Pytania pacjentów (218)

    Jestem 6 dzień po operacji acl oraz szwie lakotki przysrodkowej.
    Wszystkie ćwiczenia w łozku wykonuje bez boleśnie.Problem jest podczas chodzenia gdy stopa jest na ziemi robi się sina zaczyba strasznie boleć kolano.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Bartłomiej Dobosz

    Trudno jednoznacznie określić przyczynę Pana dolegliwości bez oceny klinicznej stopy i kolana. Jeżeli problem jest związany z obrzękiem pooperacyjnym, powinien z czasem ustąpić. Natomiast gdyby się utrzymywał pomimo unoszenia stopy i leków przeciw obrzękowych należy zgłosić się do ortopedy.


    Sugeruję wizytę


    W sierpniu 2016r. zacząłem borykać się z bólem prawego nadgarstka. Po roku nasilonego bólu zdecydowałem się zgłosić z tym problemem do ortopedy. Mimo przepisanych rehabilitacji i lekarstw, ból nie ustępował. Miesiąc później udałem się ponownie do ortopedy, który skierował mnie na Tomografię Komputerową, w której wykryto:
    "Podejrzenie martwicy kości półksiężycowatej. Punktowe zwiększenie gęstości kości księżycowatej z widoczną fragmentacją i zapadnięciem się elementów kostnych tejże kości oraz przemieszczeniem kości główkowatej w kierunku szeregu bliższego nadgarstka co w badaniu TK przemawia za zmianami w przebiegu choroby Kienbocka / stadium III wg. Lichtmana. Zaburzenie utkania kostnego w obrębie kości łódeczkowatej prawego nadgarstka, poza tym pozostałe kości nadgarska prawego w badaniu KT przedstawiają sie prawidłowo."
    Po konsultacji z następnym lekarzem, chirurgiem ortopedą, stwierdził on, że jedynym wyjściem jest operacja.
    Podczas operacji chirurg zastosował artodezę selektywną nadgarstka (STT), przeszczepy autogenne (podniesienie stawu promieniowo-łokciowego, skrócenie kości główkowatej). Operacja przeszła niepowikłana. Po dwóch miesiącach noszenia gipsu usunięto mi z chorej ręki zespolenia.
    Jednak lekarz nie udzielił mi dalszych wskazówek odnośnie leczenia. Powiedział jedynie, że mogę zginać palce, a nadgarstek ma pozostać w bezruchu. Niewiadomo mi przez jak długo ma się to utrzymać, ponieważ lekarz nie poinformował mnie o tym. Stąd moje pytania : jak dalej będzie wyglądało leczenie? Czy potrzebna jest rehabilitacja? Jeśli tak, to jak długo?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Bartłomiej Dobosz

    W tej sprawie mimo wszystko raczej radzę Panu spróbować skonsultować się z operatorem ponieważ to on powinien wiedzieć jaki protokół postępowania pooperacyjnego będzie dla Pana najlepszy.


    Sugeruję wizytę


    Stwierdzono u mnie ostrogi piętowe jak to się leczy straszny ból i bardzo uciążliwe .Jola

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Bartłomiej Dobosz

    Wybór metody leczenia zalezy od miejsca lokalizacji zmiany tzn czy jest to entezopatia śięgna Achillesa - ostroga dolna czy też entezopatią rozścięgna piętowego - czyli ostroga dolna. Metoda leczenia zależy też od nasilenia dolegliwości i zaawansowania zmian.


    Sugeruję wizytę


    Mam 39 lat, jestem matką 2 wspaniałych córeczek (5-8 lat). Mój problem to bolące i trzeszczące kolana. Ból sprawia mi wchodzenie po schodach o przysiadach już nie mówię, podczas zginania kolan w pozycji siedzącej trzeszczą jakby w ogóle nie miały " smarowania". Około 3miesiecy temu zrobiłam badanie poziomu Wit. D, wynik był poniżej normy. Wszystko trwa już ponad 10 lat byłam u kilku lekarzy szukając pomocy i odpowiedzi co mi jest??? Wizyta kończyła się prześwietleniem kolan i odpowiedź: Nic niepokojącego u pani nie widzę. A one wciąż mnie bolą, wręcz jest coraz gorzej do kolan doszły ból stawów łokciowych i kości stóp. Podczas dłuższego chodzenia tak mnie bolą stopy jakbym chodziła na samych kościach. Nie wiem co mam zrobic, kto mi może pomóc nie odsyłając mnie po prześwietleniu do domu bez żadnej pomocy. Proszę pomóżcie mi.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Bartłomiej Dobosz

    Pani dolegliwości ze strony układu ruchu na pewno nie są zjawiskiem fizjologicznym więc należy znaleźć ich przyczynę i leczyć. W celu postawienia rozpoznania konieczne jest ocena kliniczna i właściwe badania obrazowe. Najlepiej zgłosić się w tej sprawie do dobrego ortopedy.


