Pytania pacjentów (218)

    Proszę o opinię - wyniki badań RTG kręgosłupa L-S: lewostronna rotoskolioza, pogłębienie lordozy, lewy talerz biodrowy wyżej ustawiony: MR kręgosłupa L-S: na poziomie L4/L5 zmiany dehydratacyjne-degeneracyjne i okrężna wypuklina krążka międzykręgowego zwężająca zachyłki boczne, drobne guzki Schmorla blaszek granicznych z obszarami obrzęku szpiku w otoczeniu przyległych trzonach kręgów po stronie prawej. Na poziomie L5/S1 zaznaczona niewielka tylna wypuklina krążka międzykręgowego.
    Dodam,że odczuwam ból kręgosłupa również w nocy a także prawej nogi

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Bartłomiej Dobosz

    Z opisu Pana MRI wynika że w kręgosłupie lędźwiowym występują zmiany dyskopatyczne i prawdopodobnie także zwyrodnieniowe. Jeżeli ból dotyczy także kończyny dolnej może występować również kolizja jądra miażdżystego z korzeniem nerwowym. Poza tym w ocenie rokowania kluczowe jest badanie kliniczne, więc najlepiej proszę zgłosić się do ortopedy.


    Sugeruję wizytę


    Wynik mr zmiany zwyrodnieniowe1 stopnia obu lekotek TT-TG 9mm fald przysrodkowy rzepki 1mm niewielki obrzek kaletki przedrzepkowej i podrzepkowej powierzchownej niewielki wysiek z zachylku nadrzepkowym oraz kaletce brzuchato-polbloniastej kolano boli przy chodzeniu siedzeniu lezeniu

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Bartłomiej Dobosz

    Z Pana opisu wynika że problemem mogą być początkowe zmiany zwyrodnieniowe kolana lecz nie można jednoznacznie wykluczyć tła zapalnego choroby. Konieczne jest badanie kliniczne i poszerzenie diagnostyki zwłaszcza o badania laboratoryjne.


    Sugeruję wizytę


    2miesiące temu zlamalem wieloodlamowo rzepke w prawym kolanie jak długo będzie przebiegalo zwolnienie lekarskie

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Bartłomiej Dobosz

    Długość powrotu do zdrowia po złamaniu rzepki zależy od wielu czynników więc trudno jednoznacznie określić czas niezdolności do praw. Orientacyjnie mogą to być około 3 miesiące.


    Sugeruję wizytę


    Mam pytanie wizyte mam dopiero we wtorek 21 marca 2018 a mam problem z noga boli lewa i kuleje wczoraj jeszcze wyczulam z typu na zgieciu pod kolanem male zgrubienie guzek boje sie ze to rak bo jestem po raku piersi pomozcie prosze

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Bartłomiej Dobosz

    Na pewno konieczne jest zdiagnozowanie Pani problemu. W perspektywie przebytej choroby nowotworowej faktycznie istnieje ryzyko zmian w układzie ruchu lecz proszę wziąć pod uwagę że problemy onkologiczne na szczęście nie są częste w ortopedii.


    Sugeruję wizytę


    Jestem kobietą mam 35 lat, 1.07.2016r. doznałam urazu lewego nadgarstka podczas wykręcania szmatki, zgłosiłam się na SOR aby udzielono mi pomocy tam zaopatrzyli mnie w gips i stwierdzono skręcenie nadgarstka. Ból bardzo długo się utrzymywał i wykonano szereg badań jak RM (9.02.2017), EMG, RTG, powtórne badanie RM (15.02.2018), 28.08.2017r. byłam operowana w Piekarach Śl. - szycie TFCC z użyciem wszczepu tytanowego. Ból lewej ręki z dnia na dzień się nasila aż do barku czasem odczuwalny na plecach na wysokości łopatki.
    Powtórne badanie RM 15.02.2018 - opis.
    Grzbietowe przemieszczenie części dalszej kości łokciowej względem kości promieniowej. Stan po operacji uszkodzenia chrząstki trójkątnej (wszczep tytanowy) - na okolicę nasady dalszej kości łokciowej rzutują się artefaktu najpewniej ze wszczepu tytanowego. W badaniu nie uwidoczniono cech uszkodzenia błony międzykostnej. Prawidłowy obraz struktur kostnych przedramienia. Nie uwidoczniono zmian patologicznych w obrębie mięśni. Pęczki nerwowo naczyniowe bez zmian.
    Proszę mi powiedzieć jakie leczenie mnie czeka. Z góry serdecznie dziękuje i pozdrawiam.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Bartłomiej Dobosz

