Pytania pacjentów (78)
Czy lek antydepresyjny Symestical 10mg obniża działanie antykoncepcji Dionelle 2mg+0,03 mg ?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Nie zachodzi interakcja między tymi lekami, co oznacza że lek antydepresyjny Symescital nie obniża działania antykoncepcyjnego preparatu Dionelle. Przy stosowaniu Dionelli należy pamiętać, że równoczesne stosowanie antybiotyków z grupy penicylin lub tetracyklin zmniejsza skuteczność antykoncepcyjną preparatu
Bezsenność, brak koncentracji i brak chęci do pracy i studiów (które lubiłam), poczucie winy bo nie wywiązuje się z obowiązków, przygnębienie, poczucie że cały świat działa jakby wokół mnie, jakbym w nim nie uczestniczyła, gdzie się udać? Dodam iż w przeszłości się samookaleczałam i niestety te myśli powracają, jednak nie jestem w stanie określić źródła swojego smutku, bo tak naprawdę wszystko jest ok, przez co czuje się jeszcze bardziej przybita.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Proponuję udać się do lekarza psychiatry celem uzyskania specjalistycznej pomocy.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Samodzielne odstawianie leków nie jest dobrym pomysłem. Proponuję udać się do lekarza psychiatry na wizytę. Konieczne jest dokładne zebranie wywiadu. Nie pisze Pani z jakiego powodu lekarz włączył Pani... Więcej
Uczęszczam do szkoły średniej i mam fobię społeczną. Na co dzień nie przeszkadza mi ona szczególnie w funkcjonowaniu, ale z jedną rzeczą sobie nie radzę. Nie potrafię brać udziału w zajęciach wf. Na samą myśl o przebraniu i uprawianiu sportu wśród ludzi na zamkniętej przestrzeni, zaczynam się niesamowicie stresować i trząść. Przez zaistniałą sytuację jestem zagrożona z tych zajęć. Czy lekarz psychiatra jest w stanie zwolnić mnie całorocznie z tych zajęć?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Lekarz psychiatra może wystawić zaświadczenie lekarskie wskazujące na p-wskazania do uczęszczania w zajęciach w-f. Należy podkreślić, że w miarę systematycznego i indywidualnie dobranego do pacjenta leczenia stan psychiczny powinien ulegać stopniowej poprawie. Bardziej rozsądnym rozwiązaniem byłoby czasowe zwolnienie z zajęć w-f i regularna kontrola stanu zdrowia psychicznego u lek. psychiatry celem oceny czy nadal wskazane jest zwolnienie z tego typu zajęć. W tego typu zaburzeniach poza leczeniem farmakologicznym należy rozważyć również leczenie psychoterapeutyczne.
Co to jest mitomania i jak się to leczy.Bardzo pilne.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Mitomania to patologiczna skłonność do mówienia nieprawdy, wymyślania i opowiadania różnych historii, które nigdy nie miały miejsca. Jeśli chodzi o leczenie zalecana jest systematyczna psychoterapia.
Czy lekarz psychiatra może wypisywać zwolnienia całoroczne z zajęć wychowania fizycznego?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jeśli po osobistym badaniu uzna, że stwierdzone zaburzenia stanu psychicznego są istotnym przeciwwskazaniem do uczestniczenia w zajęciach wychowania fizycznego to może wystawić stosowne zaświadczenie lekarskie.
Chyba potrzebuję pomocy specjalisty. Mam 25 lat,od małego mam nerwice natręctw,sprawdzanie wszystkiego: kurki z gazem,podkladanie ręki pod kran by upewnić się ze woda nie cieknie, sprawdzanie drzwi i szarpanie za klamkę czy wszystko z kontaktu wyłączone. Mam też hipohondrie boję się chorób,ciągle oglądam swoje ciało i co chwilę robiła badania. Nie mam stwierdzonej nerwicy ale dużo czytałam na ten temat. Od 9 miesięcy doszły natretne mysli najpierw straszny lęk ze jestem chora i musiałam mówić ciągle'jesteś zdrowa' potem chwilę odmienialam 'zdrowa zdrowy zdrowi ' potem w myślach życzyłam wszystkim zdrowia a następnie doszły myśli zlozeczace zyczenie komuś śmierci lub choroby,nagle taka myśl się pojawia i zwala mnie z nóg. Te myśli atakują nawet brata brata którego kocham i życie bym za niego oddała. One są moją prawdziwą udręką i gdy nikt nie widzi to poprostu płacze bo już nie daje rady. Teraz jak czuje ze ta myśl przyjdzie to poprostu wolę sobie życzyć niż komuś innemu. Nie chce żeby nikomu nic się stało. Jestem załamana. Czy to wszystko jest nerwica??
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Opisane przez Panią objawy wskazują na zaburzenie obsesyjno - kompulsyjne z przewagą natrętnych myśli. Proszę zgłosić się do lekarza psychiatry celem uzyskania specjalistycznej pomocy.
CZy mogę wyleczyć się z leku bo panicznie się boje dużych psów i w jaki sposób bym mogła się z tego leku wyleczyć
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Wskazana wizyta u psychoterapeuty celem uzyskania pomocy.
Mój mąż stracił całą radość życia. Wciąż żyje przeszłością, pamięta tylko swoje porażki, nie widzi w swoim życiu nic dobrego, wszystko widzi w czarnych kolorach, jest przy tym bardzo nerwowy, często narasta w nim agresja, nie może spać, płacze..
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Objawy wskazują, że może to być epizod depresyjny. Proszę udać się z mężem do lekarza psychiatry.
Odstawiłam paroksetynę 6 dni temu i ciągle odczuwam kopanie prądem w mózgu. Takie krotkie wyładowania elektryczne i przez to rzucam głową albo ciałem żeby tego nie czuc. Jak to zniwelować, załagodzić? Nie chce wracać do paroksetyny. Czy są jakieś inne sposoby na zmniejszenie tego uczucia kopania prądem?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Nie podała Pani w jaki sposób odstawiła paroksetynę. Jeśli od razu po dłuższym okresie stosowania, to wystąpiły objawy związane z nagłym odstawieniem leku. Żeby temu zapobiec paroksetynę powinno się odstawiać stopniowo, średnio zmniejszając dawkę o 10 mg/tydzień. Koniecznie należy wcześniej porozmawiać z lekarzem prowadzącym i ustalić czy jest to odpowiedni moment na odstawienie leku.