Pytania pacjentów (78)
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Wizyta u psychiatry na pewno nie zaszkodzi. Mogą to być zaburzenia występujące pod postacią somatyczną albo inne zaburzenia nerwicowe, np. neurastenia
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Wskazana jest wizyta w Poradni Leczenia Uzależnień. Do rozważenia terapia nawrotów. Najlepiej, żeby pacjent zgłosił się osobiście celem przeprowadzenia wywiadu, aby dokładnie określić ewentualny plan terapeutyczny... Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Opisane przez Panią objawy wskazują na zaburzenia kompulsyjne, którym mogą towarzyszyć objawy obsesyjne, bądź depresyjne. Jak najbardziej wskazana jest wizyta u lekarza psychiatry. Testy robione w internecie... Więcej
Czy informacja dzialania uboczne leku stwierdza się u 1 na 1000 pacjentów jest jednoznaczna ze stwierdzeniem w 1 na 1000 przypadków?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jeśli uznamy, że 1 pacjent = 1 przypadek to tak :-)
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Zawsze jest szansa aby dokonać zmian w swoim życiu. Jeśli płacze Pan po nocach, odczuwa smutek i przygnębienie warto zgłosić się do specjalisty celem uzyskania pomocy.
witam mam ból klatce piersiowej nic nie pomaga biorę leli
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jeśli wykluczone zostało podłoże organiczne u podłoża mogą leżeć zaburzenia lękowe. Warto zgłosić się do lekarza psychiatry.
Dzień dobry, sama przerwałam przyjmowanie leku przepisanego przez psychiatrę. Brałam dwie tabletki, a teraz jak przestałam wszystko co złe wróciło...lęki, strach, płacz bez powodu, a najgorsze jest to,że waga urosła mi o 5 kg w ciągu tych dwóch tygodni. Czy wzrost wagi może też być związany z odstawieniem leku, czy jeżeli wróciły te wszystkie dolegliwości tzn, że nie byłam jeszcze gotowa na odstawienie czy po prostu samo może minie.....
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Nie podała Pani jakiego typu lek Pani przyjmowała. Jeśli był to np. lek o działaniu p-depresyjnym zalecane jest stopniowe odstawianie pod ścisłą kontrolą lekarza. Przy długim przyjmowaniu leków po nagłym przerwaniu mogą wystąpić objawy odstawienne. Czas pojawienia się, utrzymywania objawów pozwala ocenić czy są to objawy odstawienne czy nawrót dolegliwości. Wskazana jest wizyta u specjalisty.
Mam pytanie odnośnie leku Nasen, czy po jednej tabletce powinny wystąpić wyraźne halucynacje? Mianowicie widziałam ciemne postacie w pokoju, inne omamy były raczej normalne w sensie tylko zniekształcone przedmioty. Czy to normalne, że w dzień też czasami mam halucynacje i czy jest to powiązanie?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Lek powinien działać przede wszystkim nasennie, nie powinny występować po nim halucynacje. Występowanie omamów opisywane jest jako działanie niepożądane tego leku. Rozumiem, że wcześniej nie występowały halucynacje. Proszę udać się do lekarza psychiatry. Na podstawie podanych informacji lek należy odstawić i dobrać inny lek o działaniu nasennym.
Bliska mi osoba od pewnego czasu dziwnie się zachowuje. Cały czas leży w łóżku powtarzając że źle się czuje. Wymienia bardzo różne dolegliwości, od bólu brzucha, po duszności, kołatanie serca, puchnięcie gardła itp. Niekiedy jest tak przejęta swoim stanem że dzwoni po pogotowie i nalega, żeby zabrać ją do szpitala, a jeśli lekarz pogotowia stwierdza że nic mu nie dolega, symuluje np. omdlenia. Zdarza się też że np. w środku nocy zamawia taksówkę i jedzie na pogotowie gdzie opowiada różne zmyślone rzeczy (że ma np. wysypkę albo że całe dnie wymiotuje). Jest to o tyle niebezpieczne że wychodzi z domu, nie zamyka drzwi, nie zabiera pieniędzy ani telefonu, w momencie kiedy opuszcza dom nikt nie jest w stanie określić gdzie i po co pojechała ani jak zachowuje się wobec innych ludzi. Próba przekonania tej osoby że wszystko z nią w porządku skutkuje płaczem i uporczywym powtarzaniem że źle się czuje, że jej słabo, że coś ją boli. Jedyne wyjście do jakiego można nakłonić to wyjście do kościoła, zasugerowanie np. krótkiego spaceru - płacz i proszenie o to, żeby mogła znowu się położyć. Jednocześnie osoba nie ma problemów fizjologicznych (apetyt w normie, chodzi regularnie do toalety). Nie chce natomiast się myć, robi to tylko po wielokrotnych upomnieniach i nakłanianiu. Gdzie się zgłosić, co robić? Proszę o odpowiedź.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Wskazana jest wizyta u lekarza psychiatry. Osobista rozmowa, doprecyzowania wywiadu pozwoli stwierdzić czy u podłoża leżą zaburzenia psychiczne i jakiego typu. Opisane objawy mogę występować w różnego typu zaburzeniach psychicznych.
Co mogę brać na przeziębienie, biorąc Citabax 10 i sporadycznie Lorafen 1mg? Do wizyty u lekarza jeszcze 2tygodnie, a straszne prZeziębienie mnie dopadło.
Pomocy...
Pozdrawiam.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Przy przyjmowaniu Cirabax 10 i sporadycznie Lorafen można bezpiecznie brać leki na przeziębienie takie jak Cerutin czy inna nazwa Rutinoscorbin. Paracetamol jest również bezpieczny, nie ma interakcji. Stosowanie preparatów na przeziębienie zawierających w składzie Ibuprofen lub kwas acetylosalicynowy nie jest p-wskazane, natomiast trzeba zachować ostrożność szczególnie przy wysokich dawkach ponieważ Citabax stosowany łącznie z tymi substancjami zwiększa ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego, szczególnie przy innych obciążających dodatkowo schorzeniach, np. choroba wrzodowa żołądka, stany zapalne błony śluzowej, schorzenia hematologiczne.