Pytania pacjentów (78)
Od 7 miesięcy mam zdiagnozowany zespół paranoidalny. Biorę leki olazax wieczorem i arypiprazol glenmark rano 15mg. Jednak od jakiegos czasu odczuwam lęki i jestem niespokojna. Czuję, ze powinnam brac jeszcze jakis lek na te lęki i poprawiające nastroj, bo czuję się przygnębiona i brak mi jakiejkolwiek radości. Czy mogę takie leki brac jednoczesnie? Dawniej bralam sam sympramol, ale to jeszcze przed diagnozą i chyba mi pomagał. Czy powinnam wrocic do niego?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Przy przyjmowaniu Olazax i Aripiprazol Glenmark możliwe jest przyjmowanie dodatkowych leków, jeśli odczuwa Pani lęk i czuje się przygnębiona. Najlepiej udać się do lekarza psychiatry celem doprecyzowania informacji związanych z dotychczas stosowaną farmakoterapią a występującymi dolegliwościami. W jakiej dawce przyjmuje Pani Olazax ? Być może wystarczy zwiększyć dawki aktualnie przyjmowanych leków a stan psychiczny ulegnie poprawie i nie będzie konieczności włączania dodatkowych leków. Jeśli lekarz stwierdzi, że są wskazania do włączeniu dodatkowego leku, np. o działaniu p-depresyjnym to jak najbardziej można. Nie zawsze lek, który pomagał kiedyś okaże się skuteczny aktualnie. Istotne są również interakcje pomiędzy lekami i oczywiście aktualna diagnoza lekarska. Wszelkie zmiany i modyfikacje leczenia należy przeprowadzać ściśle według wskazań lekarskich.
Ostatnio w mojej pracy dołączone zostały spotkania grupowe, gdzie jest "obowiązek" przekazywania informacji. Mimo, że nie mam problemów w nawiązywaniu kontaktów personalnych z ludźmi, to zauważyłem, że w tego typu sytuacjach przemówienia publicznego, jak i w kontaktach np. lekarz, rozmowa o pracę itp. doświadczam zbyt wysokiego irracjonalnego lęku, pocenia i trzęsienia się rąk, zmiany barwy głosu, napięcia karku itp. Są to sporadycznie występujące sytuacje, jednak moja "psychofizyczna" reakcja bardzo mnie niepokoi. Zasadniczo nie wiem, czy i co ewentualnie z tym zrobić. Czy jest to naturalne i wymaga przyzwyczajania do pewnych sytuacji, czy jednak coś jest nie tak, skoro reakcja jest aż na wyrost.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Objawy o których Pani pisze mogą świadczyć o zaburzeniach lękowych, a konkretnie fobii społecznej. Tego typu zaburzenia związane są np. ze strachem przed krytyką, oceną przez innych ludzi. Pojawiają się takie objawy jak drżenia rąk, nudności, parcie na mocz, czerwienienie się. Lęk ogranicza się wówczas do sytuacji społecznych, ewentualnie pojawia się głównie w tego typu sytuacjach. Konieczna jest wizyta u lekarza psychiatry celem potwierdzenia rozpoznania i ustalenia ewentualnego leczenia.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Może Pani cierpieć na zaburzenia typu depresyjnego. Wizyta u specjalisty jest jak najbardziej wskazana.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Wizyta u psychiatry jest jak najbardziej wskazana. Lekarz zbierze dokładny wywiad celem ustalenia rozpoznania. Ponadto zdecyduje czy są wskazania do farmakoterapii czy psychoterapii.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Nie wykazano interakcji ( " nie gryzie się ") przyjmowanie Trittico z Afobamem, brak przeciwskazań do jednoczesnego przyjmowania obu leków. Prawdopodobnie wystąpiły działania niepożądane po leku Afobam.... Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Należy zachować ostrożność - zachodzi interakcja pomiędzy tymi lekami, szczególnie w wysokich dawkach. Równoczesne stosowanie Euthyroxu, który jest syntetycznym analogiem naturalnej tyroksyny - hormonu... Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Wizyta u psychiatry na pewno nie zaszkodzi :-).
Po osobistym badaniu zdecyduje czy są wskazania do włączenia leków, np. z grupy SSRI lub innych.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Z podanych leków Xetanor często powoduje zaparcia, szczególnie na początku leczenia. Pramolan niezbyt często, Cloranxen niekiedy się zdarza.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Na początku leczenia Asentrą mogą być takie objawy niepożądane. Jeśli nie ustępują lub z czasem brania leku nie są mniej nasilone proponuję wizytę u lekarza psychiatry, który po osobistym badaniu zdecyduje... Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Istotne jest również w jakiej dawce obecnie przyjmuje Pani Asertin, czy w ostatnim czasie dawka była zwiększana. Wszelkie ewentualne zmiany powinny być dokonywane pod nadzorem lekarza.