    Sugeruję wizytę


    20 lutego miałam przeprowadzone zespolenie kostki po złamaniu trojkostkowym podudzia. Założono mi 5 śrub AO. Zlecono usunięcie sruby stabilizujacej więzozrost piszczelowo-strzalkowy na 13 maja.
    9 czerwca mam swoje wesele. Ile trwa rekonwalescencja po zabiegu usunięcia śruby? Czy zdążę w 4 tygodnie alby być w miarę sprawna na weselu?
    Bardzo dziękuję za odpowiedź

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Bartłomiej Dobosz

    Jeżeli gojenie po Pana zabiegu będzie przebiegało prawidłowo to do 10-14 dni rana powinna być zagojona. Jeżeli zabieg jest ze wskazań planowych raczej nie należy spodziewać się powikłań.


    W ostatnim czasie stwierdzono u mnie zniesienie lordozy. Badanie rezonansu stwierdzono wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego pod postacią: obniżonego sygnału z tarcz międzykręgowych C3-C7 w sekwencji T2 zależnej świadczącego o zaburzeniach ich uwodnienia; obniżenia wysokości tarcz międzykręgowych C5-C7; zmian zwyrodnieniowych w stawach międzykręgowych; nierównego zarysu płytek granicznych trzonów kręgów C5-C7; niewielkich wypuklin tylnych tarcz m/kręgowych nie powodujących stenozy kanału kręgowego; wypukliny tarczy międzykręgowej C5-C6 bocznej modelującej worek oponowy i zmniejszającej rezerwę objętościową kanału bez cech ucisku korzeni nerwowych; wypukliny tarczy międzykręgowej C6-C7 tylnej bocznej modelującej worek oponowy i zmniejszającej rezerwę objetościową kanału bez cech ucisku korzeni nerwowoych. Sygnał z szyjnego odcinka rdzenia kręgowego bez cech demielinizacji.
    Proszę o informację czy z taką przypadłością można uprawiać sport, tj. bieganie 3-4 w tygodniu po około 10 km i od czasu do czasu dłuzsze biegi, czy z punktu widzenia ortopedów nie jest to wskazane, ponieważ może pogorszyć całą sytuację.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Bartłomiej Dobosz

    Z opisu, który Pai/Pan przytacza wynika że problem kręgosłupa nie jest błahy. Istnieje ryzyko nasilania się zmian, któremu można przeciwdziałać. Aby jednoznacznie ocenić jego stan funkcjonalny i "możliwości" uprawiania sportu, konieczne jest badanie kliniczne i ocena obrazów razonansu magnetycznego. Najlepiej zgłosić się w tej sprawie do ortopedy.


    Sugeruję wizytę


    Co to jest uraz? Jak jest definicja,czy ścisłe łączy się ze złamaniem i otwarta raną,czy może być uszkodzenie wewnętrzne,np naciągnięcia ścięgna lub wybicie stawu palucha? I czy musi być zaraz wezwane pogotowie,by ortopeda uznał to za uraz ?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Bartłomiej Dobosz

    Szanowni Państwo, terminy o które Pani/Pan pyta faktycznie są wielokrotnie mylone więc postaram się rzucić trochę światła na te pojęcia.
    Uraz to uszkodzenie tkanek powstałe w wyniku zadziałania czynnika zewnętrznego na organizm. Jeżeli dochodzi do przerwania ciągłości tak zwanych powłok czyli skóry mamy do czynienia z rana pourazową.
    Jeżeli chodzi o złamanie - jest to przerwanie ciągłości kości. Niekoniecznie musi być wynikiem urazu ponieważ występują, lecz rzadko złamania powolne, zmęczeniowe.
    Naciągniecie jest z kolei terminem określającym uraz tkanek miękkich o małym nasileniu. Natomiast "wybicie" nie jest terminem medycznym ale często w ten sposób, kolokwialnie jest określany uraz stawów kończyny górnej.
    Zupełnie inny problem to sprawa pogotowia ratunkowego, tak na prawdę powinno być wzywane tylko do przypadków wymagających ratunku.
    Mam nadzieję że przedstawiłem Państwu powyższe mianownictwo przystępnie.
    Pozdrawiam.