    Opis badania RM, który Pani przytacza nie odpowiada Pani dolegliwościom. Potwierdza to zasadę że kluczowe dla postawienia rozpoznania jest szczegółowe badanie kliniczne, natomiast badania obrazowe tylko je uzupełniają. Aby zaplanować Pani leczenie trzeba w pierwszej kolejności zdefiniować przyczynę bólu.


    Sugeruję wizytę


    Mam problem z prawym łokciem od kilku miesięcy odczówam ból przy podnoszeniu nawet zwykłego kubka , niewiem czy to łokieć tenisisty ale przeszkadza bardzo..

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Bartłomiej Dobosz

    Najczęstszym problemem bólowym łokcia jest faktycznie łokieć tenisisty lecz trudno postawić rozpoznanie na podstawie samej statystyki ponieważ jest szereg schorzeń które mogą być przyczyna Pani/Pana dolegliwości. Aby wdrożyć właściwe leczenie konieczna jest ocena ortopedyczna łokcia i prawdopodobnie USG lub RTG.


    Sugeruję wizytę


    Witam. 5 lutego nastąpił u mnie uraz lewej stopy. Zeskoczyłem z ok 1.5m na obie stopy jak setki razy. Mam 30 lat, bardzo aktywny tryb życia oraz sportu i nigdy nie miałem nic złamanego. Objawy to silny ból w okolicach pięty, szczególnie poniżej kostki tzn w okolicach łączenia więzadła piętowo-strzałkowego z piętą. Dopiero po tygodniu i na 3 prześwietleniu dano mi diagnozę pęknięcia kości strzałkowej oraz kości pięty. 5 tygodni noga usztywniona w ortezę oraz dużo wapnia witamin, oraz dwie maści- Stabil oraz Mobilat codziennie po 2x. Po tym okresie tzn wczoraj zdjęcie RTG i diagnoza, że wszystko pięknie zrośnięte i jestem zdrowy. Wieczorem zacząłem ćwiczyć nogę, masaże oraz chodzenie o kuli delikatnie ja obciążając. Mogłem stanąć na nią bez większego bólu lecz nie byłem w stanie chodzić bez mocnego utykania bo czułem wszystko. zero bólu podczas kierowania autem. Dziś mi się kula poślizgnęła i stanąłem mocniej na tą stopę i przeszywający ból tak jakby ścięgna tylne przy pięcie. Ale potężny ból. Oraz podczas ucisku powrócił delikatny ból z lewej strony w okolicach więzadła o którym mówiłem. Pojechałem na SOR i ortopeda już inny mówi, że nie widzi abym kiedykolwiek miał coś pęknięte lub złamane. Dodam, że zanim mi usztywniono nogę, zwykły lekarz rodzinny, starszy facet. Podotykał po swojemu mi tą nogę i bardziej pomogło. Mogłem po tym chodzić,kulałem ale bez kul i tak nie bolało. A teraz po 5 tygodniach usztywnienia jest gorzej niż było wcześniej. Czy ten ból, z tego względu iż mięśnie trzeba rozruszać? ale czy aż taki silny by był?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Bartłomiej Dobosz

    Dzień dobry. z Pana opisu wynika że nie do końca tak naprawdę wiadomo jaki był i jaki jest obecnie problem z Pana okolicą skokową. Niektóre złamania jeżeli są nieprzemieszczone mogą być słabo widoczne, a po 5 tygodniach są już zagojone ale również mógł Pan doznać urazu więzadłowego. Najważniejszy jest oczywiści stan obecny i jaki przyjąć postępowanie. Żeby to określić konieczne jest ocena ortopedyczne i analiza aktualnych badań obrazowych w odniesieniu do wcześniejszych.


