli test skórny nie wykazał alergii, to czy robienie testu na kazeinę ma sens?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Anna Rosińska

    Witam

    test na skórze NIE BADA nadwrażliwości na gluten tylko na inne białka pszenicy (które nie odpowiadają za objawy nietolerancji glutenu). Jeśli jest podejrzenie celiakii to trzeba wykonać badania w tym kierunku.
    Co do mleka to najlepiej wykonać test na skórze i test z krwi - wtedy mamy pełny obraz sytuacji - jest możliwe, że test na skórze będzie ujemny ale już z krwi - dodatni.
    Pozdrawiam!


    Witam, wyszło mi w testach, że mam alergię na pleśnie. Czy to oznacza, że nie mogę jeść serków pleśniowych itp. Czy to dotyczy tylko pleśni alternaria i cladosporium? Pozdrawiam.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Anna Rosińska

    Witam

    W testach skórnych lub z krwi wykorzystujemy alergeny pleśni powodujących objawy oddechowe. Pleśń na serach z kolei pochodzi od innych gatunków grzybów. Tak więc sery pleśniowe można jeść, a objawów alergii spodziewać się można najbardziej jesienią i zimą oraz po przebywaniu w pomieszczeniach zawilgoconych.
    Pozdrawiam i życzę smacznego! ;-)

    Dr ARW


    Od kilku dni mam napady kaszlu. Gdy tylko zacznę kaszleć zaczynają łzawić mi oczy oraz pojawia się katar. Objawy nasilają się w nocy oraz gdy wychodzę na dwór. Co mogą oznaczać takie objawy?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Anna Rosińska

    Myślę, że trzeba pomyśleć o spirometrii i testach z krwi- tzw. Panel atopowy, żeby sprawdzić czy nie są to początki astmy.
    Pozdrawiam!


    Jestem osobą przed trzydziestką (kobieta). Lekarz dermatolog zalecił mi leczenie trądziku Aksotret 20 (retinoidy). Dlaczego od 10 lat jak męczę się z trądzikiem żaden lekarz nie zaproponował mi takiej kuracji tym lekiem? Zostałam zapewniona że nie wpływa on negatywnie na organizm. Dlaczego więc konieczne są kontrolne badania np wątroby? Czytałam wypowiedzi osób, które przeszły taką kurację i pisały że po kilku latach od jej zakończeniach w dalszym ciągu mają obawy co ten lek wyrządził negatywnego w ich organizmie. Skutki uboczne w trakcie kuracji, które wytyczałam z ulotki tego leku niepokoją mnie i chciałabym wiedzieć czy ten lek dlatego przez tyle lat nie był mi proponowany ze względu na tak dużą ingerencję w organizm człowieka. Czy rzeczywiście jest on taki bezpieczny? Proszę o radę, gdyż nie chciałabym mieć potem innych problemów zdrowotnych wywołanych przez ten lek.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Anna Rosińska