    Trauma kolana na nartach

    3 miesiace temu jezdzac na nartach doznalam uszkodzenia kolana. Bol byl nie do zniesienia, nie mialam wogole mozliwosci wyprostowania kolana i opuchlizna pojawila sie w krotkim czasie od wypadku. Trafiajac na pogotowie dostalam informacje ze nie mam sie czym przejmowac i ze moze to byc uszkodzenie lakotki i zostalam wyslana do domu by odczekac 2 tygodnie aby problem sam zniknal. Po 2 tygodniach objawy nie przechodzily wiec trafilam do fysioterapeuty oraz ortopedy. Ortopeda zalecil rezonans z podejrzeniem urazu lakotki. Po 2 miesiacach od wypadku poszlam na rezonans ktory wykazal uszkodzenie MCL oraz torbiel Bakera. Teraz mija 3 miesiac i problem z kolanem dalej jest. Bol, nie mam mozliwosci skretu kolanem (bol), kolano czuje jakby bylo niestabilne a opuchlizna w okolichach wiezadla pobocznego nadal jest. Lekarz stwierdzil ze to nie lakotka wiec nie trzeba nic z tym robic i sama fizjoterapia pomoze.
    Dlaczego nadal po 3 miesiacach od wypadku mam problemy z MCL ? Jak mozna w tym momencie zaradzic problemowi ? Dodam ze przez te cale 3 miesiace zuszkodzeniem nie nosilam zadnej ortozy czy innego usztywniacza.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Bartłomiej Dobosz

    Uszkodzenie więzadła pobocznego przyśrodkowego w pewnych przypadkach może nie dawać dolegliwości - istotnej niestabilności. Zależy to od anatomii kolana, dlatego większość uszkodzeń MCL dobrze jest prowadzić w unieruchomieniu. W Pani przypadku należy jednoznacznie ocenić czy opisywana niestabilność dotyczy tylko MCL, czy jest to niestabilność wielowięzadłowa.
    Niewykluczone że w celu odtworzenia stabilności kolana konieczny będzie zabieg. Pozdrawiam.


    Sugeruję wizytę


    Otóż od paru lat mam problem z stawem skokowym prawy juz miałem skręcony oraz naderwany około 7 razy zdarza się to coraz częściej ...
    Przy graniu w piłkę nożną zawsze dyskomfort nawet przy zwykłym chodzie nie mówiąc już o sporcie ..
    Czy jest tutaj konieczna jakas operacja ? Noszę orteze, ale chciałbym być juz wolny jakkolwiek to brzmi . Dziękuję za odpowiedź

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Bartłomiej Dobosz

    Odpowiedź na Pana pytanie jest nie łatwe w pierwszej kolejności na niewystarczającą ilość danych klinicznych. Aby jednoznacznie ocenić możliwości i zaplanować leczenie konieczne jest przynajmniej badanie kliniczne najlepiej w połączeniu z badaniem obrazowym struktur więzadłowych np. USG lub MRI. Pozdrawiam


    Sugeruję wizytę


    Pomocy ostrogi!!,chcialam zapytac co robic,zrobilam pierwsze rtg piet wyszly ostrogi od półtora roku rehabilituje je.zaczela bolec bardziej lewa noga i z boku puchnie.zrobilam jej rtg teraz wyszlo ze jest ostroga dolna i gorna falunga.Rehabilitacje (laser,ultradzwieki i. fala uderzeniowa) do tej pory pomagaly na chwile.co robic.Jestem z lodzi.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Bartłomiej Dobosz

    Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi skutku w Pani przypadku nie wykluczone że zalecane było by leczenie operacyjne. Jest to na szczęście nie duży zabieg. Kwalifikacji dokonuje się na podstawie badania ortopedycznego i zdjęcia RTG. Pozdrawiam


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.