    Sugeruję wizytę


    Mam stwierdzoną chondromalacje rzepki. Kolano było w takim stanie, że bolalo możba powiedzieć ciągle. Jestem tydzień po wstrzyknięciu osocza bogatopłytkowego do niego. Moje pytanie brzmi czy to normalne, że po tyhodniu od tegp zabiegu kolano ciągle boli i nie mogę normalnie funkcjonować a juz o dłuższym chodzeniu mogę zapomnieć vo wtedy boli cała noga?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Bartłomiej Dobosz

    W Pani/Pana przypadku ewentualne przyczyny braku poprawy można podzielić na 3 grupy:
    1.Problem kwalifikacji do procedury - ponieważ osocze bogatopłytkowe nie jest panaceum i w pewnych dolegliwościach nie jest wskazane
    2.Problem systemu - jest szereg różnych firm oferujących systemy do usyskiwania osocza bogatopłytkowego i jak to w życiu bywa często cena jest związana z jakością.
    3.Problem podania - aby preparat zadziałał musi być podany precyzyjnie do wnętrza stawu lub w inne określone miejsce.
    Aby jednoznacznie określić dlaczego nie odczuwa Pani/Pan poprawy konieczne jest badanie kliniczne i ocena badań dodatkowych.


    Sugeruję wizytę


    Bardzo boli mnie odcinek szyjny, często gdy pochylam głowę do przodu ,za szybko obkrece w bok ,zakręca mi się w głowie często bolą drętwieją mi ręce szczególnie w nocy , czuję słabe nogi , bardzo lubię sport ,ale niestety pół godziny jazdy na rowerze sprawia mi okropny ból kolan ,ud Zbyt intensywny sport też powoduję zawroty głowy proszę o poradę dziękuję pozdrawiam Mam 39 lat

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Bartłomiej Dobosz

    Z Pani/Pana opisu wynika że problem może dotyczyć kręgosłupa szyjnego oraz oczywiście kolan, te dolegliwości nie koniecznie muszą być połączone. Jest szereg schorzeń, które mogą powodować tego typu objawy. Aby określić jednoznacznie ich przyczynę konieczna jest w pierwszej kolejności ocena kliniczna Pani/Pana układu ruchu. Prawdopodobnie wskazane będzie również wykonanie odpowiednich badań obrazowych RTG lub MRI kręgosłupa szyjnego oraz usg lub MRI kolana. Najlepiej zgłosić się w tej sprawie do ortopedy.


    Sugeruję wizytę


    Jestem w tej chwili w 36 tygodniu ciąży. W okresie niemowlęcym zostało u mnie zdiagnozowane zwichnięcie stawu biodrowego - dysplazja. Wtedy dość długo leżałam z tzw. "szynami". Jako dziecko miałam też problemy z kręgosłupem - skolioza i pogłębiona lordoza. Mimo wieloletnich ćwiczeń nie udało się do końca usunąć wady. Chodzę w charakterystyczny sposób, wiele osób porównuje to poruszanie się do "kaczego chodu".

    W rodzinie również występują problemy ze stawem biodrowym - rodzeństwo porusza się w podobny sposób "kołysząc się na boki". Jeden z braci ma widocznie krótszą nogę i nosił buty ortopedyczne.

    Wcześniej o tym nie myślałam, ale czy powinnam przed porodem udać się do ortopedy? Dowiedziałam się, że dysplazja jest wskazaniem do cesarskiego cięcia. Wiem, że w tej chwili nie można zrobić mi zdjęcia RTG, czy taka wizyta jest potrzebna? Dowiedziałam się w szkole rodzenia, że odczucia po cesarskim cięciu nie należą do przyjemnych. Wolałabym jednak zaoszczędzić mojej córce tego typu problemów, jeśli tylko się da.

    Proszę o odpowiedź.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr n. med. Bartłomiej Dobosz

    W pewnych przypadkach dysplazji stawów biodrowych stan kliniczny pacjentki może przemawiać za wskazaniami do cięcia cesarskiego. W pierwszej kolejności jeżeli występują zmiany zwyrodnieniowe biodra, które są następstwem dysplazji stawu biodrowego. W celu oceny skali problemu najlepiej zgłosić się do ortopedy.


    Sugeruję wizytę


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.