    Szanowna Pani

    Zgodnie ze stanem aktualnej wiedzy nie ma skuteczniejszego leku ni izotretinoinina jesli chodzi o leczenie trądziku.
    Dlaczego wczęsniej go nie proponowano ; nie potrafie na to odpowiedzieć. Być może uważano,że trądzik w końcu u Pani minie (z badań naukowych wiadomo jednak, że tak się u większości osób nie dzieje ; tradzik nie mija po ciąży i trwać może nawet powyżej 40 r.z.). To bardzo dobrze, że trafiła Pani do dermatologa, który chce Panią leczyć tym lekiem.
    Zgodnie z standardami, jeśli 2krotne leczenie antybiotykami doustnie i silnymi lekami miejscowymi nie było skuteczne, to należy pomyśleć o
    Jest to tez również bardzo bezpieczny lek, jeśli stosowany jest łącznie z antykoncepcja hormonalna, przed i w trakcie leczenia wykonywane są badania krwi, a leczenie prowadzone jest przez lekarza mającego doświadczenie w leczeniu tym lekiem. patrząc od strony chemicznej i przez pryzmat wpływu na organizm, lek ten jest bezpieczniejszy niż doustne antybiotyki tetracykliny (które również zaleca się brać między 3-6 miesięcy w leczeniu trądziku). W przeciwieństwie jednak do izotretinoiny, antybiotyki zwykle nie dają trwałego efektu wyleczenia z trądziku, podczas gdy izotretinoina spożyta w odpowiedniej dawce u większości pacjentów daje taki własnie efekt. Ponadto większość działań ubocznych jest łagodna (suchość skóry, pękanie ust, przejsciowy wzrost stężenia cholesterolu), natomiast w ulotce leku (tak jak w każdej, wystarczy przeczytać ulotkę paracetamolu czy ibuprofenu dostępnych bez recepty) opisane musi być wszystko co zaobserwowane kiedykolwiek u pacjentów leczonych tym lekiem.
    Reasumując - nie ma się czego bać, trzeba monitorować wyniki badań krwi i nastawić się pozytywnie. Izotretinoina w leczeniu trądziku znana jest juz od ponad 30 lat , a dzięki temu wiadomo czego się spodziewać, jak leczenie prowadzić i kontrolować i jak zapobiegać działaniom ubocznym w trakcie terapii.
    Pozdrawiam i życzę powodzenia!


    Brałem antybiotyk od boleriozy Unodox Solutab, 2x1 oraz Nystatynę 1x .Czy pojawienie sie na intymności na żołedzi plamek , ktore po kilku dniach zanikły (smarowałem bez wiedzy lekarza Clotrimazolum) .Czy jest to niepokojące? Prosze o odpowiedz.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Anna Rosińska

    Witam Pana

    Zmiany na żołędzi powodowane przez drożdżaki są najczęstszym powikłanirm leczenia antybiotyki. Clottimazol to dobry i bezpieczny wybór. W razie braku poprawy moźna pomyśleć o leku typu Pimafucort krem lub doustnym flukonazolu.
    Pozdrawiam!

    Dr ARW


    Mojemu niemowlakowi wyszło uczulenie na mąkę pszenna czy zamiast kaszki Manny z pszenicy mogę mu podawać kaszkę orkiszowa czy jak jest uczulony na pszenicę to orkiszu też nie może

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Anna Rosińska

    Szanowna Pani

    Orkisz to mniej „zmutowane” i nieco zdrowsze ziarno pszenicy więc przy alergii na pszenicę lepiej unikać obu postaci.
    Pozdrawiam!

    Dr ARW


    Mam kurzajki, czym moge je usunac? Jestem w 30 tyg ciazy.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Anna Rosińska

    Szanowna Pani

    jedyna bezpieczna i dopuszczona w ciąży metoda zabiegową usuwania brodawek wirusowych jest krioterapia ciekłym azotem wykonana przez specjalistę dermatologa.

    Pozdrawiam!


    Lecze się izotekiem już 4 miesiąc (50 mg przy wadze 55 kg ) do końca leczenia pozostało 56 dni i dalej ropne zmiany mam na twarzy . Boję się ,że skończę leczenie a dalej to wszystko zostanie .

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Anna Rosińska

    Witam serdecznie

    Proszę się nie martwic, że wciąż są zmiany - w końcu wciąż jeszcze trwa leczenie. Efekt leczenia ocenia sie miesiąc po zakończeniu stosowania leków doustnych, bo dopiero wtedy lek przestaje działać.
    Pozdrawiam i życzę powodzenia!

    Dr ARW


    Czy teraz aby dostać się do dermatologa muszę mieć skierowanie?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Anna Rosińska


    Witam

    Skierowania do Poradni Dermatologicznej obowiązują od ponad dwóch lat. Dlaczego- o to należsłoby spytać w NFZ ;-) Jako oficjalnyme powody podawano zmniejszenie kolejek i łatwiejszy dostęp do specjslisty, ale efekt jest zdecydowanie odwrotny. Kolejna „reforma” specjalistycznej opieki poradnianej przed nami - na pewno będzie jeszcze „latwiej”. ;-)

    Pozdrawiam!

    Dr ARW


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.